דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הדרך הרומנטית העיירה נורדלינגן Nordlingen

 

העיירה ממוקמת דרומית לעיירה Creglingen  ,עיירה הממוקמת במרכז מכתש מטאוריט ענק הנקרא   Nordlinger Ries שנוצר לפני חמש עשר מיליוני שנה, עיירה הכוללת חומות וביצורים,כנסיית    St. George's church ובה מגדל פעמונים שגובהו 90 מטר , הנראה מרחוק מהשטח השטוח סביב העיירה והטיפוס בשלוש מאות שישים וחמש המדרגות למרפסת התצפית אורך כעשר דקות וסיומה תצפית נוף מעולה.

בראש מגדל הפעמונים מתבוננים בפעמוני הכנסייה שנוצקו במאה החמש עשר,בחדרו של שומר הכנסייה שאויש החל במאה הארבע עשר,מראה הנוף מזכיר התבוננות בצלחת ענקית של המכתש שנוצר בעת פגיעתו באדמה.
 
מרכז המידע לתיירים הממוקם בכיכר השוק במרכז העיירה ,פתוח בימי שני-חמישי בשעות 09:30-18:00,ביום שישי 09:30-16:00,ביום שבת 10:00-14:00.   
 תחילתה של העיירה בהתיישבות רומאית בעת כיבוש האזור בתחילת המאה  הראשונה שלאחר הספירה,חומות העיירה העתיקה שהוקמו בימי הביניים נשתמרו במצב טוב , עיר שקטה בעלת מגוון טוב של חנויות,מסעדות ובתי קפה במיוחד ליד הכיכר המרכזית שבה ניצב בית העירייה והכנסייה.

כיוון שהעיירה יושבת על מקום נפילת המטאור וחלק מהמבנה הגיאולוגי  מזכיר את נוף הירח,הובאו בעבר אסטרונאוטים אמריקאיים ללמוד את המבנה הגיאולוגי האופייני ולהתאמן לקראת הנחיתה על הירח.

האזור הכפרי המקיף את העיירה והחקלאות המצליחה והעשירה בזכות האדמה הדשנה מעניקה למזון העיירה טעם משובח,כדאי לנסות את הנקניקיות הלבנות (מורכבות מעגל, לימון, ופטרוזיליה), בייגלה (במילוי קרם גבינה), ויין Franconian wine   או בירה מקומית.

בסיור ברחובות העיירה ובסמטאות בחלק העתיק,שחלקם מיועדים רק להולכי רגל ,ניתן לראות בתי חצי עץ ,הכוללים גמלונים וגגות מרעפים,חלק גדול מהמבנים הוקמו במאה הארבע עשר,חלקם קיבלו שיפוץ וחזות של בתים בסגנון הברוק והרנסנס,בית העירייה עצמו נבנה גם כן במאה הארבע עשר.

אטרקציות בעיירה

מוזיאון המכתש המטאורי Rieskratermuseum

כניסה בתשלום, כתובת המוזיאון gene Shoemaker Platz 1 טלפון 908184810 , המוזיאון פתוח בימים שלישי –ראשון בשעות 10:00-16:30,בימי שני סגור.

מוזיאון גיאולוגי ייחודי,המספר את מכתש המטאורי שנפל לפני כחמש עשר מיליון שנה ויצר את הלוע השקט שבו העיירה ושכנותיה ממוקמים בו,המוזיאון ממוקם במבנה ששימש בעברו אסם בתחילת המאה השש עשר,מבנה שמושקעת בו עבודת שימור ותחזוקה,המוזיאון משתרע על ששה חדרי תצוגה , כאשר התצוגות סביב אירוע הפגיעה של המטאור באדמה ותוצאות מפגש זה בהשפעתם על האדמה.

בשאר חדרי המוזיאון מותגים אבנים ,סלעים ומאובנים שנותרו מהמטאור,על לוחות מוצגים הסברים ויזואליים של מידע,במצגות של וידאו,אודיו ווידאו,הממחישים את המפגש ותוצאותיו,במוזיאון נערכים סיורים מודרכים כולל יציאה לשטח ,למחצבות והכול על מנת לקבל תובנה של המבנה הגיאולוגי .

מוזיאון העיר והחומה Stadtmauermuseum

כניסה בתשלום,כתובת Vordere Gerbergasse 1 ,טלפון  0908184810 , המוזיאון פתוח בימים שלישי – ראשון בשעות 10:00-16:30,בימי שני סגור.

מוזיאון העיר משתרע על ארבע קומות,במוצגיו ותערוכותיו ,ניתן להתבונן בתקופה ההיסטורית שחלפה ועברה בעיר בתקופת הקיסרית ולאחריה,מערכות בתי המשפט בימי הביניים,תצוגות ומידע לתקופות המסחר השונות והגילדות המקצועיות ששלטו בהם.

סיפור תושביה של העיירה מומחשים בעזרת חפצים שונים,כולל חפצי יום יום מהעבר,אולם תצוגה אחד מתייחס לתקופת מלחמת שלושים השנה,והקרב בעמק של הצבא הקיסרי כנגד הצבא השוודי בשנת 1634 שבו הוגף הצבא השוודי.

מוזיאון חומת העיר Stadtmauermuseum

כניסה בתשלום,המוזיאון ממוקם במגדל Lopsinger Torturm ,טלפון  090819180 , המוזיאון פתוח בימים שלישי –ראשון בשעות 10:00-16:30,בימי שני סגור , בחודשים אפריל - אוקטובר.

בסוף המאה הארבע עשר הושלמה בנייתו של מגדל Lopsinger Torturm שמעל לשער הגלילה , בשנת 1987 הוחלט להפוך את המקום למוזיאון , תוך הצבת תותחים ובובות לבושות בגדים ששימשו את החיילים כולל שריון ,בשביל ההליכה בין המוצגים והחומה לאורך של קרוב לאלפים ושש מאות מטר,נחשפים לתצוגות של כלי מלחמה ואביזרים ששימשו לביצור ולחימה.

מוזיאון הרכבת הבווארי Bayerische Eisenbahnmusem

כניסה בתשלום,כתובת  Am Hohen Weg 6a ,טלפון  09083340  , המוזיאון פתוח בימים שלישי –ראשון בשעות 10:00-16:30,בימי שני סגור.

באולמות של קו הרכבת המלכותית הבווארית Koniglich Bayerischen Staatsbahn im ostlichen ,בחלק המזרחי של תחנת הרכבת של העיירה ,ממוקם מוזיאון הרכבות ,באולמות תחנת הרכבת מרוכזים כמאה קרונות וקטרים,מתוכם כעשרים וחמישה קטרים של קיטור ודיזל,כולל סימוני צמתים,מנגנוני העתקה ,ציוד וסדנאות הקשורות לרכבות.

מוזיאון מגדל דניאל Kirchturm Daniel

כניסה בתשלום,כתובת כיכר העיר  ,טלפון  49908184116 , המגדל פתוח בימים שלישי –ראשון בשעות 09:00-בחורף המגדל פתוח עד השעה 16:00 ובקיץ עד השעה 18 וביולי אוגוסט עד השעה 19:00,בימי שני סגור.

המגדל שהינו חלק מכנסיית   Georgeskirche מתנשא לגובה  90 מטר,הוא נבנה במחצית המאה החמש עשר בשימוש באבן לבנה, בנייתו הושלמה בסוף המאה החמש עשר כאשר הגג של המגדל הושלם, המגדל נבנה בשיטת קומה מעל קומה מרובעות ושלוש הקומות העליונות משושות, במחצית המאה השש עשר פגע במגדל ברק והרס את הגג,בתחילה כונה המגדל הכתם der Stain ,במהרה הוחלף שמו והוא נקרא Wendelstein ,לבסוף נקבע שמו כדניאל על פי פסוק מקראי .

חשיבותו של המגדל הייתה רבה,על הגנתו ושמירתו ובעיקר על התצפית ממנו למרחוק ,על מנת להגן על תושבי העיר מהתקרבות אויב, לצורך זה הופקדו שני שומרים והוא נשמר 24 שעות ביממה,תקשורת בין שומרי מגדל,שומרי החומות,והשומרים בשערים התבצעה באמצעות צעקות השומרים צעקו So G'sell ונענו בקריאה so rufen , במיוחד בשעות הלילה בכול חצי שעה אז נעזרו גם לצורך הזה בשעון שהוצב על המגדל בחדרם של השומרים.

זירת החלקה על הקרח Natureislaufbahn am Baumlesgraben

כניסה בתשלום ,זירת החלקה בעיירה שאורכה כמאתיים מטר ורוחבה כשבעים מטר העומדת לרשות תושבי העיירה והתיירים.

הכנסייה הגותית Georgeskirche

כנסייה שנבנתה במאה  החמש עשר,גולת הביקור בכנסייה הוא מזבח בסגנון הברוק שפוסל וגולף בידי האמן ההולנדי Nicolaus Gerhaert von Leyden , במאה החמש עשר .

        
 
 
בניית אתרים - שרקור