דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

וולטה סיור יומי באטרקציות תיירותיות בעיר 3

 

מסע הסיור בעיר וולטה ,אינו צריך להיות מסע למיטיבי לכת ,או מסע כומתה צהלי, אנסה במאמר ובטיפים להקל על המבקרים בעת ביקורם באטרקציות בעיר וולטה, הן מבחינת הקטנת המאמץ הגופני , במידע תיירותי והיסטורי לאטרקציות בעיר ,לסיור התווספו ההמלצות למספר מסעדות ובתי קפה יחסית זולים ואוכל רחוב ,והכוונה למקומות הכבוד לצרכינו האישיים, כול זאת מרשמי ביקור שערכתי באיי במלטה.

את הסיור בעיר אחלק למספר תתי סיורים על פי מיקומם הגיאוגרפי בעיר ובסביבה הקרובה הסיור יכלול את מרבית האטרקציות התיירותיות בעיר וולטה ,כאשר נקודת התחלת הסיור בעיר מתחילה בכיכר התחנה המרכזית של העיר ומזרקת הטריטון  Triton Fountain   שבמרכזה .

טיפ : בשטח תחנת האוטובוסים המרכזית מצד ימין של גשר הכניסה כחמישים מטר ממוקמת תחת המידע לתיירים הראשונה של העיר והמידע לקווי התחבורה של האוטובוסים .


טיפ :לכול הנוסעים בסוף הסיור לכוון סלינה,סאן ג'וליאן והלאה יעלו על האוטובוסים ברציף 1 מספרי הקווים 12,13 .

תחילת הסיור בעיר וולטה

תחילת הסיור בכיכר התחנה המרכזית שבכניסה לעיר שבמרכזה מזרקת הטריטון .

1 מזרקת טריטון Triton Fountain 

המזרקה נבנתה בשנת 1959 בידי האמן המקומי Vincent Apap , היא הוקמה לצרכי קישוט התחנה המרכזית במרכז הכיכר ,בעקבות פינוי השטח מביצורים וסוללות הגנה,עקב שימוש בצלחת המשטח שבראש המזרקה ,כבימה למופעים שנערכו במקום, נפגעה הצלחת בשנת 1978, תיקונה הוזנח עד השיפוץ שנערך בשנת 1987.

במחצית 2011 החליטה הממשלה להעתיק את המזרקה ממיקומה הקודם כחימשים מטר יותר רחוק יותר משער הכניסה לעיר,או לכוון הגן הקרוב ,לאחר ויכוח נשארה המזרקה במקומה הנוכחי .

טיפ : שוק flea market שפועל רק ביום ראשון

מתקיים מחוץ לחומות העיר וולטה והמתחיל בכיכר ליד תחנת האוטובוס הראשית שליד שער הכניסה ,ממשיך  בציר האורך הנוסף בשכונת פלוריאנה ,בתחילתו הוא מוביל לכוון דרום ברחוב האדמירל נלסון, בהמשך משנה הרחוב את שמו לרחוב אנה הקדושה,שוק יום הראשון, נחשב לשוק הגדול במלטה בשוק נמכרים דברי סדקית, ענתיקות, אוכל ואפילו שוק ציפורים .

לאחר התרשמות קלה מהחומה המקיפה ועמדות השמירה של העיר,ומבט לשכונת פלוריאנה שדרכה הגענו לכיכר (בהמשך המלצה לסיור באטרקציות שבשכונה) , הסיור מתחיל בגשר האבן המוליך לשער העיר,לפני הגשר ממוקמים דוכנים למזון ומזכרות שבהם כול החפץ יכול לרכוש משהו .

טיפ חבל"ז:

בשעות הבוקר עומד מול הכניסה לגשר (עד שנגמרת הסחורה),מכונית מאפייה המוכרת לחם טרי ,בייגלה עם שומשום בקוטר 30 סנטימטר (שומר על טריותו וטעמו לשלושה ימים –נבדק), אך בעיקר ניתן לרכוש את המאכל הלאומי ה נקרא פאסטיצי Pastizzi התחליף לבורקס עלים , שבמלטה ממלאים אותו או בגבינות בצבעים לבן וצהוב או בירקות מבושלים , בתצוגה גם כיסונים בצורת עיגולים הממולאים בגבינה או בחומר הדומה לסמבוסק (חבל"ז).

המחירים למאפים מגוחכים בסנטים ספורים ליחידה , ומדוע אני מזכיר את הטיפ הזה, כי ניתן להשתמש בדברי המאפה הטריים והמשביעים , בעת המנוחה בטיול .

לשער הכניסה לעיר מגיעים במעבר על הגשר , מומלץ לעצור במחציתו ולהתבונן בחפיר תעלות המגן מעברי ,המעבר הקשתי המחבר את שני חלקי החפיר ובשרידי הרכבת הישנה של מדינה וולטה בתחתית החפיר הימני ופתח המנהרה מתחת לחומות העיר ,בבית הקפה על החומה משמאלו של השער , להתבונן במעלית גבי ברכה העליונים היורדת למזח הנמל ובמגדלי השמירה .

ספור שערי הכניסה לעיר וולטה City Gate           

השער הראשון הוקם בשנת 1569 הוחלף בשנת 1632 אחריו נבנה השער בשנת 1853 בידי הבריטים שנקרא Porta Reale Kingsway , השער הנוכחי הרביעי הוקם בשנת 1964 ,לשער העיר מוליך גשר ,מנקודת הכניסה הגבוהה ניתן לראות את רחוב הרפובליקה הראשי של העיר וולטה .

מיד לאחר המעבר בגשר הכניסה ,נכנסים לכיכר הראשונה הנקראת כיכר החרות שממנה מוליך רחוב הרפובליקה המהווה את הרחוב המרכזי של העיר וולטה , מכיכר החרות נערוך סיור מיד ללאחר המעבר בשער העיר לחלקו השמאלי של כיכר החרות ורחובה הראשי של העיר רחוב הרפובליקה .

תחילת הסיור בכניסה דרך מדרגות לרחוב הראשון השמאלי ,הצר הצמוד לחומה מצד שמאל לכוון מצודות המצודה הראשונה מצודת ג'והן Jhon's Bastion , גני הסטינגס Hastings Gardens ,שלאחריהם למצודת מייקל  Michael's Bastion ,

מצד ג'והן Jhon's Bastion    

האדריכל המהנדס הצבאי האיטלקי Francesco Laparelli ,מונה בידי המסטר הגדול לבנות את מצד ג'והן ומצד מייקל , מצדית ג'והן היא אחת משתי המצדיות של העיר וולטה בחלק הדרומי שלה,היא נועדה להגן על חומות העיר וולטה,כחלק מתוכנית ההגנה על וולטה מפני התקפות יבשתיות, המצד הוקם בחלק הנמוך של החומה כקו הגנה ראשון , המצדים חוברו ברשת תעלות תת קרקעיות שניתנו לפיצוץ בעת חדירת כוחות אויב המצד הוקם בימיו של המסטר הגדול בעת שהחלו לבנות את העיר וולטה .

על גג המצד הוצבו תותחים שניתן היה לצדד אותם למאה שמונים מעלות בשליטה על השטחים מתחתם,כמו כן תותחי המצד נועדו להגן עם הכניסה לשער העיר הראשי,בתקופת מלחמת העולם השנייה הוצבו במצדים תותחים כבדים להגנת העיר וולטה מהתקפות ימיות ומטוסים.

כאשר הוקמה המצדית התגוררו בה כמאתיים חיילים,המצד לא עבר שינויים ונשאר כמות שהו עד ימינו

גני הסטינגס Hastings Gardens    

 

גני הסטינגס הכוללים שיחים,פרחים ועצים ממוקמים בין שתי המצדיות : מצד ג'והן Jhon's Bastion ומצדית סט מיכאלס , St. Michael's Bastion ליד השער המערבי של העיר הגנים משמשים כחוצץ בין המצדיות ,הגנים אינם מיוחדים אך מהם ניתן לצפות מעל לחומה בנמל Marsamxett ובאיים , Manoel Island  ו  Msida Creek , משם ניתן לראות ולהבין את צורת בניית החומות ועוביים .

 

הגנים מכילים סרקופג, עשוי שיש, של המרקיז פרנסיס של הייסטינגס הממוקם בסמוך לכניסה לגנים, לורד הייסטינגס היה מושל מלטה משנת 1824 עד מותו בשנת 1827, הלורד הלורד הייסטינגס היה המשנה למלך  של הודו עד מינויו למלטה בשנת  1824, בדרכו לסיציליה בשנת 1827, הלורד הייסטינגס נפטר בעת ההפלגה , וגופתו הוחזרה על מנת להיקבר בגן, בקצה המרוחק של הגנים ממוקמת יד זיכרון ,למי שהיה גם מושל במלטה פרדריק קוונדיש Frederick Cavendish Ponsomby .

 

מצודת מייקל  Michael's Bastion

האדריכל המהנדס הצבאי האיטלקי Francesco Laparelli ,מונה בידי המסטר הגדול לבנות את מצד ג'והן ומצד מייקל , מצדית מייקל היא אחת משתי המצדיות של העיר וולטה בחלק הדרומי שלה ,המצד נבנה בימיו של Michele Sammichel Candia ,המצד נועד להגן על חומות העיר וולטה, מפני התקפות יבשתיות.

המצד הוקם בחלק הנמוך של החומה כקו הגנה ראשון , המצדים חוברו ברשת תעלות תת קרקעיות שניתנו לפיצוץ בעת חדירת כוחות אויב המצד הוקם בימיו של המסטר הגדול בעת שהחלו לבנות את העיר וולטה ,על גג המצד הוצבו תותחים שניתן היה לצדד אותם למאה שמונים מעלות בשליטה על השטחים מתחתם,כמו כן תותחי המצד נועדו להגן עם הכניסה לשער העיר הראשי,בתקופת מלחמת העולם השנייה הוצבו במצדים תותחים כבדים להגנת העיר וולטה מהתקפות ימיות ומטוסים.

מצד סט ג'והן קווליר Jhon's Bastion cavalier

המצד הוקם בימיו של המסטר הגדול בעת שהחלו לבנות את העיר וולטה ,במצד התגוררו כמאתיים חיילים,על גג המצד הוצבו תותחים שניתן היה לצדד אותם למאה שמונים מעלות בשליטה על השטחים מתחתם,כמו כן תותחי המצד נועדו להגן עם הכניסה לשער העיר הראשי,בתקופת מלחמת העולם השנייה הוצבו במצדים תותחים כבדים להגנת העיר וולטה מהתקפות ימיות ומטוסים.

מוזיאון לאומנות יפה  National Museum of Fine Arts

הכניסה בתשלום כתובת המוזיאון   South Street   Triq Nofs-in-Nahr / Zekka  בעיר וולטה טלפון   22954341 , המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00

מידע על המוזיאון 

בעברו שימש המבנה כבית האדמירלות , המבנה נחשב לאחד הבתים הראשונים בוולטה,המבנה שימש כמגוריו של אחד האבירים ,המבנה עבר שיפוץ בשנת 1760 ובשנת 1821-1961 הפך להיות מפקדת האדמירלות באי מלטה,וביתו של מפקד צי בריטניה בים התיכון , בשנת 1974 הפך המבנה למוזיאון האומנות היפה בעיר וולטה.

 

המוזיאון כולל אגפים , אולמות וחדרים לתצוגות קבועות  מתקופת ימי הביניים עד ימינו , אך גם לתערוכות מתחלפות, אוספיו אשר נאספו בשנים רבות כוללים  מגוון של נושאים,באומנות מקומית ומן העולם הרחב,עבודות פיסול מברונזה שיש ועץ , תמונות בסגנונות ציור שונים ורישומים.של אומנים בני המקום ובין לאומיים,אומנות מלטזית סכומי אוכל מתקופות האבירים, פרטי ריהוט .

 

העבודות כוללות עבודות של האמנים  Albert Bierstadt   ,William Turner , כדאי לשים לב לארכיטקטורה של המוזיאון ששימש כארמון בעברו, הוא נבנה בסגנון ברוק מאוחר , מושך את העין גרם המדרגות המרכזי ,במרכז המוזיאון חצר מרכזית , עוד בתצוגותיו כלי נגינה עתיקים כולל פסנתר , יצירות אומנות מתקופת הרנסנס,יצירות מתקופת הברוק של האומן האיטלקי  Mattia Preti  , בחלק מאולמות התצוגה בקומה הראשונה נשארו ציורי הפרסקו על התקרה מהמאה ה 18 .

 

לאחר הביקור בכנסייה חוזרים ברחוב הדרומי ששמו מתחלף בהמשך לרחוב נוסט אין נאר עד הפגישה מחדש עם רחוב הרפובליקה. 
 
 
בניית אתרים - שרקור