דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

באר שבע פארק קרסו למדע

 

הכניסה לפארק קרסו למדע הוא ברחוב העצמאות 79 ליד מפקדת פיקוד דרום , בקמפוס גוסטב לוואן שבעיר העתיקה בבאר .

הפארק המדעי והאינטראקטיבי נחשב לאחד הגדולים בארץ,שטחו כשבע עשר דונם ,בגן משולבים משחקי מדע ומחשבה הבנויים ברמה ובתקנים בין לאומיים,פארק קרסו למדע משלב בתוכו כעשר תערוכות אינטראקטיביות שבהם מופעלים המבקרים בשלל משחקים מדעיים ,המסבירים והמביאים להבנת תהליכים בטבע ובמדע.

כאשר חולפים מבעד לדלתות הזכוכית של המבואה לפארק ,המראה הראשון הנשקף הוא מבנה בית הספר לילדי הבדואים המשופץ והמוקף בחצר שבה נטועים עצי דקל ולימנו בריכת מים ומזרקה,תחילת הביקור הוא בחלק הימני של המוזיאון המתוחם בצד אחד בבית הספר לבנות שהוקם בתקופה המנדטורית ולידו בית יציב המשמש כאכסניה וחדרי לימוד .

בחצר הגן המדעי שבינם, מפוזרים דגמים ענקיים של מכשור מדעי ,המאפשר למבקר לחוות ולחוש את החוויה החזותית והמוחשית ,בעת שהוא מפעיל מתקנים אלו, בענפי המדע השונים והתקשורת באמצעים ויזואליים המייצרים סביבה פעילה וחוויה ממעלה הראשונה בתחומים שונים .

בגמר השוטטות בין המתקנים חולפים על פני המדרגות היורדות למבנה התת קרקעי החדש הצמוד למדערום (בית הספר לילדי הבדואיים) ובינם בריכת המזרקה המדעית שאותה מוטב לבקר בסוף הסיור.נכנסים בדלת הכניסה למבנה המדערום ,וחווים את חווית הסיור.מדערום מוזיאון - בפארק קרסו למדע  (בית הספר לילדי הבדואים).

חווית הביקור במחצית שנת 2014      

כאשר שולב בית הספר לילדי הבדויים בפארק המדע קרסו , הוחלט כי המבנה הישן

בן שתי הקומות שעבר גלגולים רבים ,יעבור שיפוץ יסודי ויהפוך לשטחי תערוכות בנושאים הקשורים למדעים,עוד הוחלט על תוספת תת קרקעית למבנה הכוללת גם אודיטוריום,ותוספת בניה מעליו המשמש גם לתערוכות הקשורות לנושאי המדע והחקלאות.
 

שני חלקי המבנה הישן בן שתי הקומות והחדש התת קרקעי ,קשורים במסדרון והוספו מעליות לטובת מוגבלי התנועה ,בכניסה לפרוזדור הקומה הראשונה של המבנה הישן שממנו יוצאים חדרים ששימשו ככיתות בימי הקמתו ,על קירות הפרוזדור ,תלויות תמונות ישנות של המבנה בגלגוליו הקודמים ,בחדרים ממוקמים חדרי המשרדים וחדרים שבהם מוצגות תערוכות שונות.  

לאחר ששומעים את סיפורו של בית הספר לילדי הבדויים, שבעיקרו היה אמור להיות בית ספר חקלאי ,שבו לימדו את ילדי הבדויים את תורת החקלאות, כדוגמת ביתי הספר החקלאיים בארץ ישראל כמו מקווה ישראל, את גלגולו לבית חולים תורכי לחיילי הצבא התורכי שנפצעו במלחמת העולם הראשונה בדרום ובחצי האי סיני.

בסוף הפרוזדור ניצבת מערכת המדרגות המוליכה לקומה השנייה ,שבה הוצגה תערוכה הקשורה לאטום ,על קירות הפרוזדור ,נתלו תמונות מדענים שגילו תגליות בשטח האטום ובעיקר נשים ,לאחר שמיעת הסבר לנושא מתחילים לחלוף בחדרי הקומה השנייה ,בכול חדר או מספר חדרים ,ששימשו בחלקם כחדרי פנימייה וחדרי לימוד לנערים הבדויים.

בכול חדר מוצגות תערוכות הקשורות לנושא האטום מכול היבטיו,בחלק האחורי של הפרוזדור הוקם חדר שצורתו ככיפת כור אטומי , בתוכו ניתן ללמוד את סיפור האטום בעזרת מיצג ואביזרים אור קוליים של בקיעת האטום,כגימיק מוצבת מצלמה המקרינה את תמונות המבקרים בחדר על הקיר ומשולבים בתצוגה האור קולית של המיצג.

לאחר הביקור בקומה השנייה , יורדים במדרגות או במעלית לקומה הראשונה וממנה לפרוזדור המוליך לתערוכות הממוקמות בקומה התת קרקעית,כמו תערוכת האנרגיה וההתנסות במעבדת האנרגיה,מכאניקה ומנגנונים,תקשורת,צופן החיים,אור וראיה,קול ושמע עולמו של ציפ מחשבים,לפני שעולים לחלק העליון במדרגות צופים במיצג של שטרות כסף מרחבי העולם שהוקדשו למדענים שגילו את סיפור האטום .

בחלק העליון שאליו עולים במדרגות או מעלית נכנסים לתערוכת הגנת הצומח ,המספרת בהמחשה של אור קולית ובדגמים שמופעלים בידי המבקרים והמאפשרים להבין את הקשר בין הריסוסים לבין יבולי המזון ,בחדר הסמוך מוצבים מחשבים ומערכות ויזואליות המאפשרות לילדים ולמבוגרים לערוך ניסויים ולהתנסות בספור הטבע.  

תערוכה נוספת המוצגת באמצעות תמונות התלויות על הקירות , מציגות את סוגי המזונות במדינות רבות בעולם, וכוללות תמונות משפחות המייצגות את המדינה בתלבושתם האופיינית . בסיום עולים במדרגות לחלקו הימני של המבנה הישן ,מתיישבים בספסלים המוצלים ונהנים ממראה המזרקה העילית בתוך בריכת מים פתוחה.  

תודה למוזיאון המדערום ולדנין חירם ז"ל לתמונות המצורפות למאמר


 
 
 
בניית אתרים - שרקור