דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

וולטה כיכר ג'והן הקדוש St John's Square

 
בהמשך ההליכה לאורך רחוב הרפובליקה מגיעים למפגש רחובות סט ג'והן street St. Gohn's ורחוב הרפובליקה קיימת כיכר קטנה בסגנון הברוק ,בנקודה זאת  לפנות ימינה לרחוב street St. Gohn's , הסימן לפניה ימינה הוא דוכן הפרחים הירוק והעגול בצידו השמאלי של רחוב ג'והן.

הכיכר נוצרה לאחר מלחמת העולם השנייה ,על חורבות שני מבנים עמדו במקום ונפגעו במלחמה , הרחוב בין שני הבתים נקרא זכריה ואפשר לעבור בחלקו שנותר מאחורי פסלו של ראש הממשלה לשעבר אנריקו מיצים ממול לקתדראלה , בשנת 1920 ניטעו בכיכר עצי פוקוס ,אך שורשיהם הזיקו למרצפות ולמרות המחאה הציבורית נעקרו עצים אלו.

בתחילת הפנייה ימינה פוגשים שתי מסעדות משמאל לקתדראלה ג'והן הקדוש מסעדת הראשונה ענייני בירה ובשר בעיקר ,והשנייה ממול לכנסייה מסעדת   Cafe Caravaggio , בחזיתה פסלו של אנריקו מיצים שהיה ראש ממשלה קודם .

בתחילת הרחוב ניצבות מוניות חשמלאיות להסעת נוסעים ברחבי וולטה ,ממש מול הקתדראלה ניצבת הרכבת הקלה הצבועה בצבע צהוב העורכת סיורים בוולטה ובמזחים חמוד אני נהניתי מהשווה ומהצורך להימנע מהעליות ברחובות .
 

חזית קתדראלת ג'והן הקדוש כוללת את שני צריחי הפעמונים משני צדדי הכניסה בחלקו השמאלי של הפתח ,ממוקמת מזרקת הארי והחד קרן שפוסלה מאבן מלטזית בידי האמן Mariano Gerada ,המזרקה קיבלה את מימיה בעבר ממוביל המים לעיר בוולטה,בחלק השמאלי של החזית תבליט אבן של סוס .  

בפינת הרחוב ג'והן הקדוש והסוחרים מימין לקתדראלה ממוקמת מסעדה איטלקית ומאכלי ים San Giovanni כולל מזווה יינות טוב ,פנינת מסעדה שבה רוכזו חפצי בית עתיקים על הקירות ,כלי נשיפה התלויים מהקירות , אוכל טרי ומעולה במחירים בינוניים ושפועים קצת מעל לעשרים יורו לשני אנשים עם שתייה  , אפילו לשירותיים ניתן לרדת במעלית או במדרגות ,המסעדה גם מוציאה שולחנות בצידה הימני של חזית הקתדראלה.

קתדראלת ג'והן הקדוש St. Gohn's Co-Cathedral והמוזיאון    

הקתדראלה ממוקמת, בפינת רחוב סאן ג'ון ( Triq San Gwann ) ורחוב הרפובליקה, נמצא מבנה הקתדראלה ומוזיאון סאן ג'ון ( St. Gohn's Co-Cathedral and museum ). המבנה, שעוצב בסגנון הרנסאנס, תוכנן והוקם בשנים 1577-1573 על ידי האדריכל האיטלקי ג'רולמו קסר. זו הייתה הכנסייה העיקרית של מסדר האבירים, ששלט במלטה.  

הקתדראלה פתוחה בימים  שני - שישי בשעות 09:30-16:30 , ביום שבת בשעות 09:30-12:00 , ביום ראשון סגור, הכניסה בתשלום, ילדים מתחת לגיל 12 חופשי, גישה לעגלות נכים ברוב חלקי הקתדראלה , נשים בשמלות ,נדרשות לצעיפים ותוספות בכניסה בתשלום, אסור ללכת עם עקבים על רצפת השיש , טלפון   21220536 .

במחיר הכניסה מקבלים אוזניות שמע בשפות מלטזית, אנגלית, איטלקית, צרפתית, גרמנית וספרדית, מערכת השמע מספקת מידע ל 24 עמדות האזנה לאטרקציות השונות במסלול.

חזיתה החיצונית הפשוטה של הקתדראלה , מזכירה את המראה הספגני של מבצרי האבירים, בתפקודה היא הייתה אמורה לשרת את הפן הצבאי ואת הפן הרוחני של אבירי סן ג'והן, תכנון הפנים בוצע בפאר והדר בסגנון הברוק , וכלל יצירות אומנות הקירות מגולפים והתקרה הקמורה מעוטרת בציורים, קיימים מזבחות שעליהם תמונות מחייו של יוחנן המטביל, כולל תמונת המפתח בקתדראלה ציור של האמן קרוואגו הנקראת עריפת ראשו של יוחנן המטביל.

כל סנטימטר מרובע בקתדראלה הוא בבחינת יצירת אמנות, החל ברצפת השיש, דרך הפסלים ועד לציורי התקרה.בקפלה הרביעית תלוי ציורו של קַרַאווג'ו, "סנט גֶ'רוֹם". במקום מוצגת גם יצירת המופת של הצייר, "עריפת ראשו של יוחנן המטביל".

ציור נוסף הנקרא הקדוש גרום - יוחנן גם כן על הקירות, במרתפי הקתדראלה הקריפטה קבורים אישים ואבירים מהמאות 16-18 בלוית לוחות שיש שעליהם חרוטים סיפור חייהם וסיפורי גבורתם,רצפת הקתדראלה מכוסה בפסיפס של 369 אבני מצבות קברים העשויים משיש, בקתדראלה חנות מזכרות  

ג'רום הוא השם האנגלי להירונימוס הקדוש (420-342), מאבות הכנסייה הנוצרית. הירוניסמוס, שלמד עברית, השתקע בשנת 386 בבית לחם. הואיל והתרגום הלטיני הישן (ה- Vetus Latina ), התרגום היחיד של כתבי הקודש ללטינית באותם זמנים, היה משובש, הטיל עליו האפיפיור להגיה אותו. הירונימוס הגיע למסקנה שאין ברירה אלא לתרגם את המקור העברי מחדש, וכך נולד תרגום הוולגטה.

פטרונה של הקתדראלה הוא יוחנן המטביל, היא גם נחשבה לקתדראלת מסדר האבירים של סנט גון ,בשנת 1882 נקבע בידי האפיפיור ליצור יחס של עמית עם קתדראלת פול בעיר מדינה, כיוון ששני הקתדראלות היו שייכות לשני מסדרים שונים ,על מנת ליצור אחידות דתית לשתיהן וסגור את נושא היריבות בינם .

 

לפני שקמה הקתדראלה הוקמה בעיר  בירגו כיום ויוטוסה  העיר שקדמה לוולטה כבירה , כנסייה בעבור נזירות מול הנמל הגדול, את הקתדראלה בעיר וולטה החלו להקים בשנת 1573 היא בוצעה בהוראת הגרנד מסטר  Grand Master La Cassiere , הוא גם סיפק את הכסף לבנייתה, הקתדראלה נחשבת לחשובה במדינת מלטה.

   

ממש מחוץ לקתדראלה סנט גון ממש מתחתיו ממוקמים שני בורות מים ענקיים, לאחד מוליך מעבר צר לצד רחוב הרפובליקה,השני הגדול יותר שעומקו כמבנה בן שלוש קומות מלא שורשי עצים שהבריטיים נטעו לפני מאה שנה , שורשים אלו מפרקים את יסודות המבנים בסביבה,דוגמא טובה היא יסודות הספרייה הלאומית, מתוך כנסיית סנט גון מוליך גרם מדרגות למערכת הביוב של העיר,בן היחידים הידועים בעיר.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור