דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חנקין ספור היסטורי ממפגש עם עיסא עורך העיתון פלשתין

 

בסוף נובמבר 1930 נערכה פגישה בבית אחד ממכובדי העדה המוסלמית בארץ ישראל פגישה זאת נערכה לאחר פרסומים וקריקטורת שפורסמו כנגד היהודים ובמיוחד כנגד חנקין על רכישת אדמות של בעלי קרקעות ערביים לטובת התיישבות יהודית בארץ ישראל, כתבות ואיורים פורסמו בעיתונות הערבית ובעיתון פלשתין במיוחד , שחנקין זעק כנגדם ,האמת שאת הפגישה יזם המכובד המוסלמי בלא ידיעת שני הצדדים להזמנתם לאותה פגישה.

 

פתח חנקין ואמר לעיסא עורך העיתון ששניהם מסורים לארץ ישראל ואולי מוטב שישתפו פעולה ליצירת עתיד משותף לשני העמים,בתשובתו לחנקין טען עיסא כי לשניהם מטרות שונות במסירותם ושאיפות טריטוריאליות שונות לשני העמים.

 

חנקין שח לעיסא שכדאי שיעזבו את החזיונות כיוון שהעם הערבי, הבין שלא ניתן לזרוק את היהודים לים כשם שאין אפשרות לעקור את הערבים מאדמותיהם,לכן מוטב אולי שישבו ויחליטו על גורלם,השיב לו עיסא כי הוא מסכים לאמרות הללו אך בפיו הצעה.


בהצעתו שח עיסא כי מוטב ליהודים לשכוח מהרעיון להפוך את ארץ ישראל לבית לאומי ליהודים ,כיוון שבארץ ישראל חיים ערבים ,נוצרים ויהודים ,ויש לחלק את מניות הארץ ,לפי מספר התושבים השייכים לכול סקטור ,על סמך גודלם יקימו הסקטורים ממשלה חוקתית שתשלוט בארץ ישראל.

 

השיב לו חנקין כי הצעתו של עיסא לא תתקבל בידי היהודים, אך יש לו הצעה נגדית וסיפר כי בארץ ישראל כעשרת אלפים משפחות חקלאים על שטח של כארבע מאות אלף דונם שרכש חנקין רוצה להביא עוד כחמישים אלף משפחות לעבד את האדמה ,וירכוש עוד כשלושה וחצי מיליון דונם לצורך זה . ובזאת יפסיקו היהודים לרכוש אדמות מידי הערבים .

 

השיב לו עיסא שבכמות אדמות אלו שחפצים היהודים יוותרו בידי הערבים רק כשני מיליון דונמים של אדמות,וכיוון שההתרבות הטבעית של המוסלמים בארץ ישראל גדלה ייווצר מצב שלא יישארו מספיק אדמות  לדורות הבאים על פי גידול האוכלוסיה.

 

עוד הוסיף עיסא בשאלה ומי יבטיח שבאמת לא ירכשו היהודים עוד אדמות,ושבאמת זה כול השטח הטריטוריאלי שיספק את היהודים, השיב לו חנקין אני ערב לא לרכוש עוד אדמות מעבר למה שהצעתי בשיחה, עוד הוסיף חנקין כי מילתו היא נכס ברזל בעסקיו עם המוסלמים ולכן הם עושים עימו עסקים.

 

בנושאים הפוליטיים העדיפו השניים להשאיר לאחרים, חזר עיסא להצעתו ושאל ואם ייווצר מצב שבארץ ישראל יהיה מספר התושבים על פי דתם כשליש יהודים,נוצרים ומוסלמים האם אז יסכים חנקין לפרלמנט ,כי אז יהיו כמות הצירים של היהודים והמוסלמים שווה, אך חנקין שהבין את פח היקוש בשאלה ,ענה לו כי ידוע הוא שמרבית הנוצרים בארץ ישראל הם מוסלמים ערבים שהמירו את דתם לנצרות.

 

בשלב הזה נגמר הדיון בין עיסא לחנקין ,אני מעלה את הדברים למחשבה ,בעקבות כשלון שיחות השלום בתקופתנו כאשר הנושאים נשארו כמות שהיו כמעט מאה שנה אחורה בלא לנקוט שום צד מפלגתי כזה או אחר. 
 
 
בניית אתרים - שרקור