דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מצפה רמון מרכז המבקרים מכתש רמון

 

לאחר תקופת שיפוצים נפתח מחדש מרכז המבקרים על שמו של אילן רמון בשנת 2013 כהנצחה לאילן רמון שנספה באסון המעבורת קולומביה , הכניסה בתשלום , פתוח בימים ראשון- חמישי ושבת בשעות  8:00-16:00, בימי שישי בשעות  8:00-15:00 כניסה אחרונה למרכז- שעה לפני הסגירה הסיורים במרכז בתיאום מראש בלבד בטלפון 08-6588691.

 

הרעיון בפתיחת המרכז החדש נבע משילוב הרצון להנציח את פועלו וחיו של אילן רמון ובנו אסף רמון שבחר ללכת בעקבות אביו הטייס,והרצון לערוך הכרות וסיפורו של מכתש רמון הייחודי והגדול בעולם היושב על קצהו של מצוק מכתש רמון והמהווה את שער הכניסה לסיורי עומק במכתשים תוך הצטיידות במידע על תופעותיו ,שביליו והאפשרות לבילוי בין גרגרי החול והסלעים שנותרו מקרקעית הים שכיסה בעבר את המקום.

 

מרכז המבקרים משלב ונותן חוויה על חושית עם פלאי הטבע ,תוך שילובם ברעיון החיבור בין שמים לקרקע או יותר נכון בין החלל והאדמה באזור, המשולבים בסיפור חייו של האסטרונאוט הראשון של ישראל אילן רמון תוך הצגת חפצים ושרידים מהמעבורת שהתרסקה , יומניו האישיים,חליפת האסטרונאוט וסרטים שצילם מהחלל של האזור מן ההיבט הגיאולוגי והטבע .


חווית הסיור במרכז המבקרים

כניסה חדשה צורפה למבנה הקיים והמשמשת ככניסה למבנה לקבוצות עד 25 איש ,מחלל הכניסה עוברים מבעד למעבר שנחצב בסלע ומתחת ליסודות המבנה ,בשעת המעבר במנהרה, חצובה זאת וחווית המעבר בין קירותיו ,החושפים את הסלע הקיים זה אלפי שנה מזמן היווצרותו ,מנסה המרכז, להעביר למבקר את חווית עוצמת הסלע הטבעי ופועלו של האדם לחציבתו המחוברים יחדיו.


בתום המעבר במנהרה מגיעים לחלל גבוה מאוד המהווה את ליבו של המרכז , במרכזו דגם המעבורת החללית קולומביה,על קירות החלל מוצגות מסכת חייהם של הטייסים אילן ואסף רימון בצילומים וכתבים שנותרו לאחר מותם , תמונות מתקופת הכשרתו כאסטרונאוט של אילן רמון למשימתו בטיסה לחלל עם ששת חבריו לגורל.      


לאחר הצפייה בתמונות ובבגדי הטיסה במטוסי החיל בתקיפה בעירק ובגדי האימונים לחלל של אילן רמון,נעמדים מול מסך המדיה באולם וצופים בסרט המתאר את פעילותו והכשרתו של אילן רמון כטייס ,בפעולת התקיפה בעירק על הכור האטומי ועוד מחייו של אילן רמון , לאחר הצפייה עולים במעלית לקומה העליונה.


דגם המעבורת קולומביה המוקטנת הניצבת בקומת הקרקע ,נותנת למבקר את האווירה בטרם השילוח ,חיזוק לחוויה היא העלייה במעלית העגולה למרומי הקומה העליונה, ביציאה מן המעלית בקומה השנייה   של המרכז נכנסים לחדר הקרנה על מסך שבאמצעות צליל ותמונה רואים את סיפורו האישי של אילן רמון ,תקופת אימוניו והמשפחה במגורים בארה"ב בתקופת האימונים,השיחות שניהל אילן עם המשפחה מהחלל לארץ ,תמונות משיגור המעלית   והפיצוץ בדרך חזרה .

 

בתום ההקרנה מופיעה גולת הכותרת ,שהיא גלילת המסך לאחר ההקרנה, והתגלות מלא יופיו של מכתש רמון מבעד לחלונות הזכוכית העגולות ,פשוט מדהים .    


לאחר ההקרנה יוצאים למסלול הירידה הסלילוני והיציאה שעל קירותיו ולאורך המסלול תמונות,מוצגים אמצעים ודגמים , המספרים את התופעות הגיאולוגיות וסיפור היווצרותו של המכתש , הכול בשילוב חושי המבקר .

     

מיד בהתחלת המסלול ,עומדים המבקרים מסביב לגדר שבתחתיתה מופיעה מצגת על היווצרות מכתש רמון בסיפור הבריאה ובהמשכה   ,משם ממשיכים לאולם שבו מוקרן סרט המתאר את חיי המדבר והטבע ,שלכאורה אינם כיוון שהוא מכתש מדברי ,שאמור להיות חסר חיים ,אך הסרט מראה את החיים והתופעות שנסתרים מן העין במבט הראשוני של עולם הצומח והחיי הבועט   .

 

בסיום המסלול נמצאת חנות המזכרות של המרכז,לאחר היציאה ממרכז מצפה רמון ,ממול ממוקם מרכז מדברי קטן של חנויות מזכרות ומזון מהיר ,יש מבקרים הממשיכים כמעיין השלמה מוחשית לסרט על החי והצומח במכתש רמון   ,לבית הגידול של החברה לשמורות הטבע ממול ,הנקרא חיי רמון המשמש כבית גידול ותצוגה לחיות הבר החיות במכתש הגדול.

תודה למרכז רמון בעזרה בתמונות        
 
 
בניית אתרים - שרקור