דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מדינה סיור בעיר

 

שערי העיר מדינה

הזמנת בית מלון ולינה בעיר מדינה 

לעיר מדינה שלושה שערים , השער המפורסם שדרכו נכנסים בדרך כלל אל העיר , שני שערים נוספים ממוקמים בחלק הדרום מערבי בחומות העיר , השער הנקרא השער היווני מכוון העיר ראבט ,ליד צידה הימני של המצדית St Peters Bastion   מוליך לרחוב ניקולאס , בשער משמש לכניסת מכוניות של התושבים לביתם, השער השלישי ממוקם משמאל למצדית St Peters Bastion   והנקרא שער Gharreqin Gate משמש הולכי רגל , השער נפרץ בחומת העיר בשנת 1890 בעת שהקימו את קו הרכבת בין וולטה למדינה .

 

          

 השער היווני Greeks gate  
שמו של השער ניתן לו בזכות קהילת התושבים היוונים שחייה בסביבת השער ,ליד השער ממוקמת כיכר  St Nicholas Square , על שמו של קדוש יווני, בכיכר ממוקמת קפלה קטנה בשם  St Nicholas , בשער זה הוכנסו והועברו העבדים שלא הורשו להיכנס בשער הראשי של העיר .  
 

 

בתקופת ימי הביניים כונתה העיר בשם העיר השקטה  Citta  Notabile   כיוון שגרו בה כארבע מאות תושבים,באותה תקופה נבנה שער העיר בידי המסטר הגדול של מסדר גון , האביר  Manoel de Vilhena , מעל למשקוף השער מוטבעת טבלה  שעליו מוטבע סמלו וסיפור ניצחונותיו .

 

תחילת הסיור בעיר מדינה    

 

לעיר נכנסים בגשר אבן הבנוי מעל לקשתות שמעל לחפיר העיר ,בתחילת הגשר מקדמים שני אריות מפוסלים את פני הנכנסים, כיום בקרקעית החפיר דשא ועצי נוי,בסיום הגשר מגיעים לשער העיר הקשתי מעליו טבלא שבה חקוק בתבליט מגן המסמל את המסדר של ג'ון הקדוש,הסמל מורכב מארבע חלקים הימני ביותר הוא סמל האריה,שני סמלי צלב ויד האוחזת חרב.

 

כאשר נכנסים מבעד לשער לכיכר הציבורית ,ומביטים לחלק האחורי של השער, אנו מבחינים מעל לקשת השער ,בסמלי תבליטים  שבו חקוקים שלושה תבליטי אבן, התבליט הימני מסמל את הקדוש   St Agatha  התבליט האמצעי שייך לקדוש פול- פאולוס ,שספינתו טבעה בחופי האי וניצל בעת שהייתו בת השלושה חודשים באי ,טוענים כי יסד את שורשי הנצרות באי, התבליט השמאלי שייך למושל האי באותה תקופה St Publius, בדיוק מתחת לפסלים מוטבעת סמלה של משפחת Inguanez  שהיה מושל האי לפני Publius.

 
 
 
 

 

בעת הסיור במדינה ניתן להבחין בשני סוגי רחובות , הרחובות העגולים מהתקופה של שלטון המוסלמי , כיוון שרחובות עגולים מהווים נדבך נוסף להגנה, כיוון שעל פי תפיסתם כאשר נכנס אויב לקצה רחוב הוא אינו יודע מה מצפה לו בקצהו של הרחוב, הרחובות שנבנו בתקופה הצלבנית ובמאה ה 16 הינם רחובות ישרים, גם מעוזי הערבים שונה מאלו של הצלבנים , חומות הביצורים האיסכמיים נועדו כנגד טיפוס עליהם, בעוד שהמצודות הצלבניות שהוקמו נבנו בזויות ובשיפועים שהי אמורים להתיז בחזרה חלק מפגזי התותחים והארטילריה השייכים למאה ה 16 .

 
 
 
 
 
 
 

     

לאחר הכניסה לעיר בחלק הימני ממוקם סד עץ שבו היו מוקיעים את הנשפטים בעיר, מבעד לשער שמימין לכביש הכניסה ממוקם שער גדול עם דלתות בצבע אדום גדולות ומעליו מוטבע תבליט עם סמל מגן האינקוויזיציה בחלקו הפנימי של השער שני עצי דקל,המעבר דרך השער המוליך לחצר גדולה שבה ממוקמים בצד ימין של החצר גרם מדרגות צר שמוביל   מרתפי מבוך dungeons,המעברים המסתוריים ומרתפי האינקוויזיציה , בחדרי  העינויים ניתן לראות בובות בגודל טבעי עוברות סדרת עינויים במכשירי עינוי.  

 

בחלק המרכזי של המבנה ובאגף השמאלי בחצר ממוקמים , אגפי המגורים של ארמון Vilhena Palace בארמון זה נמסרו מפתחות העיר למסטר הגדול הראשון  Jacques Villiers de l Isle Adam  שהגיע למשול על האי בשנת 1530 .

       

למעשה המסטר הגדול לא התגורר בארמון כיוון שהעיר מדינה אינה ממוקמת ליד נמל, אבל הארמון שימש כארמון ממשל טקסי, במאה ה 18 שופץ הארמון והחצר בסגנון צרפתי כפי שנשקף בגינה בחזיתו, בהמשך שימש הארמון כבית חולים צבאי בריטי בשנים  1908 -1956 לאחר העצמאות של מלטה ,הפך הארמון למוזיאון טבע וגיאולוגיה בשנת 1973.

 

מוזיאון הטבע והגיאולוגיה National Museum of Natural History    

 

המוזיאון מספק הצצה למערכות אקולוגיות של איי מלטה,מבנה פני הקרקע ומתחת לפני הים המקיף את האיים,המוזיאון מציג את הצומח ובעלי החיים והכנף החיים במלטה כולל אלו שחיים רק באיי מלטה,בתצוגות המוזיאון ,אוספים מינרלים,מאובנים,חרקים,זוחלים,בעלי כנף,יונקים,דגים ומוצגים גיאולוגיים.

 

מגדל השעון

 

ממול לארמון  Vilhena Palace  ,ממוקם מגדל השעון שנבנה במאה ה 16 ,המגדל משמש כיום כתחנת משטרה.

 

סיור לאורך רחובה הראשי של מדינה  Villegaignon Street      

 

הסיור מתחיל במפגש הרחוב שמאחורי שער הכניסה הראשי של העיר  בקפלת אגתה ומשם ממשיכים בסיור לאורך הרחוב , שבו ממוקמות רבות מהאטרקציות של העיר מדינה, בדרך חולפים על פני כיכר פאולוס (סט פול) ,שבה ממוקמים קתדראלת פאולוס ומוזיאון הקתדראלה בסוף הרחוב מגיעים לכיכר Pjazza Tas-Sur ונקודת התצפית שעל החומה לנוף שבחלק הצפוני של העיר מדינה.

 
סטייה קלה מהמסלול כאשר מגיעים ברחוב המגיע משער העיר למפגש הטי ,פונים ימינה והמבנה הראשון מצד שמאל, ומאחורי הקפלות סט אגתה St Agatha וקפלת St Peter's   ניצב מנזר מסדר האחיות Nunnery Benedictine וממולו מבנה בית המשפט Law Courts . 
 

מסדר האחיות Nunnery Benedictine    

 

כאשר מגיעים ברחוב המגיע משער העיר למפגש הטי ,פונים ימנה והמבנה הראשון הוא מסדר האחיות Nunnery Benedictine Cloister ,מאחורי הקפלות סט אגתה St Agatha וקפלת St Peter's  ,ממוקם מנזר מסדר האחיות Nunnery Benedictine Cloister , האחיות של המסדר אינן יוצאות מתחומי המבנה ורק שנים יכולים להיכנס פנימה הרופא ומכונת הכביסה הלבנה, קירות המסדר צבועים בסיד לבן, מתחת למבנה בנו במקום אבירי סנט גון – יוחנן הקדוש , מאגר מים תת קרקעי גדול.

 

ממול למנזר האחיות Nunnery Benedictine Cloister , ממוקם מבנה בית המשפט  Law Courts - Corte Capitanale .

 

מבנה בית המשפט Law Courts , היה שייך למסדר סנט גון בעבר, שני פסלים הניצבים במקום מסמלים את האמת והצדק, בקומה השנייה של המבנה רואים את מרפסת  Heralds balcony  אשר שימשה בעבר כמרפסת שממנה הוכרזו הצהרות חשובות של הממשל באי. 

     

לאחר הסטייה חוזרים לאחור ברחוב Inguanez  ופונים בפניה הראשונה ימינה לתחילת רחוב Villegaignon Street , ומתחילים את הסיור בקפלת סט אגתה St Agatha .

     

באם לא עושים את הסטייה ממשיכים מהכיכר הציבורית ,ממשיכים כעשרים מטר ומגיעים לצומת טי,פונים שמאל ומיד ימינה לרחוב Villegaignon Street ,הנחשב לרחוב הראשי של העיר מדינה , הרחוב נקרא על שמו של הקצין הצרפתי שהיה אחראי על בצור העיר מדינה.

 

בתחילת רחוב Villegaignon מצידו הימני ממוקמות שתי קפלות ,הקפלה הראשונה של St Agaths's  והקפלה השנייה St Peter's  שהוקמה במאה השלוש עשר בשנים האחרונות שופצה ונפתחה לביקורי מאמינים .

 

קפלת סט אגתה St Agatha    

 

הכניסה בחינם ,הכנסייה פתוחה בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 טלפון לתאום 21454503

 

הקפלה הראשונה שהוקמה בשנת 1410 בידי משפחת האצילים Castelli ,רעידת האדמה שעברה על האי מלטה בשנת 1693 מוטטה את הקפלה כולל הארכיון של הכנסייה , על חורבות כנסייה זאת הוקמה כנסייה חדשה בשנים 1694-1696,אז נבנתה הקפלה מחדש ולטקס הפתיחה הוזמנו נכבדי האבירים והמסטר הגדול באותה תקופה Wignacourt .

 

הכנסייה שופצה שוב בשנת 1870, כולל הקריפטה שהייתה במצב גרוע, באותה עת שוחזר המזבח ושופץ פסלה של הקדושה סט אגאתה , בשנת 1912 שופצה חזיתה של הכנסייה כולל אולמות התפילה ותשמישי הקדושה כמו כן שופץ מגדל הפעמונים בחלקה הימני של הכנסייה.

 

חזית הכניסה הקשתית ומעלי גמלון שמעליו טבלת שיש שעליו חקוקי סיפור הקדושה אגתה מעל לחזית ממוקם תבליט שמשני צדדיו אצטרובלי אבן, בחזית הכניסה ממוקמים זוג שערים בצבע אדום , בחלק האחורי של הקפלה ממוקם המזבח ובאפסיס מאחוריו מצויר העתק ציור קיר אובאלי של הקדושה שהוכן בידי האומן  Don Giuseppe Manduca (הציור המקורי במוזיאון הקתדראלה) ,במרכז כיפת אולם התפילה ממוקם חלון עגול המכניס את האור לקפלה בשעות היום .

 

הפטרונית הקדושה של הקפלה היה סט אגתה, ביחד עם הקדושים   Saint Paul ו  Saint Publius , האגדה מספרת כי היא נמלטה לאי מלטה בעת שהתנצרה ,עקב רדיפת התושבים בסיציליה , לאחר שנים שבה אגתה לביתה ושם נרצחה בידי בעלה שאף כרת את שדייה משום שנקם בה על בריחתה ממנו.

 

האגדה ממשיכה בספור כי בעת שהתורכים התקיפו וצרו על העיר שאז נקראה  Notabile , הצבא התורכי נחת במפרץ פאולוס ,בראש מנהיגם Sinam Pasha , בעת המצור נצטוו כול תושבי העיר מדינה לשאת את תמונת הקדושה אגתה על מנת שתגן על העיר מדינה, וכול התושבים ניצבו להגנת העיר על החומות ולערוך תהלוכות רעשניות ,כאשר ראו התורכים כי רבים הם מגניה ,הם חדלו לתקוף את העיר ועברו למתקפה על האי גוזו.

 

אגדה נוספת לסיפור מספרת : האטרקציה העיקרית של הכנסייה הוא פסלו משיש לבן של בנא אגאתה משנת 1551 ,שמייחסים לו את האגדה שעל פי חזיונה של נזירה כי אם יוצב הפסל על חומות העיר מדינה ,היא לא תיפול במצור התורכי , בסופו של דבר התורכים ערכו מצור על העיר אך לא הצליחו לכבשה ונסוגו, למפרץ סנט פול ועזבו את האי .

 

מכאן הגיעה המילה יוק ,שבה תאר המצביא שהובס את מלטה באוזני אדונו ,לכאורה היא נמחקה ולא שווה את המאמץ, כדי להנציח את האירוע של הצבת הפסל על החומות ,נערך בכול שנה בחמישי בפבואר תהלוכה דתית מהקתדראלה של העיר לכנסייה.

 

בעת מלחמת העולם השנייה התגוררו במבנה שתי משפחות שביתם הופצץ, בעבר הכניסה לקפלה בוצעה רק ביום החמישי בפברואר יומה הקדוש של הקדושה אגתה בעת התהלוכה אך בשנים האחרונות הקפלה שופצה ונפתחה לביקורי האנשים.

 

קפלת St Peter's   קפלה שהוקמה במאה החמש עשר ,שופצה לאחרונה ונפתחה לביקורים.

 

ארמון Inguanez Palace

 

ממול לקפלת St Peter's , בצידו השמאלי של הרחוב ממוקם ארמון  Inguanez Palace , ארמון יפה הכולל דלתות ברונזה בחזיתו, עד היום יש במבנה זכות למגורים למלכי ספרד,בארמון זה חיי המלך אלפונסו החמישי בשנת 1432 במשך שלושה חודשים כאורח בעלי הארמון ,אלפונסו החמש עשר התגורר גם בארמון בשנת 1927 .

 

ממשיכים את הסיור ומיד בצומת הרחוב במפגש עם פינת רחוב מסקיטה בצידו הימני ממוקמת קאזה Casa Testaferrata .

 

קאזה Casa Testaferrata ( Casa Viani )    

 

בחזית הבית דלת ברזל בצבע אדום ,ושני עמודים מעוטרים התומכים במרפסת הקומה הראשונה , בקומה התחתונה שורת חלונות מלבניים ,בקומה הראשונה חלונות קשתיים מעל לדלת היציאה למרפסת ממוקם בחזית על הגג סמללה של המשפחה .

 

בית משפחת Testaferrata האצילית שצאצאיה עדיין מתגוררים במבנה ,על פי הסיפורת כאן החלה המרידה כנגד הכיבוש הצרפתי , בהשלכת המפקד הצרפתי   Masson  מבעד למרפסת, לאחר שהחיילים הצרפתיים, החלו בביזת הארמונות והכנסיות במלטה ,שבהם היו אוצרות יקרים , בכסף זה השתמש צבא נפוליאון לשלם לצבאו משכורות ולהתיך מתכות ליצור כלי נשק.

 

על פי המסופר ניסה הקצין הצרפתי להסתיר בוילה חלק מהדברים שנשדדו ולכן נקמו בו התושבים, הווילה שהוחרמה בידי הצרפתים ואנשי הממשל גרו בה , לאחר גרושם חלק מועצת המנהלים וההנהלה של האוניברסיטה עברה למבנה הזה .

 

בהמשך הרחוב מצד ימין ממוקם ארמון Banca Giuratale

 

ארמון Banca Giuratale    

 

ממשיכים ללכת לאורך רחוב Villegaignon Street לאחר הצומת מצידו הימני של הרחוב ניצב ארמון בסגנון הברוק בן שתי קומות ,מעל לפתח המבנה בחזית יש קמרון שבו יש תבליט סמל המשפחה שבמרכזו אגרטל שבו הונחו פרחים מלאכותיים .

 

הארמון שנבנה בשנת 1726 נקרא Banca Giuratale , מבנה שהיה שייך למשפחת האצילים  Bonnici Testaferrata  ,יש הטוענים כי הארמון נבנה מעל לשרידי מבנה מהתקופה הרומאית ,שנבנה מעל לשרידי מקדש שהוקדש לאל אפולו ,בהמשך שימש הארמון כבית המנהל הציבורי במלטה.

 

המנהל האזרחי העירוני נכנס למבנה ,לאחר שבית המשפט סיים את תפקידו במבנה בשנת 1831 ,על קירות הפרוזדורים במבנה תלויים דיוקנאות של אישים מלטזים , כיום משמש המבנה בקומת הקרקע שלו ובחצר בחלקו השמאלי כמסעדה , החלק הימני של המבנה משמש כחנות מתנות של זכוכית ודברי מלאכת יד בסגנון המלטזי ,של מפעל זכוכית העיר מדינה.

  

הקומה העליונה שמשה בעבר כבית מועצת העיר ,כיום למבנה הועברו בשנת 1987 מ Palace in Valletta , מסמכי רישומי בית המשפט המלטזי ,שנאספו בין השנים 1530-1889 הארכיון נפתח למחקר בשנת 1989, ממשלת מלטה, הדפיסה שטר כסף עם תמונת הארמון בשער של שני לירות מלטזיות בשנים 1967-1994 ,הקיר השמאלי שלו מהווה חלק מכיכר פאולוס ובפינה ניצבת תיבת דואר אדומה.

     

הארכיון פתוח בימי שני ,שלישי,רביעי וחמישי בשעות 08:00-14:00 ,ביום שבת בין השעות 10:00-14:00.

 

בהמשך הדרך ברחוב Villegaignon בצידו השמאלי של הרחוב ממוקם ארמון Palazzo Gatto-Murina .

 

ארמון Palazzo Gatto-Murina        

     

ארמון הניצב ממול לכיכר פאולוס המרכזית בעיר וממול לקתדראלת ולמוזיאון ,הארמון נבנה במחצית המאה הארבע עשר,במבנה ניתן לראות מצגת אודיו של סיפורי העיר מדינה (העיר השקטה),בקומת הקרקע משני צדדי הדלת האדומה של חזית חנות המתנות ,ניצבות שתי דמויות של שני אבירים הלבושים בתלבושת המגן .

 

ממול לארמון ממוקמת כיכר פאולוס (פול) ומאחוריה בין הקתדראלה פאולוס ומוזיאון הקתדראלה (בית הבישוף לשעבר) ממוקמת כיכר הבישוף .

 

כיכר סט פאולוס (פול) .   


הכיכר יוצרת את האות חת העברית ,קיר המבנה מימין הוא קיר ארמון ארמון Banca Giuratale וצמוד אליו אגף מגורים נוסף משמאלו,גודלה של הכיכר בולט אל מול כיכרות אחרות של ימי הביניים,אולי הוא נובע מהריסת מבנה בכיכר במאה התשע עשר, הכיכר משמשת לפסטיבל ימי הביניים הנערך בה בכול שנה. 
   

בחזית בקצה הכיכר ממוקמת קתדראלת פאולוס משני צדדי מרפסת חזית הקתדראלה מוצבים שני תותחים עתיקים הצבועים בשחור,משמאלה לקתדראלה סמטה המובילה לרחוב הבסטיון Bastion(המצדית) שמתחת לחומות העיר הצפונית ,רחוב הרחוב המוליך גם בסופו לנקודת התצפית הצפונית בחומת העיר.     

 

באגף השמאלי של הכיכר ניצבים שלושה מבנים צמודים ,המבנה האמצעי Casa Gourgionשימש כבית משפחת הגרנד מאסטר Grand Master Perellos.

 

קאזה Casa Gourgionמבנה שנבנה בסגנון מלטזי ,בתחילה נבנה המבנה בסגנון הברוק בידי האדריכל קאפה Lorenzo Gafa בין השנים 1697-1702 ,אך הוא נהרס ברעידת האדמה ונבנה מחדש .

  

טיפ :הכניסה לקתדראלה אינו מהחזית, הכניסה לקתדראלה נמצאת בצידה הימני ,אך הכניסה לקתדראלה ולמוזיאון היא בתשלום, קופת הכרטיסים ממוקמת במבנה המוזיאון ממול לכניסה הצדדית של הקתדראלה,מיד שנכנסים בפתח המוזיאון שנבנה בסגנון הברוק הקופה ממוקמת בצידה השמאלי של הכניסה.

 

בקופה רוכשים כרטיס משולב לביקור במוזיאון ובקתדראלה , יש הנחה לאנשים מבוגרים המלצתי לא לדלג על הביקור במוזיאון ,ישנם בו אוצרות דת ותשמישי קדושה נוצריים שנאספו לאורך השנים , אוסף ציורים של אוניות,אטרקציות ואישים מעברה של מלטה .

 

מוזיאון קתדראלת פאולוס  St Pauls Cathedral(פול) העיר מדינה            

 

הקתדראלה והמוזיאון  פתוחים בימי השבוע בשעות 19:00-13:00 ובשעות 13:30-16:45

 

מבנה המוזיאון בן שתי הקומות,שימש את הארכיבישוף דה בושן  Bussanשל מלטה בשנת 1733,עיצוב המבנה נמסר לידיו של האדריכל Giovanni Barbara ,אך הוא נפטר חמש שנים לפני שהשלים את משימתו,בחזית המבנה בסגנון סיציליה ,משני צדדי הפתח הקשתי נמצאים שני תבליטי אדם בגודל טבעי של האל אטלנטיס,הנושאים על ראשם את בסיסי המרפסת שמעל לפתח.

 

האגדות מספרות כי ציצרו (קיקרו) הנואם הנודע ,התגורר במבנה בעת שהכין את כתב האשמתו כנגד המושל הרומאי וירס Verresשאותו האשים בגניבה ,תצוגות המוזיאון נערכות בשתי קומות המבנה ,שבנוי מסביב לחצר פנימית שבה מוצגים כלים ששימשו לסחיטת שמן ויין.

 

במבנה אוחסנו מסמכי הקתדראלה ומסמכי פעילות האינקוויזיציה במלטה , חלק גדול מהאוסף המוצג כולל תחריטי עץ של האומן דירר מהמאה החמש עשר המוצגים ,בקומה הממסד בחדר הלפני אחרון ,נאסף בידי הרוזן Saverio Marchese במאה התשע עשר.

    

תחילת הביקור בחדר שבו מוצבים פסלי השליחים וישו שפוסלו בכסף והעומדים בתוך ארון זכוכית ,פסלים בגובה של כמטר ,בין האוספים הבולטים קיים אוסף מטבעות ושטרות מלטזים עתיקים מהעבר ומההווה .

 

עוד באוספים שרידים מהמאה השבע עשר של הקתדראלה,מזבח הקתדראלה הישן מהמאה החמש עשר,גלימות ותשמישי קודש נוצריים שבהם השתמשו הכמרים בעדות הקודש שלהם,שרידים של הגג וציורים של האומנים Favray והאומן  Preti המתארים את סיפורי השליח פאולוס הקדוש.

 

לאחר הביקור במוזיאון הקתדראלה חוצים את כיכר הבישוף ונכנסים בשערי הכניסה הצדדית לקתדראלה,לפני שמביטים למעלה ולצדדים יש להתבונן על מרצפות השיש המהודרות הכוללות מוטיבים ופסוקים נוצריים.

 

קתדראלת סנט פול St Pauls Cathedral                  

הכניסה בתשלום, הקתדראלה והמוזיאון  פתוחים בימי השבוע בשעות 19:00-13:00 ובשעות 13:30-16:45 .

 

על פי המסורת הקתדראלה נבנתה על שרידי בית המושל הרומאי שהתנצר בידי השליח פאולוס ,האדריכל אשר תכנן מספר אטרקציות במלטה, הכין תוכנית ראשונית להקמת הקתדראלה , בצורת האולם המרכזי כצלב לטיני שממנו יוצאים שני מעברים ושתי קפלות קטנות ,מעל האולם תוכננה תקרה מקומרת .   

 

מתחת לרצפת הקתדראלה תוכננו קטקומבות לקבורת נכבדי מלטה , אגן הטבילה מהשיש לבן בסגנון הסיציליאני נתרם בידי הבישוף Valguarnero בשנת 1495 , אגן הטבילה שרד את רעידת האדמה שעברה על מלטה בשנת 1693, לאחר רעידת האדמה נבנתה הקתדראלה מחדש בשנים 1697-1702.

       

פסלו של השליח פאולוס ופסלי הקדושים סט גון וסט לוק שניצבו ליד המזבח הראשי, נתרמו בידי משפחת Guiseppe Valenti ,הציורים שצוירו על התקרה המקומרת נעשו בידי האחים האומנים אנטוניו וויצנצו דה מנו בשנת 1794 , מתארים את סיפרו וחיו של השליח פאולוס – פול.   

 

דלת העץ המגולפת שבוצעה מעץ שהובא מאירלנד לחזית הקתדראלה ,שרדה גם היא את רעידת האדמה , בקתדראלה ניתן לראות את ציורו של האמן Mattia Preti ,המתארת את המרדף אחרי המוסלמים בעת שתקפו את מלטה במאה הארבע עשר, ציורים נוספים שלו צוירו על כיפת הכנסייה ,ציורים אלו נפגעו בתנאי מזג האוויר, ולכן לפני כארבעים וחמש שנה צוירו ציורים המתארים את השליחות הקדושה של הכנסייה .

 

בקפלת  Blessed Sacrament ניתן לראות את המזבח את ציורו של Mattia Preti ,הנקרא ההמרה של סט פול,עוד מופיעים על המזבח ציורים של ספינתו של פאולוס בעת שטבעה במפרץ סנט פול.

 

רצפתה של הקתדראלה  מכוסה במרצפות שיש שחורות עם עיטורים עם זהב , כמו כן מוצג בקתדראלה ציור מהמאה ה 15 המתאר את המדונה עם הילד ובאפסיסים של הקתדראלה מוצגים ציורים של הטביעה של סנט פול.

 

ארכיון הקתדראלה נפתח בשנת 1969 בעבור חוקרים,בארכיב ניתן לראות חומר ארכיוני מהמאה האחד עשר עד המאה העשרים,הפותח צוהר נסתר לחיי הדת במלטה,לחיי החברה והתרבות במלטה .

לאחר הביקור בקתדראלה חוזרים לרחוב   Villegaignon Street וממשיכים צפונה לכוון ארמון סנטה סופיה.

ארמון סנטה סופיה Palazzo Santa Sophia      

ארמון סופיה  Palazzo Santa Sophia , ממוקם בצידו השמאלי של הרחוב ,אחרי ארמון Palazzo Gatto-Murina   ולפני המנזר הכרמלטי

המבנה שנבנה בסגנון גותי רומנסקו בשנת 1233, זהו המבנה העתיק ביותר שנבנה במדינת מלטה ושחלונותיו צופים לרחוב, בדרך כלל בנו את החלונות צופים לחצר הפנימית, קומת הקרקע של הארמון שימשה כאורוות סוסים, הקומה השנייה של הארמון צורפה בשנת 1939 .

קפלת רוקו St Roque בצד ימין של הרחוב במפגש עם פינת רחוב סנטה רוקו .    

הקפלה נבנתה בשנת 1728 מול מנזר הכרמליתים, המבנה תוכנן בידי האדריכלים Lorenzo Gafa והאדריכל הצרפתי   Francois de Mondion , בחזית המבנה משולבים אלמנטים בסגנון צרפתי בגילופי שיש שנעשו בידי האמן האיטלקי Gerolamo Fabri ובניו ,מעל לפתח גימלון קשתי .

כנסיית Carmelite Church ממוקמת בצד שמאל של הרחוב

ממול לכנסיית St Roque נמצאת כנסיית הכרמליטים  Carmelite Church  , כנסייה זאת נבזזה ראשונה בעת הכיבוש הצרפתי, האגדות מספרות כי לאחר שנשדדה הכנסייה ,החל המרד כנגד הכובשים הצרפתיים .

     

הכנסייה פתוחה לביקורים ,סדר יומם של הנזירים הכרמליתים בימי שני-שבת מתחיל סדר יומם בשעה 06:30 בתפילה בשעה 07:00 בכנסייה שלאחריה סועדים הנזירים,תפילות נוספות בכנסייה מתקיימות בשעה 13:00 ובשעה 20:00,ביום ראשון נערכת מיסה ותפילה בכנסייה בשעה 07:45.

לאחר שיפוץ מקיף של המנזר בשנת 2008 נפתחה הכנסייה לביקורי קהל,במנזר קיים בית קפה לארוחות קלות ,ונערכות בו פעילויות תרבותיות,דתיות ואומנותיות.

 

ארמון  Palazzo Costanzo                

 

ארמון קוסטנזו ממוקם בצידו הימני של הרחוב ,מיד לאחר כנסיית St Roque ,כיום מסעדה המתמחה באוכל מלטזי , לאחר הכניסה ישנה חצר , ניתן להציץ לסגנון החיים והמגורים של האצילים במלטה .

 

בקומה השנייה אמורה להיות מצגת ימי הביניים,במאות הארבע עשר והחמש עשר,חיי בעלי המלאכה והתושבים בעיר מדינה.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

ארמון Norman House או בשמו השני Palazzo Falson      

 

כניסה לביקור בימים שלשי –ראשון בשעות 10:00-17:00 ,בימי שני סגור, על גג המבנה מסעדת ונוף,במבנה חנות מתנות ,שרותי נכים.    

 

ארמון נורמן או בשמו השני   Palazzo Falson  ,ממוקם בחלק הימני של הרחוב לאחר שתי הכנסיות ,ארמון שנבנה במאה ה 15 ועדין במצב טוב, בתחילה תוכנן כמבנה בן קומה וחצר בסגנון שהיה מקובל בסיציליה.

 

בחזית המבנה מבחינים בשורת חלונות שנבנו לפני שנת 1530,חלונות זוגיים צמודים קשתיים מעליהם בחזיתם סבכה קלועה מאבן  ,מעליהם בכרכוב העליון שורת משולשים הפוכים מסוגננים , בחזית המבנה שתי דלתות כניסה,השמאלי שימש ככניסה לחדר האורחים .

 

בחצר המבנה מזרקה ומדרגות עם מעקה המוליכות לקומה העליונה ,המבנה עבר שיפוץ נרחב בשנת 2005 , במבנה 45 אוספים שונים שנאספו בידי המסטר  Olof F. Gollcher , האוסף הגדול כולל כמאתיים ציורים, 200 סוגי ריהוט, כשמונים שטיחים מהמזרח, למעלה משמונה מאות מטבעות שונים, אוסף כלי נשק וזכוכית, ביקור במבנה מאפשר הצצה למראה הארמונות במלטה, אין גינה בחצר כיוון שעל מנת לחסוך במים ,לא הרשו חברי מסדר גון לטפח גינות ודרשו שבכול מבנה יהיה בור מים לאיסוף מי גשמים.


ממשיכים לאורך רחוב Villegaignon Street בסופו של רחוב Villegaignon Street בחלק הצפוני של חומות העיר מדינה מגיעים לכיכר Pjazza Tas-Sur   ששמה הנוסף הוא כיכר Bastion Square .

 

נקודת התצפית מהחומה הצפונית של העיר מדינה

 

כאשר עומדים בקטע החומה ,המהווה נקודת תצפית לחלקי מלטה הצפוניים ,כאן המקום להתיישב על ספסל המנוחה ,אולי להציץ בתשלום דרך משקפות הנוף ופשוט לנוח מעט בטרם נמשיך על החומה ימינה או ברחוב מתחתיה כמאתיים מטר ונכנס בכניסה לבית הקפה והמסעדה פונטובלה Fontanella  שהביקור בה הוא חובה .

 
 
 
 
 

       

מיד לאחר הכניסה מומלץ לעלות במדרגות לשולחנות שעל קו החומה שמהן נשקף נוף מדהים לחלק הצפוני של העיר, כדאי להתעקש ולהמתין לשולחן ממש ליד החומה (שווה את ההמתנה) לא להשתכנע לאכול באולם הכניסה או במרפסות שהוקמו משני צדדי החומה.

 

האוכל מדהים מסלטים למנות עיקריות מאכלי ים ואיטלקי כולל פיצה מדהימה ,המבורגר העוגות מדהימות והכיס יוצא ברווח (המחירים סבירים בהחלט) שתי מנות עיקריות אחת סלט פרות ים משביעה +שתייה קלה, קפה ועוגת שוקולד אחת משלושים סוגים  עלו לנו כתשע עשר יורו.

         

טיפ : השרות טוב די מהיר,שירותים נקיים בכניסה למסעדה מצד ימין ,מזמינים אוכלים ויורדים לשלם לקופה בקומת הכניסה עם חשבון שהכין המלצר .

 

לאחר ההתבסמות מהנוף יוצאים מהמסעדה שמאלה ומיד בסמטה השמאלית מצד ימין של הקתדראלה חוזרים משם ברחוב הראשי לשער הראשי ולביקור בעיר רבט ,ששם בתחנת האוטובוס ,נמצאת תחנת המוצא של הרכבת הקלה ,שעליה אני ממליץ מאוד (לא לוותר).

 

למחפשים עוד אקשיין

 

ארמון Palazzo Costanzo כיום מוזיאון ותצוגת ימי הביניים Medieval Times

הארמון ממוקם בכיכר mesquita square

 

ארמון שנבנה בתקופת ימי הביניים ,בסגנון הברוק בשילוב אלמנטים מהסגנון המלטזי המוזיאון שרד את לאורך השנים ואף שופץ על מנת להחזיר את הדרו , במצגות אודיו ושמע ותצוגות של ימי הביניים הכוללות הפעלת חושים בצליל ,ריח וצבעוניות ,ניתן להתבונן על חיי היום יום של תושבי מלטה בימי הביניים ועבודתם של בעלי המקצוע .

 
 

   


 
 
 
בניית אתרים - שרקור