דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

היער השחור הדרך הרומנטית העיירה וירצבורג Wurzburg

 

עיירה שפרסומה במדרגות בסגנון הברוקי שבנה Balthasar Neumann ,ליד העיירה טירת מבצר Fortress Marienberg והארמון .

יש תיירים רבים המתחילים את סיור הדרך הרומנטית בעיירה ההררית,הממוקמת במרכז יצור היין בגרמניה ,ודרכי מעבר לחלקים רבים בגרמניה,עיירה בעלת היסטוריה רבה שחלק ממנה הוכרזו בידי אונסקו לשימור, כמו הטירה ומתחתיה גשר האבן בעל הקשתות ההיסטורי הראשי המוליך לעיירה ,ארמון האירוח, בית העירייה.

     


ורצבורג, עיר בדרום מערב גרמניה, בחבל בוואריה, על נהר המיין. זהו צומת רכבת, במרכז תעשייתי, והמרכז המסחרי של אזור חקלאי ציין עבור הכרמים שלו.יצרנים המובילים של העיר כוללים יין ובירה, מכונות, מכשירים מדעיים, נייר, פסנתרים, כימיקלים וטקסטיל.
 

סיפור היין בעיירה הינו חשוב בעת עצירה בעיירה ולגימת כוס יין בעת המנוחה,גפני היין גדלות באזור העיירה על אדמת גיר ולא על אדמת הצפחה האופייניים לאזורי היין הגרמני הידועים,עמק המוזל או אזור הריין ,יינות האזור נקראים יין פרנקונים Franconian wine ,הם נקראים :   Sylvaner, Muller Thurgau,Riesling .

מאפייני היין הוא פרנקוני הו היין היבש בניגוד ליין המוסל שהוא ממותק יותר,כפרסומת תיירותית נמכרים לפעמים הייטנות בבקבוקים שצורתם לב ,אחד המקומות המפורסמים בעיירה ללגימת יין וארוחות משובחות הוא פונדק Burgerspital הקיים כבר משנת 1319,אחת מאגדות העיר מספרות כי במבנה הסמוך של בית האבות,נהוג היה לספק לקשישים כחצי ליטר יין בכול יום ,לאורך שש מאות שנה למעט ביום ראשון.

אטרקציות בעיירה    

ארמון  המגורים Veitshochheim Schloss   -   The Residenz

הארמון ממוקם בכיכר Residenzplatz 2 ,מגרש חניה בחזית המבנה ,בכניסה מעל לכניסה ניצב פסל הכתר של הנסיכות,מבנה שמומלץ לבקר בו בסיור מודרך כולל הגנים, ארמון שהוכר לשימור בידי אונסקו,כיוון שהארמון נפגע במלחמת העולם השנייה הוא עבר שיפוץ יסודי וכיום מתנוסס במלא הדרו כפי שהיה בעבר.

הארמון שימש את בישופיי העיר מבנה ראוותני הבנוי בסגנון הברוק ,על קירות המבנה מתנוססים ציורי קיר ,הביקור כולל סיור בחדרי הארמון ,ביקור בגן המרשים של הארמון , במרתף הארמון יקב וחנות קטנה עם דלפקי ושולחנות ישיבה ,לממכר היינות לא לוותר על הטעימות.

בעת הסיור יש לצפות על התקרות המעוטרות בציורי גובלנים ,חלונות קשתיים גבוהים וגומחות מנוחה ליד החלונות,אולמות עם נברשות קריסטל משתלשלות והתקרות מעוטרות בציור גובלנים ,שני גרמי מדרגות המכוסים בשטיח בגוון אדום מוליכות מקומת הממסד לקומה השנייה,ובמרכזם מנורת זכוכית ענקית עומדת

מבנה גדול שבחזיתו מזרקה גדולה Frankoniabrunnen   ,שבסיסה אגני איסוף ומעליהם שתי דמויות מאבן אחת הוגה במחשבות בישיבה עם סנטר מונח על כף היד השנייה , הדמות השנייה עוסקת במלאכת יד,במרכז המזרקה מתרומם עמוד ועליו עומדת דמות נשית עם כתר,שלמרגלותיה פסלי ילדים האוחזת בידה מוט עם נס ודגל ובידה השנייה אוחזת כתר זר.

בחצר האחורית בגן הארמון מזרקה שבמרכזה גוש סלע ענק , בגן עצים גזומים ומעוצבים שבילים מסודרים המוקפים בדשא וצמחים כולל ננסיים,גן מוקפד ומסודר המשובץ בפסלי אבן של דמויות ומלאכים.

כנסיית הארמון Hofkirche

הכנסייה מהווה חלק ממתחם מבני הארמון ,כנסייה בסגנון הברוק ,הכנסייה כוללת את מושבו של הנסיך הבישוף .

מוזיאון הארמון   Fuerstenbaumuseum

ממוקם בחלקו המזרחי של הארמון ,תצוגות המוזיאון שכוללים את מגורי הנסיכים,קטעים של ההיסטוריה של הארמון מהמאה השש עשר ואילך,ניתן לחלוף בתקופות חייה של העיירה וההיסטוריה שלה,מבעד לחלונות נשקף מראה נוף של גגות העיר,שני דגמים של העיר אחת מהמאה השש עשר ודגם החורבן שלאחר מלחמת העולם השנייה,כאשר 90 אחוז מהעיירה העתיקה נהרסה בהפצצות.

בחדרי המגורים שבקומה הראשונה ,חולפים על פני פרטי רהוט,שטיחי קיר ורצפה ,חדרים עם נברשות בדולח,חלק גדול בסגנון גותי ,חפצי יום יום ,חפצי פולחן של הבישופ הנסיך,בגדים ובגדי כמורה.

גשר האבן הישן Alte Mainbruecke

גשר המיועד רק להולכי רגל הניצב במרכזה של העיירה,לאורכו של הגשר מפוזרים פסלים,דומה במעט לגשר קארל בפראג,בתחילת הגשר נמצאים דוכני ממכר יין בגביעי זכוכית ,בתחנת הקמח הישנה Mainmuhlen ,את הגביעים מחזירים בסוף הביקור על הגשר בדוכן השני,על הגשר מופעים של נגני רחוב,מן הגשר ניתן לראות את הטירה ,הקתדראלה ולהתבונן לאורכו של נהר המיין העובר מתחתיו,גן עדן לצילומים.

גשר Ludwigsbruecke

גשר הממוקם כמה מאות מטר במעלה הנהר מגשר האבן הישן,גם הוא בנוי מאבן ועומד על קשתות הקשורות בין עמודים תומכים,הגשר הזה משמש למעבר רכבים ותחבורה ציבורית ולכן אין לו את הילת הגשר הישן המיועד להולכי רגל,

טירת Marienburg Fortress

הכניסה בתשלום

טירה שהוקמה במאה השתים עשר על מנת להגן על העיירה ,ביקור בטירה כולל סיור ומעבר בשערי הטירה,בשרידי החומות,מגדלי השמירה ועמדות ההגנה,ביקור בגני הטירה,במוזיאון הטירה ולסיים בארוחה במסעדת הטירה, ניתן להגיע לטירה בכביש עם רכב או אוטובוס או בהליכה במסלול האורך כעשרים דקות מהעיירה.

ממרומי הטירה ניתן לצפות בנהר המיין Main River ,בטירה שני מוזיאונים ,אחד בכניסה הקטן והשני בחלק המרכזי של מהנה המגורים בטירה והאולמות.

גני הטירה Furstengarten Marienberg

גנים מיוחדים מעוצבים ומשתרעים במספר מפלסים ,בין שבילי הגנים משובצים פסלים ומזרקות רבים,ערוגות עצים ופרחים מקום שמאוד כדאי לטייל בו.

קתדראלת העיירה St. Kilian Cathedral .

הקתדראלה של העיירה נחשבת כרביעית בגודלה בגרמניה,הקתדראלה נבנתה בסגנון הרומונסקי ,כהקדשה לקדוש סנט קיליאן ,שעל פי האמונה היה נזיר שהגיע מאירלנד אך היה בן משפחה סקוטית,בקתדראלה ישב הישוף החשוב של העיירה וירצבורג ,על פי האמונה הנוצרית הכומר קיליאן הגיע לגרמניה עם עוד שני כמרים מיסיונרים כמוהו ,הכומר Kolonat והכומר Totnan .    

האגדות מוסיפות כי בעקבות הטפותיו והמיסיונריות, הוא השפיע על הדוכס Gozbert להתגרש מאשתו שנשא (אשת אחיו המת) בטענה שהחתונה אינה טובה בעיני האל ,כאשר שמעה אשתו של הדוכס את התוכנית ,היא שלחה רוצחים שערפו את ראשם של שלושת הכמרים.

לזכרם הוקמה הקתדראלה במחצית המאה האחד עשר שבה פעל הבישוף ברונו,בעת הביקור בקתדראלה ניתן לראות מזבחי תפילה מיוחדים ומעוטרים, עוגב שהמבנה שלו שונה מעוגבים אחרים, עוד ניתן לראות שעון שנוצר בסוף המאה השש עשר,בקריפטה של הקתדראלה נמצא קיברו של הבישוף ברונו מייסד הקתדראלה,במגדל הפעמונים של הקתדראלה, ממוקמים כעשרים פעמונים השוקלים 26 טון,שהראשון נוצק בשנת 1257 ,בכול יום שישי מופעלים הפעמונים בשעה שלוש לסימון מותו של ישו.

הקתדראלה נפגעה בתקופת מלחמת העולם השנייה ושוחזרה, תערוכה קיימת בחדר קטן בבנין העירייה לספור הקתדראלה ושיפוצה,כאשר מתבוננים בתמונות ישנות של הקתדראלה ניתן להבחין ביופייה, בשנות החמישים רואים בתמונות ,רק המעטפת של הקתדראלה הפגועה,בעת השחזור שובצו במבנה הפסלים שנפגעו ושופצו ביחד עם אלמנטים נוספים.

כנסיית Neumuenster Church

הכנסייה השנייה בחשיבותה בעיירה לאחר הקתדראלה,ממוקמת בקרבה לקתדראלה אין להתרשם מהמראה החיצוני ,הכנסייה נבנתה במאה האחד עשר,בעלת חזית בסגנון ברוק,עם גילופים מאבן חול ופיסלונים,כיוון שהכנסייה עברה שיפוצים ותוספות לאורך השנים ניתן לראות בכנסייה עירוב של מספר סגנונות , לכנסייה נכנסים במעלה מדרגות,החלק הפנימי של קירות הכנסייה מצופים בציורי קיר במוטיבים נוצריים של דת קדושים והרקיע .

תקרות מקומרות למבנה באולם התפילה כולל הדבקת עלעלים מזהב,בכנסייה מזבח מצופה זהב,ניתן לרדת במדרגות לקריפטה התחתונה במרתף הכנסייה,יחסית מסודר ונקי,בקריפטה קיברו של קדוש הכנסייה סנט קילאן St Killian ,בתוך ארון מברונזה .

מזרקת Kiliansbrunnen

המזרקה ניתנה כמתנה בידי יורש העצר   Luitpold ,ליום הולדתו של הנסיך בשנת 1895 לעיר הולדתו,שנה לפני כן תרם יורש העצר את מזרקת Frankoniabrunnen   בארמון,המזרקה נבנתה משיש קררה לבן,מעל למזרקה ניצב פסלו של הקדוש סנט קיליאן מברונזה במשקל של 400 קילו,שהוכן בידי הפסל Balthasar Schmitt ,המזרקה נחנכה בשנת 1895.

פסלו של הקדוש הוסרה בידי הנצים לצורך התכה לצרכי מלחמה,אך נותרה במחסן גרוטאות והוחזרה לאחר שהעירייה רכשה אותו מחדש, למקומה הישן בראש המזרקה .

מוזיאון Fuerstenbaumuseum

מוזיאון בן שלוש קומות מלבני וארוך וחזית עם מבנה מובלט עם גמלון ,באוספי המוזיאון מוצגים רבים ומגוונים,

בית החולים של רוח הקודש Buergerspital zum Heiligen Geist

האוניברסיטה העתיקה Wurzburg Old University

האוניברסיטה של העיירה הוקמה בשנת 1582 בידי הבישוף Julius von Mespelbrunn ,אז שימש המבנה ככנסייה,כיום משמש Festival Auditorium כאולם נשפים,קונצרטים ואירועים אך במאה השש עשר הוקמו מבני האוניברסיטה מסביבו והמבנה צורף לאחר שנים כחלק האוניברסיטה שהוקמה.

בעת שהכנסייה Neubaukirche שרתה את מאמיניה ,החליט הבישוף להנציח את שמו באנדרטה בכנסייה ולהיקבר בה ואכן הוא נקבר בכנסיה בשנת 1591,כיוון שהמבנה לא תוחזק כראוי ופגעי מלחמות והטבע פגעו בגג הכנסייה ובמגדל הפעמונים ,לאחר ההרס נשארה הכנסייה ללא גג וללא מגדל ,רק שבעים שנה לאחר מכן נבנתה ושופצה הכנסייה לכנסייה נתווסתה קומה שנייה,תוקנו הקשתות בפטיו האכסדרה , הכנסייה שימשה כספריית האוניברסיטה בסוף מלחמת העולם השנייה נחרבה הכנסייה , קברו של הבישוף לא ניזוק בהפצצה ורק בשנת 1970 לאחר שלקח שנה לפנות את הריסות המבנה ,החל שיחזור המבנה .

בית פאלק Haus zum Falken

מבנה היסטורי בסגנון הרוקוקו המשמש כיום במרכז התיירים בעיירה,הספרייה העירונית ומחלקת התרבות העירונית ,מבנה של משפחת פאלק העשירים שנבנה במאה השמונה עשר,הממוקם בעיר העתיקה ליד קפלת Marienkapelle ,מבנה בן שלוש קומות עם שלושה גמלונים מעוטרים ,חזית הבית מעניינת ויפה , המבנה חטף פגז במלחמה ,תוקן ושופץ עם ציורי קיר.

כיכר השוק Market Square

בתקופת מלחמת העולם השנייה נפגעה הכיכר בהפצצות ונערך בה שיפוץ אך הוא לא הצליח לשחזר את יופייה מהעבר,מסביב לכיכר חניות ,מסעדות ובתי קפה ,חלק מהשולחנות יושבים על מדרכות הכיכר,אך מגיעים לכיכר בעקבות ריחם של דוכני הנקניקיות המשובחות,שוק חג המולד נערך בשוק לקראת החג,פסטיבל מוצרט נערך בסוף חודש מאי בכיכר.

במרכז הכיכר ניצב אובליסק Brunnenobelisk ,במרכז מזרקה ,האובליסק נוצר בשנת 1808 על האובליסק תבליטים בסגנון יישן כדוגמת האובליסקים שהובאו בידי נפוליאון ממצרים  

מוזיאון Mainfrankisches Museum

במוזיאון קיימות תצוגות קבועות ומתחלפות בסגנונות שונים ,חלקם בסגנון אלמנטים דתיים.

מנזר הפרנסיסקי Franciscan Friars Minor

המנזר הוקם במחצית המאה השלוש עשר,בידי הקיסר Speyer ובעזרת הנסיך בישוף Otto Lobdeburg הראשון,המנזר הפרנסיסקיני היה הראשון שנבנה מצפון להרי האלפים,כאשר התחוללה מלחמת הדתות החל מהמאה החמש עשר,והאיסור לקבלץ חניכים חדשים הביא לתמות המנזר,במחצית המאה השמונה עשר החל איוש המנזר מחדש,אז גם החל לשמש כמנזר מחוזי לאזור,כיום מיעוט נזירים בני הכת הפרנסיסקית מועטים במנזר.

כנסיית מיכאל St. Michael's Church

הכנסייה ממוקמת בכיכר השוק,טלפון 79194674120,אל הכנסייה עולים ב 54 מדרגות הכנסייה שהוקמה בסגנון גותי,לפתח בסגנון רומנסקי ,לכנסייה מגדל פעמונים בחזית שניתן לעלות לראשו ב 164 מדרגות לחדר השומר והתצפית.

הכנסייה פתוחה לביקורים בימי שני בשעה 17:00 בימי שלישי - ראשון בשעות 10:00-17:00 .

כנסייה שהוקדשה למיכאל הקדוש,הכנסייה שימשה את הישועים בתחילת המאה השבע עשר,אז נקראה הכנסייה על שם הקדושים סנט מייקל וסנט אגנס,הישועים שלטו בכנסייה עד סוף המאה  השמונה עשר .

אז בוטלה השליטה הישועית והמקום עבר שיפוץ בידי הכומר יוהן מייקל פישר,אז גם היא קודשה בידי הוותיקן,בתקופת מלחמת העולם השנייה הופצצה הכנסייה ובשנת 1988 החלה מלאכת השיפוץ והבניה מחדש כולל כיפת הכנסייה.

מוזיאון העיירה Museum am Dom Wurzburg

במוזיאון בן הארבע קומות שנפתח בשנת 2003 בבית Kilians hauses , תצוגת קבע של אומנות מהמאה העשירית עד המאה העשרים ואחת,חלקם נושאים מימד דתי ,מאות תמונות ופסלים ,תוך השוואה בית תקופות וסוגי האומנות,תערוכה ליצירותיו והסדנה של האמן Kruzifixus von Tilman Riemenschneider , עבודות מתחילת המאה השש עשר.


       

גן Lusamgartlein

גן קטן ציורי שהכניסה אליו דרך רחוב מרטין בחלקה הצפוני של כנסיית Neumunster , כולל סטיו וארקדיו של קשתות שנבנה בשנת 1180,על דפנות הקשתות ועמודים נמצאיפ תבליטים של דמויות ואלמנטים קישוטיים,ממש פינת מרגוע ושקט , בגן נמצא קברו של הזמר Walther von der Vogelweide ,הקבר הוקם בידי המלך פרדריך השני על מנת לשמר את זיכרו,בשנת 1930 שופץ הגן ונתווסף לו מזרקה . 
 
 
בניית אתרים - שרקור