דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

וולטה סיור יומי באטרקציות תיירותיות בעיר 2

 

סיור לאורך רחוב הרפובליקה והכיכרות בעיר וולטה

הסיור בוולטה בירתה של מלטה מתחיל בבדיחה – החידה הידועה " מה יש יותר ירידות או עליות? כיוון שמרבית הערים במלטה נבנו לצורכי הגנה בשטחים נישאים שולטים המשתפלים לכוון המזחים בנמלים ,או לשכונות שנבנו סביב הנקודה השולטת המרכזית והתרחבו למדרונות על מנת להכיל את התושבים שמספרם עלה לאורך השנים ,אזורים שהוקפו בחומות הגנה.

העיר וולטה , קבלה את שמה משמו של מייסדה,האביר חבר מסדר סנט גון ,,זאן פאריזון דה לה ואלט    Jean Parisot de la Valette ,כשאר הקים אותה החליט כי העיר נבנית בידי ג'נטלמנים בעבור ג'נטלמנים, הוא החליט כי וולטה איננה רק מבצר גדול ,לדעתו העיר צריכה להיות גם מעוז כלכלי ותרבותי בעולם , שטחה של העיר באורך הוא 900 מטר ורוחבה 630 מטר.

    וולטה תוכננה בידי המהנדס  צבאי Francesco Laparelli בין השנים 1525- 1570 ,הוא נשלח במיוחד בידי האפיפיור פיוס הרביעי לתכנון העיר, התווסף לרעיון בכסף המלך פיליפ השני הספרדי , תכנון העיר ייחודי, קודם כול תוכננה ההגנה על העיר בבניית מצודות סביב  ולאחר מכן החלו לבנות את העיר .

 

כיוון  שהעיר בנוייה חלקה על רכס גבעות, הוא תכנן כי יהיו רחובות בעלי מדרונות תלולים בחלק האחורי של העיר ,לצורך הגנה וקושי בתמרון כוחות כנגד הפורצים ,אפילו גובה המדרגות תוכנן בכדי שהאבירים יוכלו לרוץ ולטפס עליהם עם תלבושת השריון ,בניוד כוחות בעיר לעיבוי  .

 

מסע הסיור בעיר וולטה ,אינו צריך להיות מסע למיטיבי לכת ,או מסע כומתה צהלי, אנסה במאמר ובטיפים להקל על המבקרים בעת ביקורם באטרקציות בעיר וולטה, הן מבחינת הקטנת המאמץ הגופני , במידע תיירותי והיסטורי לאטרקציות בעיר ,לסיור התווספו ההמלצות למספר מסעדות ובתי קפה יחסית זולים ואוכל רחוב ,והכוונה למקומות הכבוד לצרכינו האישיים, כול זאת מרשמי ביקור שערכתי באיי במלטה.

את הסיור בעיר אחלק למספר תתי סיורים על פי מיקומם הגיאוגרפי בעיר ובסביבה הקרובה הסיור יכלול את מרבית האטרקציות התיירותיות בעיר וולטה ,כאשר נקודת התחלת הסיור בעיר מתחילה בכיכר התחנה המרכזית של העיר ומזרקת הטריטון riton Fountain     שבמרכזה .

טיפ : בשטח תחנת האוטובוסים המרכזית מצד ימין של גשר הכניסה כחמישים מטר ממוקמת תחת המידע לתיירים הראשונה של העיר והמידע לקווי התחבורה של האוטובוסים .

טיפ :לכול הנוסעים בסוף הסיור לכוון סלינה,סאן ג'וליאן והלאה יעלו על האוטובוסים ברציף 1 מספרי הקווים 12,13 .

תחילת הסיור בעיר וולטה

תחילת הסיור בכיכר התחנה המרכזית שבכניסה לעיר שבמרכזה מזרקת הטריטון .

1 מזרקת טריטון Triton Fountain     

 

המזרקה נבנתה בשנת 1959 בידי האמן המקומי Vincent Apap , היא הוקמה לצרכי קישוט התחנה המרכזית במרכז הכיכר ,בעקבות פינוי השטח מביצורים וסוללות הגנה,עקב שימוש בצלחת המשטח שבראש המזרקה ,כבימה למופעים שנערכו במקום, נפגעה הצלחת בשנת 1978, תיקונה הוזנח עד השיפוץ שנערך בשנת 1987.

במחצית 2011 החליטה הממשלה להעתיק את המזרקה ממיקומה הקודם כחימשים מטר יותר רחוק יותר משער הכניסה לעיר,או לכוון הגן הקרוב ,לאחר ויכוח נשארה המזרקה במקומה הנוכחי .

טיפ : שוק flea market שפועל רק ביום ראשון ,  מתקיים מחוץ לחומות העיר וולטה והמתחיל בכיכר ליד תחנת האוטובוס הראשית שליד שער הכניסה ,ממשיך  בציר האורך הנוסף בשכונת פלוריאנה ,בתחילתו הוא מוביל לכוון דרום ברחוב האדמירל נלסון, בהמשך משנה הרחוב את שמו לרחוב אנה הקדושה,שוק יום הראשון, נחשב לשוק הגדול במלטה בשוק נמכרים דברי סדקית, ענתיקות, אוכל ואפילו שוק ציפורים .

לאחר התרשמות קלה מהחומה המקיפה ועמדות השמירה של העיר,ומבט לשכונת פלוריאנה שדרכה הגענו לכיכר (בהמשך המלצה לסיור באטרקציות שבשכונה) , הסיור מתחיל בגשר האבן המוליך לשער העיר,לפני הגשר ממוקמים דוכנים למזון ומזכרות שבהם כול החפץ יכול לרכוש משהו .

טיפ חבל"ז: בשעות הבוקר עומד מול הכניסה לגשר (עד שנגמרת הסחורה),מכונית מאפייה המוכרת לחם טרי ,בייגלה עם שומשום בקוטר 30 סנטימטר (שומר על טריותו וטעמו לשלושה ימים –נבדק), אך בעיקר ניתן לרכוש את המאכל הלאומי ה נקרא פאסטיצי Pastizzi התחליף לבורקס עלים , שבמלטה ממלאים אותו או בגבינות בצבעים לבן וצהוב או בירקות מבושלים , בתצוגה גם כיסונים בצורת עיגולים הממולאים בגבינה או בחומר הדומה לסמבוסק (חבל"ז).

המחירים למאפים מגוחכים בסנטים ספורים ליחידה , ומדוע אני מזכיר את הטיפ הזה, כי ניתן להשתמש בדברי המאפה הטריים והמשביעים , בעת המנוחה בטיול .

לשער הכניסה לעיר מגיעים במעבר על הגשר , מומלץ לעצור במחציתו ולהתבונן בחפיר תעלות המגן מעברי ,המעבר הקשתי המחבר את שני חלקי החפיר ובשרידי הרכבת הישנה של מדינה וולטה בתחתית החפיר הימני ופתח המנהרה מתחת לחומות העיר ,בבית הקפה על החומה משמאלו של השער , להתבונן במעלית גבי ברכה העליונים היורדת למזח הנמל ובמגדלי השמירה .

ספור שערי הכניסה לעיר וולטה City Gate  , השער הראשון הוקם בשנת 1569 הוחלף בשנת 1632 אחריו נבנה השער בשנת 1853 בידי הבריטים שנקרא Porta Reale Kingsway , השער הנוכחי הרביעי הוקם בשנת 1964 ,לשער העיר מוליך גשר ,מנקודת הכניסה הגבוהה ניתן לראות את רחוב הרפובליקה הראשי של העיר וולטה .

מיד לאחר המעבר בגשר הכניסה ,נכנסים לכיכר הראשונה הנקראת כיכר החרות שממנה מוליך רחוב הרפובליקה המהווה את הרחוב המרכזי של העיר וולטה , מכיכר החרות ניתן לערוך שלושה תתי סיורים :

תת הסיור השני לאורכו של רחוב הרפובליקה המהווה את רחובה הראשי של וולטה

מעט מידע לרחובה הראשי של העיר וולטה רחוב הרפובליקה   Republic Street ( Triq ir-Repubblika ) 

אורכו של רחוב הרפובליקה המשמש כרחובה הראשי של וולטה, כתשע מאות חמישים מטר ,הרחוב מתחיל בשער העיר הראשי (כיכר החרות) בדרום מערב העיר, ומסתיים במבצר סנט אלמו בקצה הצפון מזרחי הרחוב חוצה את וולטה לכול אורכה, חוצה את רוב רחובות הרוחב של העיר ,חלק מהרחוב בקטעים מסוימים הוא מדרחוב חנויות ומסעדות בצדדיו , לאורכו של רחוב הרפובליקה משובצות בכיכרות לפי הסדר הבא :

 

1 . כיכר החרות   Misrah il-helsien  - Freedom Square

2 . כיכר ג'והן הקדוש St Johnn's Square

3 . כיכר המצור הגדול Great Siege Square - Misrah l-Assedju l-Kbir

4 . כיכר הרפובליקה Republic Square  - Misrah ir-Repubblika  -בשמה השני כיכר המלכה Queens Square

5 . כיכר הארמון Palace Square   - כיכר ג'ורג George Square

6 . כיכר מבצר אלמו St Elmo Square  

 

תחילת הסיור לאורכו של רחוב הרפובליקה בוולטה

 

הסיור לאורך רחוב הרפובליקה ,המתחיל בכיכר החרות מיד לאחר שער הכניסה ,מתחיל במעבר מימין ברחוב הרפובליקה על פני מרכז האומנויות המבנה עם הקוצים שהיה בעברו ) מיצדית וכנסייה) סנט ג'יימס קווליארי, St. James Cavalier Centre , הממוקם מימין לכניסה בשער חומות העיר ,זהו מבנה מהמאה השש עשר, ששוחזר והפך למתחם אומנויות וגלריות לאומנות,אולמות להופעות תיאטרון ומוזיקה , אולמות לתערוכות אומנות עכשווית מודרנית במתחם קיימים קפיטריה ובית קפה למנוחת המבקרים (ארוחה וכוס יין 12 יורו).

האגדה המלטזית הקשורה למקום מספרת כי בשנת 1663 נגנב מכנסיית סאן מרי של הבאר הפתוחה ( St Mary Ta Bir Miftuh ), שמדרום לוולטה, כלי הכסף, שבו נשמר לחם הקודש.

האח הגדול קוטונר והאינקוויזיטור של מלטה ,נידו את הגנבים האלמונים, והציעו פרס על ראשיהם, כעבור שלושה ימים נמצא הכלי בכנסיית סן ג'יימס, הכול התפלאו על הגנבים, שהסתכנו ועברו דרך האבטחה הכבדה שהעיר הייתה נתונה בה, כדי להחזיר את הגניבה. הסברה הייתה, כי האלמונים חששו מהנידוי ומעונש המוות שהיה צפוי להם אם יילכדו, ולכן החזירו את הגניבה.

בהמשכו של מרכז האומנות מצד ימין ממוקמים שרידי בית האופרה שכיום נמצא בשיפוץ ושיחזור ,כדאי להתבונן על העמודים ובסיסיהם המגולפים ובמיוחד בבסיסים משני צדדי המדרגות הישנות לבית האופרה ,בעת ביקורי ערכו את המקום למופע מוזיקלי מתחת לכיפת השמיים בהוספת ציוד הגברה וכיסאות פלסטיק ירוקים למופע.

 

בחלק שמאלי הראשון של תחילת רחוב הרפובליקה, ממוקמים שני בתי קפה ומספר חנויות למזכרות.

 

בהמשך ההליכה חולפים מימין על פני כנסיית ברברה St Barbara    

 

כנסיית ברברה St Barbara  

הכנסייה הראשונה מצד ימין ברחוב הרפובליקה 14, הכנסייה פתוחה בימי השבוע בשעה 11:00-17:00

הכנסייה באופן רשמי שייכת למסדר אבירי פרובנס, הכנסייה תוכננה בידי האדריכל Romano Carapecchia בסגנון הברוק , את תכנון הפנים הפקידו בידי האדריכל האיטלקי Giuseppe Bonnici ,אך הוא לא זכה לראות בסיום בנייתה בשנת 1739, בחזית הכנסייה גמלון שמעליו גומחה שבתוכה פסל מוזהב של גברתנו העומדת על בסיס אבן שהוצב מעל לפתח בשנת 1904 ,כאות זיכרון לחמישים שנות ההקדשה של האפיפיור להתעברות של מריה .

 

הכנסייה תוכננה ברוח הימים ההם עם כיפה מרכזית הצבועה בסגול מבחוץ והניצבת מעל האולם מרכזי ,פטרון הנשק והתותחנים   saint of gunners היה הקדוש של הכנסייה,אשר שימשה לאנשי חיל התותחנים כבית תפילה, כיום משמשת הכנסייה לתפילת אנשים דוברי אנגלית,צרפתית וגרמנית .

 

לאחר הביקור בכנסיית ברברה ,ניתן לבקר ממול בכנסיית הפרנציסקאניים St. Francis of Assisi

 

כנסיית הפרנסיסקים St. Francis of Assisi    

הכניסה חופשית

 

הכנסייה הפרנציסקאנית St. Francis of Assisi , ממוקמת ממול לכנסיית ברברה ברחוב הרפובליקה בוולטה ,כנסייה בעלת תהודה טובה לקונצרטים קלאסיים בעיקר בסגנון הברוק ושפע קישוטים ואלמנטים דתיים שיד אומנים יצרו בה.

 

הכנסייה הוקמה בידי אבירי המסדר הפרנציסקאני בשנת 1598 כמקום תפילה עבורם, שיפוץ מורחב והקמה מחדש עברה הכנסייה בשנת 1681,בידי הגרנד מסטר האיטלקי באותה תקופה Gregorio Carafa ,אשר סמל מגנו האבירי מוצג חקוק באבן מלטזית בחזית הכנסייה

 

בסגנון האדריכלי והקישוטי הפנימי  ניכרת ידו של הגרנד מסטר גרפה ,ובכול שנה נחגג פסטיבל גרפה בכנסייה,על המזבח מופיע ציורו של Gregorio Carafa , של מריה וילדה בתוספת לקדושה אן ,והקדוש גיאורג והפורטרט של הגרנד מסטר גרפה,הכול במה שאנו קוראים ציור בתוך ציור.

 

על קירות הכנסייה אנו מבחינים בסדרת ציורים של לפרנציסקוס הקדוש של העיר אסיסי, והקדוש אנטוני של העיר פדואה , ליד המזבח הראשון מצד ימין ניתן לראות ציורים של האומן   Mattia Preti בחתימתו שצוירו בשנת 1671 , תחת השפעת הקדוש לוק של האומנים , האגדות מספרות כי הגרנד מסטר גרפה היה מרוצה מעבודותיו של האומן פרטי ולאות תודה מינה אותו כאומן הראשי שלו.

 

לאחר שרווינו נצרות וכנסיות מומלץ באופן הברור לבקר במוזיאון הארכיאולוגי הלאומי ,בעבר נקרא המקום אכסניית פרובנס ,מבנה בן שתי קומות ,מצד שמאל של רחוב הרפובליקה במפגש הרחובות עם רחוב מליטה , קודם כול כי מראה הציורים על תקרת פרוזדור המבואה בדרך לקופה שווה צפייה וצילום .

 

המוזיאון הלאומי לארכיאולוגיה National Museum of Archaeology , בעברו אכסניית פרובנס ( Auberge de Provence ) , המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 טלפון  21221623 הכניסה בתשלום חמישה יורו לאדם (2014) נגישות לנכים מעלית לנכים מיד לפני מדרגות העלייה לקומה העליונה מצד שמאל (גדולה ונוחה).  

 

טיפ : מבוגרים שגילם מעל ל 61 שנה משלמים רק בעבור כרטיס הכניסה שלושה וחצי יורו.

הבניין המפואר נבנה ב-1574, נהרס בחלקו בהפצצות של 1942 ושוחזר, כיום פועל בו המוזיאון לארכיאולוגיה, ובו בין השאר עוגנים רומיים, שמשקלו של הגדול שבהם שלושה טונות; ממצאים פרהיסטוריים, חרסים, כלי אבן, פריטים מהאתר הארכיאולוגי טרשין, ועוד.

אכסניית אבירי פרובנס  - (כיום המוזיאון) תוכננה בידי  Girolamo Cassar  בשנת 1574, האכסניה שימשה כמרכז של אבירי צרפת בעיקר אבירי העיר פרובנס   Provence ,שהוו כשני שליש מאבירי מלטה, האבירים הצרפתיים כללו שלושה מסדרים , אבירי צרפת   Auberge de  France , אבירי פרובנס  Auberge de Provence  ואבירי אוברגן   Auberge d Auvergne .

 

בתקופת השלטון הבריטי שימש המקום כמועדון חברתי ונקרא   Auberge de Provence  , כיום המבנה משמש את מוזיאון הארכיאולוגי   National Museum of Archeology .  

 

יתרונו של המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי, שבו נאספו ושוחזרו כול התגליות המהויות והחשובות שנתגלו באיי מלטה ביבשה ובים (אוניות טרופות) , כולל צילומים היסטוריים לתגליות,מפות ותרשמי אתרי החפירות , לכן ביקור בו חוסך זיעה והליכה באתרים עצמם שמהם הובאו הממצאים המקוריים (זאת דעתי).

 

סיור במוזיאון מוליך אותנו בקומה הממסד על פי גיל הממצאים באתרי החפירות של המקדשים,מתחמי הפולחן והקבורה ,תקופות הכיבושים והתושבים מימי ההתיישבות הראשונות,אתרי קבורה וסרקופגים ,כלי בית,זכוכית תקופת הברונזה ,הברזל והלאה.

 

המוזיאון מספר את סיפור ההתיישבות במלטה מהתקופה הניאוליתית ,דרך המקדשים, המומנטים המגליתים החל מתקופת ששת אלפים לפני הספירה, תקופת הפניקים, היוונים,הרומאים,התקופה האסלאמית ועד ימינו אנו.

     

תצוגות המוזיאון כוללות ממצאים אשר התגלו בחפירות ארכיאולוגיות שנערכו במקדשים הרבים הפזורים באיים המייצגים שבעת אלפים שנים של היסטוריה מהתקופה מוקדמות נאוליתיות , שהתחילה כחמשת אלפים ומאתים שנה לפני הספירה , המוזיאון כולל אגפים , אולמות וחדרים לתצוגות קבועות , אך גם לתערוכות מתחלפות, אוספיו אשר נאספו בשנים רבות כוללים  מגוון של נושאים,באומנות עתיקה מקומית  ואומנות שהובאה בידי המתיישבים לאורך השנים.

 

בעת המעבר בים חדרי המוזיאון מתגלה ההיסטוריה ברובד אחרי רובד, אוספי צלמיות פסלים ,עיטורים, אבנים כתובות ומצוירות, מזבחים  ותמונות ושחזור דגמי מקדשים כולל תאור החציבה בסלע ליצירתם של המקדשים,אוספי פסלי חיות וציורי חיות, דגמי בתי מקדש פסלים מפורסמים שנתגלו ייחודיים , ובל נשכח את כלי הצור וכלים ששימשו בעת הזבח, חרוזים וקישוטים  .

 

במוזיאון ספרייה ארכיאולוגית גדולה, חנות מזכרות בקומה השנייה בסיום הסיור.

לאחר הביקור במוזיאון נמשיך לכיכר ג'והן הקדוש St Johnn's Square בהצטלבות עם רחוב ג'והן ,במפגש הרחובות נפנה ימינה .

כיכר ג'והן הקדוש St John's Square

  
   

בהמשך ההליכה לאורך רחוב הרפובליקה מגיעים למפגש רחובות סט ג'והן streetSt. Gohn's ורחוב הרפובליקה קיימת כיכר קטנה בסגנון הברוק ,בנקודה זאת  לפנות ימינה לרחוב streetSt. Gohn's , הסימן לפניה ימינה הוא דוכן הפרחים הירוק והעגול בצידו השמאלי של רחוב ג'והן.

הכיכר נוצרה לאחר מלחמת העולם השנייה ,על חורבות שני מבנים עמדו במקום ונפגעו במלחמה , הרחוב בין שני הבתים נקרא זכריה ואפשר לעבור בחלקו שנותר מאחורי פסלו של ראש הממשלה לשעבר אנריקו מיצים ממול לקתדראלה , בשנת 1920 ניטעו בכיכר עצי פוקוס ,אך שורשיהם הזיקו למרצפות ולמרות המחאה הציבורית נעקרו עצים אלו.

בתחילת הפנייה ימינה פוגשים שתי מסעדות משמאל לקתדראלה ג'והן הקדוש מסעדת הראשונה ענייני בירה ובשר בעיקר ,והשנייה ממול לכנסייה מסעדת  Cafe Caravaggio, בחזיתה פסלו של אנריקו מיצים שהיה ראש ממשלה קודם .

בתחילת הרחוב ניצבות מוניות חשמלאיות להסעת נוסעים ברחבי וולטה ,ממש מול הקתדראלה ניצבת הרכבת הקלה הצבועה בצבע צהוב העורכת סיורים בוולטה ובמזחים חמוד אני נהניתי מהשווה ומהצורך להימנע מהעליות ברחובות .

חזית קתדראלת ג'והן הקדוש כוללת את שני צריחי הפעמונים משני צדדי הכניסה בחלקו השמאלי של הפתח ,ממוקמת מזרקת הארי והחד קרן שפוסלה מאבן מלטזית בידי האמן Mariano Gerada,המזרקה קיבלה את מימיה בעבר ממוביל המים לעיר בוולטה,בחלק השמאלי של החזית תבליט אבן של סוס .

בפינת הרחוב ג'והן הקדוש והסוחרים מימין לקתדראלה ממוקמת מסעדה איטלקית ומאכלי ים San Giovanniכולל מזווה יינות טוב ,פנינת מסעדה שבה רוכזו חפצי בית עתיקים על הקירות ,כלי נשיפה התלויים מהקירות , אוכל טרי ומעולה במחירים בינוניים ושפועים קצת מעל לעשרים יורו לשני אנשים עם שתייה  , אפילו לשירותיים ניתן לרדת במעלית או במדרגות ,המסעדה גם מוציאה שולחנות בצידה הימני של חזית הקתדראלה.

 

קתדראלת ג'והן הקדוש St. Gohn's Co-Cathedral והמוזיאון   

הקתדראלה ממוקמת, בפינת רחוב סאן ג'ון (Triq San Gwann) ורחוב הרפובליקה, נמצא מבנה הקתדראלה ומוזיאון סאן ג'ון (St. Gohn's Co-Cathedral and museum). המבנה, שעוצב בסגנון הרנסאנס, תוכנן והוקם בשנים 1577-1573 על ידי האדריכל האיטלקי ג'רולמו קסר. זו הייתה הכנסייה העיקרית של מסדר האבירים, ששלט במלטה.

הקתדראלה פתוחה בימים  שני - שישי בשעות 09:30-16:30 , ביום שבת בשעות 09:30-12:00 , ביום ראשון סגור, הכניסה בתשלום, ילדים מתחת לגיל 12 חופשי, גישה לעגלות נכים ברוב חלקי הקתדראלה, נשים בשמלות ,נדרשות לצעיפים ותוספות בכניסה בתשלום, אסור ללכת עם עקבים על רצפת השיש , טלפון   21220536 .

במחיר הכניסה מקבלים אוזניות שמע בשפות מלטזית, אנגלית, איטלקית, צרפתית, גרמנית וספרדית, מערכת השמע מספקת מידע ל 24 עמדות האזנה לאטרקציות השונות במסלול.

בחזית המבנה בחלקה השמאלי של הפתח ממוקמת מזרקת הארי והחד קרן שפוסלה מאבן מלטזית בידי האמן Mariano Gerada,המזרקה קיבלה את מימיה בעבר ממוביל המים לעיר בוולטה,בחלק השמאלי של החזית תבליט אבן של סוס .

חזיתה החיצונית הפשוטה של הקתדראלה , מזכירה את המראה הספגני של מבצרי האבירים, בתפקודה היא הייתה אמורה לשרת את הפן הצבאי ואת הפן הרוחני של אבירי סן ג'והן, תכנון הפנים בוצע בפאר והדר בסגנון הברוק , וכלל יצירות אומנות הקירות מגולפים והתקרה הקמורה מעוטרת בציורים, קיימים מזבחות שעליהם תמונות מחייו של יוחנן המטביל, כולל תמונת המפתח בקתדראלה ציור של האמן קרוואגו הנקראת עריפת ראשו של יוחנן המטביל.

כל סנטימטר מרובע בקתדראלה הוא בבחינת יצירת אמנות, החל ברצפת השיש, דרך הפסלים ועד לציורי התקרה.בקפלה הרביעית תלוי ציורו של קַרַאווג'ו, "סנט גֶ'רוֹם". במקום מוצגת גם יצירת המופת של הצייר, "עריפת ראשו של יוחנן המטביל".

ציור נוסף הנקרא הקדוש גרום - יוחנן גם כן על הקירות, במרתפי הקתדראלה הקריפטה קבורים אישים ואבירים מהמאות 16-18 בלוית לוחות שיש שעליהם חרוטים סיפור חייהם וסיפורי גבורתם,רצפת הקתדראלה מכוסה בפסיפס של 369 אבני מצבות קברים העשויים משיש, בקתדראלה חנות מזכרות  

ג'רום הוא השם האנגלי להירונימוס הקדוש (420-342), מאבות הכנסייה הנוצרית. הירוניסמוס, שלמד עברית, השתקע בשנת 386 בבית לחם. הואיל והתרגום הלטיני הישן (ה-Vetus Latina), התרגום היחיד של כתבי הקודש ללטינית באותם זמנים, היה משובש, הטיל עליו האפיפיור להגיה אותו. הירונימוס הגיע למסקנה שאין ברירה אלא לתרגם את המקור העברי מחדש, וכך נולד תרגום הוולגטה.

פטרונה של הקתדראלה הוא יוחנן המטביל, היא גם נחשבה לקתדראלת מסדר האבירים של סנט גון ,בשנת 1882 נקבע בידי האפיפיור ליצור יחס של עמית עם קתדראלת פול בעיר מדינה, כיוון ששני הקתדראלות היו שייכות לשני מסדרים שונים ,על מנת ליצור אחידות דתית לשתיהן וסגור את נושא היריבות בינם .

 

לפני שקמה הקתדראלה הוקמה בעיר  בירגו כיום ויוטוסה  העיר שקדמה לוולטה כבירה , כנסייה בעבור נזירות מול הנמל הגדול, את הקתדראלה בעיר וולטה החלו להקים בשנת 1573 היא בוצעה בהוראת הגרנד מסטר Grand Master La Cassiere, הוא גם סיפק את הכסף לבנייתה, הקתדראלה נחשבת לחשובה במדינת מלטה.

 

ממש מחוץ לקתדראלה סנט גון ממש מתחתיו ממוקמים שני בורות מים ענקיים, לאחד מוליך מעבר צר לצד רחוב הרפובליקה,השני הגדול יותר שעומקו כמבנה בן שלוש קומות מלא שורשי עצים שהבריטיים נטעו לפני מאה שנה , שורשים אלו מפרקים את יסודות המבנים בסביבה,דוגמא טובה היא יסודות הספרייה הלאומית, מתוך כנסיית סנט גון מוליך גרם מדרגות למערכת הביוב של העיר,בן היחידים הידועים בעיר.

 

כיכר המצור הגדול Great Siege Square

 

לאחר הביקור בקתדראלת סאן ג'והן הקדוש ,חוזרים לרחוב הרפובליקה וממשיכים לכיכר הכיכר המצור הגדול Great Siege Square ,הממוקמת בהמשך של רחוב הרפובליקה. 

 

בכיכר מצידה השמאלי ממוקם בית המשפט  Low court ,כיכר עם מסעדות ומרפסות שמש, מאגר המים הגדול ביותר נמצא מתחת לכיכר המצור הגדול,גובהו כמבנה בן ארבעה קומות נראה כמו קתדראלה , יש הסבורים כי מאבנים שנחצבו מהבור , השתמשו לבניית כנסיית סנט גון, קדם לאנדרטת המצור הגדול שנבנתה בשנות העשרים ,הייתה בעבר מזרקה בשם Tas-Seffudשהמים שזרמו בה הגיעו מבור מים זה.

 

בור מים זה נחשף כאשר ריצפו מחדש את כיכר המצור הגדול, הבור כוסה ונעלם שוב בסודות ההיסטוריה, בעת שכיסו את החור שנוצר כיסו גם את הקשתות שהוו חלק מתקרת הבור ,לקשתות אלו היה גוון צבע שונה מהרגיל,אולי מהקורוזיה של המים.

 

בכיכר מוצב פסל ברונזה שחור  בצד השני של הכיכר שממול לבתי המשפט ,הפסל הנקרא המצור הגדול (התורכי) שהתרחש בשנת 1565, הפסל פוסל בידי האמן האיטלקי Antonio Sciortino ,בשנת 1927 הפסל הניצב על בסיס אבן , מתאר שלוש דמויות כאשר הדמות המרכזית הנושאת את החרב ניצבת בחזית ושתי הדמויות הנוספות ניצבות מעט מאחור.

 

הדמות הראשונה מייצגת לוחם עז ,חשוף חזה העוטה בגדי שריון בחלק גופו התחתון ונושא חרב בידיו ,בתיאור אלגורי של אל המלחמה ,שתי הדמויות הנשיות מאחוריו מייצגות את האמונה והתקווה .

 

לאחר הביקור בכיכר המצור חוזרים לרחוב הרפובליקה פונים ימינה וממשיכים לכוון כיכר הרפובליקה ,הממוקמת בצידו הימני של הרחוב.

 

כיכר הרפובליקה Misrah ir Repubblika 

 

בכיכר הרפובליקה ממוקמת הספרייה הלאומית של מלטה (Bibliotheca), שבה יותר מ-60,000 ספרים, כתבי יד ורשימות של האבירים,הכיכר גם נקראת כיכר המלכה  Queens Squareמשום שבכיכר מוצב פסלה של המלכה ויקטוריה,  בכיכר מרכזי חנויות רבות .

כיכר הרפובליקה פסלה של המלכה ויקטוריה Queen Victoria Statue

פסל השיש הלבן ממוקם בכיכר הרפובליקה ,הנקרא גם כיכר המלכה ובשמה האיטלקי כיכר  Piazza Regina,מאחורי הפסל ממוקמת הספרייה הלאומית מהמאה ה 18 , משני צדדיו של השביל המוליך לפסל ,ממוקמים שני בתי קפה ומרפסות שמש לישיבה .

הפסל משיש לבן שפוסל בידי האמן Giuseppe Valentiמהאי סיציליה, הפסל נוצר לקראת שנת החמישים לשלטון המלכה ויקטוריה, ויובל המאה לשלטון הבריטי במלטה בשנת 1891,פסלה של המלכה יושבת על כסא המלכות מעל לבימה מגביהה ,המלכה  מחזיקה בידה הימני שרביט מלוכה,היא  לבושה גלימה טקסית, בצדו האחד של הפסל מגן הבריטי ומהצד השני המגן המלטזי.

הספרייה הלאומית National Library of Malta המכונה Bibliotheca

הספרייה ממוקמת מאחורי פסלה של המלכה ויקטוריה בכיכר הרפובליקה ,מבנה הספרייה הוקם בשנת 1555 ,הספרייה אוחזת בזכויות הארכיונים והספרים ובמאמרים שהחלו להיאסף עוד בימי הביניים ,הזכויות ניתנו לספרייה מטעם השלטון המלטזי.

את המבנה תכנן מבחוץ ומבפנים האדריכל הפולני Stefano Ittarשהתגורר באיטליה,העבודה הסתיימה בשנת 1796 , שנתיים לאחר מכן נכבש האי בידי צבא נפוליאון שגירש את אבירי סאן ג'והן ממלטה .

הבניין ננטש והספרים והארכיונים נותרו במבנה ,רק בשנת 1812 בעת השלטון הבריטי במלטה,בימיו של המושל Sir Hildebrand Oakes, נחנך וחודש המבנה והחל לשמש למטרת השימור של הארכיונים והספרים במלטה.

סטייה קלה מהמסלול שלאורך רחוב הרפובליקה ,מכיכר הרפובליקה ,(שתי ציפורים ביד אחת) להמשיך לרחוב דרך הדוכנים הראשונים של הסוחרים (הכי פחות עליה בחזרה) וירידה ישירה לשוק המקורה ברחוב הסוחרים ובנוסף בקור בדוכני הרחוב בתוך רחוב הסוחרים .

רחוב הסוחרים Street Market  רחוב של סוחרי תכשיטים וחנויות שונות חלקם בנוסח דוכני השוק בחזיתם,שבתוכו ממוקם שוק  Valletta marketבעיקר דברי סדקית ,מזכרות ושמונצס .

ברחוב היורד מבית הספרייה הלאומית שבכיכר הרפובליקה על ציר רחוב התיאטרון הישן במפגש הרחובות רחוב הסוחרים Triq il market  מאחורי ארמון הגרנד מסטרים ,ממוקם בית הארכיב הלאומי (בית העירייה לשעבר) ומולו השוק המקורה של וולטה .

 

טייפ : לרחוב הסוחרים ולשוק מומלץ להיכנס מרחוב קטן הנקרא רחוב התיאטרון הישן ,מצדו הימני של ארמון המאסטרים הגדול – ארמון הנשיא והפרלמנט ,לאורכו של הרחוב מתחיל סעיף של דוכני השוק בטרם נכנסים לשוק עצמו ברחוב הסוחרים .

 

טייפ :שוק וולטה ברחוב הסוחרים בימי שני – שישי , מהשעות המוקדמות עד השעה 14:00-15:00 , השוק מתקיים ברחוב הסוחר Merchant Street בעיר מלטה , המקביל לרחוב הרפובליקה בוולטה, בשוק נמכרים בגדים ותלבושות, תכשיטים, תקליטורים ודיסקים, בדים, מזכרות, מוצרים לבית וסמלים דתיים.

לאחר הביקור בשוק ובדוכני רחוב הסוחרים ולגימת קפה ועוגה באחד מבתי הקפה שבמרכז רחוב הסוחרים,חוזרים לאחור וממשיכים את הסיור לאורך רחוב הרפובליקה ,ומיד מגיעים לכיכר הבאה כיכר הארמון Palace Square - St. George Square (Misrah San Gorg )

כיכר הארמון Palace Square– בשמה השני St. George Square

ממשיכים לאורך רחוב הרפובליקה ומגיעים לכיכר הבאה כיכר הארמון Palace Square - St. George Square (Misrah San Gorg ) שבה ממוקמים:ארמון הגרנד מסטר Grand Master's Palace, נשקיית ארמון ארמורי והמוזיאון Palace Armoury.

בכיכר הארמון ניתן לעלות על כרכרות סוסים לטיולי תיירותי שמה של הכרכרה Karozzin (להיזהר למרות שסוגרים מחיר,חלק מהעגלונים דורשים תוספת באמצע הדרך).

מוזיאון נשקיית ארמון אמורי פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 הכניסה האחרונה בשעה 16:30 ,  סגור 24, 25, 31 בדצמבר, 1 בינואר יום שישי הטוב, במוזיאון ניתן לקבל אוזניות הכוללות הסבר בשמיעת ההסברים מול המוצגים.

ארמון המסטרים הגדול – ארמון הנשיא והפרלמנט  Palace of the Grand Masters ממוקם (בחזיתו שתי עמדות שמירה מעץ כחולות) ממש אחרי הקתדראלה יוחנן הקדושבכיכר הרפובליקה , הארמון פתוח בחודשים אוקטובר – יוני , בימי  שישי ושני בשעות 08:30-16:00  , בחודשים יוני – ספטמבר בשעות 08:00-13:00, בשאר הימים סגור הארמון כיוון שהוא משמש את הפרלמנט והנשיא .

ארמון המאסטרים נבנה בידי האמן Gerolamo Cassar, בין השנים 1574-68 ,מבנה בסגנון רנסנסי בעל שתי כניסות ,המשמש כיום כביתו של נשיא מלטה,בית הפרלמנט ומשרדי ממשלה שונים, בכיכר חקוקים גם ציטוטים של המלך גור'ג החמישי והנשיא רוזוולט .

למבנה שתי חצרות גדולות ,חצר פסלו של נפטון Neptune Court, היא הגדולה מבין שתי החצרות ,שבו ממוקם פסלו של נפטון מברונזה שהועבר לכאן משוק הדייגים בחלק הדרומי של וולטה , מאחורי פסלו של נפטון ניצבת מזרקת קיר הגדולה הנושאת את סמלו של בית האצולה של Perellos.

בחצר השנייה של הנסיך אלפרד Prince Alfred's Court,בנה של המלכה ויקטוריה ,בחצר ניטעו עצי תפוס והוצב בו שעון המתאר דמויות הלבושות בתלבושות מוריות המקישות על השעון בפטישים בכול שעה ,שעון שעוצב בידי האמן Manuel Pinto de Fonseca בשנים 1741-1773 .

המבנה שצורתו כמעט ריבוע שימש כביתו של המאסטר הגדול , לאחר מכן בתקופת השלטון הבריטי שימש כבית מגוריו של המושל הבריטי עד שנת 1928,אומנם הכניסה הראשית למבנה היא דרך כיכר הארמון , אך ניתן להיכנס למבנה דרך כיכר הרפובליקה ומשם מעבר דרך חצר של הנסיך אלפרד Prince Alfred's Court,לחדרי הממשל, בפינת המבנה מובילות מדרגות למקלט וחדרי המצב הלחימה .

המקלט התת קרקעי מתחת למבנה הפרלמנט, מקלט שנחצב בעומק 40 מטר בסלע , אוסף של מבוך עם מעברים ,תעלות,וחדרים שכללו גם את מוצב הפיקוד התת קרקעי בתקופת המלחמה.

בעת הסיור בקומת הממסד ,כדאי להתחיל בחדר הגובלנים אשר בו תלויים שטיחי גובלנים מיוחדים, שהוכנו בימיו של הגרנד מאסטר Master Ramon Perellosבשנת 1710,בין הגובלנים כמה המתארים סצנות אקזוטיות מהקרביים בדרום אמריקה , החדרים והמעברים מלאים בעבודות אומנות ,כלי נשק ושריוני אבירים .

מומלץ לבקר בחדר המועצה של המאסטרים הגדולים ,בחדר השגרירים והאירוח למכובדים,וחדר המדינה הצהוב , כול אחד מהחדרים מפואר ממשנהו אך אחד המפוארים במיוחד ,הוא החדר הנקרא היכל סנט מייקל וג'ורג הקדוש או בשמו הרשמי חדר כס המלכות.

בארמון הייתה פנימייה שנקראה חדר ההמתנה  Pages Room, לששה עשר פרחי אבירים שנשלחו בידי הוריהם לנערים  שגילם בין 12-18 שאז יכלו להגיש בקשה להתמנות כאבירים

בקומת המרתף נמצא אחד מאוספי הנשק של ימי הביניים הגדולים ביותר מוזיאון הנשק הנשקייה Grand Master's Palace and Armouries .

הנשקייה המקורית הייתה בקומה הראשונה וכיום נמצא המוזיאון בשטח האורוות הישנות של הארמון ,שריונם של האבירים הועבר לאחר מותם לנשקייה כרכוש המסדר , באוסף ישנם יותר מחמשת אלפים מוצגים של כלי הנשק , רמחים,חרבות ,קשתות ושריון אבירים שנאספו מהמאה השש עשר למאה השמונה עשר.

טייפ : מצידו הימני של ארמון המאסטרים (בחזיתו שתי עמדות שמירה מעץ כחולות) ,נכנסים למעבר מקורו שבסופו חצר שבפינתו השמאלית ממוקם משרד מכירת הכרטיסים לביקור בארמון המאסטרים והנשקייה ,בכדי לבקר בשני המקומות ,נדרשים שני כרטיסים ,כיוון שאלו שני אגפים למבנה במוזיאון חליפות שריון אבירים , נשקיית הארמון במבצר העיר וולטה הוקמה בשנת 1604 ,בזכות האביר גראנד מאסטר Alof de Wignacourt.

בנשקייה הוחזקו כלי נשק שלל ואלפי כלי נשק שהספיקו לכוח לוחם של אלפי אנשים, בעבר ניצבה הנשקייה באולם שמעל למוזיאון של היום, האולם הישן נדרש לאולם האספה של הנבחרים במלטה.

בארמוןGrand masters Palace  ממוקמת הקפלה הפרטית St.John Baptist palace chapel, על תקרת הקפלה מצוירות פרסקאות ייחודיות של האמן Filippo Paladini, הפרסקאות נפגעו במלחמת העולם השנייה ושוקמו בשנת 2006 ,הפרסקאות מתארות את הקדוש סנט ג'ון, בנוסף כדאי להביט לתקרת הקפלה הבנויה מעץ.

בית המשמר המרכזי Main Guard

ממול לארמון המאסטרים הגדולים ,בכיכר הארמון בחלקה הצפוני ,ניצב מבנה שבחזיתו עמודים דוריים ששימש בית המשמר המרכזי כבית משמר המאסטרים שנבנה בשנת 1603,המבנה חולק לשני חלקים ,בחלק אחד התגורר השומר הראשי של הגרנד מאסטר הנבחר,ובאגף השני התגורר המשמר של הגרנד מאסטר.

במאה השבע עשר שימש כאכסניית Hostel de Verdelin , בשנת 1814 הוסיפו השליטים הבריטיים אכסדרה למבנה ובחזיתה נחקק : לתפארת בריטניה הגדולה ולקולה של אירופה באיי מלטה,אז גם הפכו את בית המשמר לכלא, כיום משמש המקום כמרכז התרבות של לוב ואיטליה .

מכיכר הארמון שברחוב הרפובליקה ,ניתן לערוך סטייה נוספת ולבקר בתיאטרון מנואל ובכנסיית גברתנו מהר הכרמל , לצורך הסיור הולכים ברחוב התיאטרון הישן  Old Theatre  הנמצא משמאל לבית המשמר, אחרי שחוצים את רחוב כריסטופר ממשיכים מעט ומגיעים מצד ימין לקאזה רוסה פיקולה וממולה מוזיאון הצעצועים

מוזיאון קאזה רוסה פיקולה Casa Rocca Piccola.

מבנה הממוקם ברחוב התיאטרון הישן מספר 74 נבנתה במאה השש עשר , כניסה בתשלום הארמון פתוח בימי השבוע בשעות 10:00-16:00 סגור ביום ראשון , קיימים סיורים מודרכים טלפון לתאום 21221499 ,במבנה 50 חדרים חלקם משמשים עד היום למגורי בעלי הבית .

בחזית הארמון מוזיאון קאזה רוסה חקוקים המילים בלטינית מעל למשקוף הכניסה שפירושם  המקום הוקם לבדר את ההמון, כיום הארמון השייך לאדם פרטי שפתח אותו לביקורי תיירים בתשלום,הארמון  נבנה במאה ה 16 בידי המרקיז דון פייטרו לה רוקה שהיה אביר במלטה .

 

בעת הסיור במבנה חולפים על פני עשרה חדרים מתוכם שני חדרי אוכל, לקיץ ולחורף  בארבעה חדרי שינה ובקפלה הפרטית של הארמון ,ניתן לצפות בעת הסיור, בריהוט עתיק, אוספי אומנות של ציורים ופסלים, אוספים של כלי בית ותכשיטים.

 

חדרי המבנה שאינם משמשים למגורים ,הפכו למוזיאון לסיורים בתשלום, החלק המסתורי והמושך בביקור בארמון היא רשת המעברים לשלושת המקלטים והמנהרות התת קרקעיים שנחצבו בסלע מתחת למבנה , מנהרה אחת מובילה למקלט אולם ענק ששימש בעת מלחמת העולם השנייה להגנת כמאה אזרחים מבין אזרחי העיר ,ששהו בהם בעת ההפצצות על מלטה, מקלטים אלו נבנו בצורה מזוגזגת למניעת פגיעה והיו קשורים למבוך מקלטים שנבנו במאות הקודמות, מנהרה נוספת מוליכה למקלט הפרטי של דיירי הארמון  ובעלייה , ניתן גם להתבונן בספרייה הפרטית של הארמון .

 

את הארמון מקיפה גינה ופרדס עצי הדר , וכלובים לחיות מחמד המגודלים בהם. 

מוזיאון  הצעצועים Toy Museum   

הכניסה בתשלום , כתובת המוזיאון   רחוב התיאטרון הישן , טלפון   21251652

המוזיאון פתוח בימי שני- שישי בשעות 10:00-15:00 , סגור בימי שבת וראשון .

 

מידע על המוזיאון 

המוזיאון המשתרע על שלוש קומות נפתח בשנת 1998 בעקבות ביקורו של בראון וינסנט באנגליה, בראון התלהב ממוזיאון דומה אשר ראב והחליט לפתוח מוזיאון דומה בוולטה, קדם לפתיחת המוזיאון האוסף הפרטי של בראון לאורך 30 שנה, תחילת האוסף בשנת 1950 .

 

האוסף כולל צעצועים שנאספו מהרבה מדינות ברחבי העולם, הצעצועים עשויים מחומרים שונים על פי התפתחות הצעצועים בעולם, באוסף : בובות, חיות,דגמי מבנים וחוות חקלאיות, רכבות, מכוניות, מטוסים וספינות, חלק מהאוסף כולל דגמים של מכוניות וכלי תחבורה מוצגים אלו מכונסים בארונות זכוכית.

 

אולמות וחדרים לתצוגות קבועות , אך גם לתערוכות מתחלפות, אוספיו אשר נאספו בשנים רבות כוללים  מגוון של נושאים, מומלץ לשים לב לתערוכות מכוניות הצעצוע של החברות Corgy, Dinky, Matchbox.

 

לאחר הביקור בשני המוזיאונים חוזרים לרחוב הרפובליקה וממשיכים לכוון כיכר מבצר סאן אלמו

 

מבצר סנט אלמו   Fort St. Elmo

הכניסה בתשלום

כתובת  Vittoriosa - Birgu  האי מלטה

איך להגיע למבצר ניתן להגיע דרך גשרון קטן הנמצא בצד של  מזח  Dockyard Creek כיום מזח היאכטות .

המבצר פתוח בימי ראשון  בבוקר,כיוון שהמבצר סגור בקיץ יש לבדוק שעות פתיחה וימים .

מידע

מבצר מרשים העומד על קצה חצי האי ,שעל פי הסברות המבצר ניצב על שרידי מחנה רומי מבוצר  שנקרא  Castrum Maris  משנת 1274 אך ישנם סברות שהוא הוקם לפני כן , בשנת 1530 כאשר הגיעו האבירים של מסדר סנט גון מסיציליה ,יש הטוענים כי אבירים שהגיעו עוד בשנת 1488 התחילו לבצרו,המבצר הפך למבצרו של המסטר הגדול של האבירים,נוספו לו ביצורים מפני ירי תותחים קירותיו עוגלו להחלקת הפגזים.

 

גדולתו וסיפור גבורתו של המבצר הייתה בשנת 1565 כאשר חרף ניסיונם והמצור על המצודה כנגד כול הסיכויים של לחימה מול הכוח האדיר של העותומאניים המצודה לא עמדה בלחימה ונפלה בסופו של דבר יחד עם 1500 מגיניה , אך אבידות התורכים בארבע ההתקפות עלו להם בששת אלפים קורבנות,בשנת 1565 שימש המבצר את הכוחות התורכים שניסו לכבוש את האי וכשלו בסופו של דבר.

 

לאחר הקרב והסתלקותם של התורכים לאחר ששה חודשים של מצור,בוצרה מחדש המצודה בידי האבירים ,היא החזיקה מאות שנים כמצודה מבוצרת , בימי מלחמת העולם השנייה שימשה המצודה כיעד הראשון של חיל האוויר האיטלקי של הפצצות במלטה.

 

כיום בשטחו נערכים מצעדי פסטיבלים בתלבושות וכלי נשק שהיו נהוגים בימי הביניים ושלטון האבירים באי, המצעדים כוללים תרגילי צבא , תהליך החלפת משמרות מסורתית של אבירים, צוות השחקנים כולל כתשעים שחקנים המחופשים לקציני אבירים, חיילים ,שומרי הארמון ונציגים אחרים של התקופה תאריכי המצעדים בימי ראשון בחודשים אפריל - דצמבר בשעה 11:00 יש להתעדכן בתאריכים המדויקים תשלום מועט  .

 

בשנים 1912-79 עד הסתלקותם של הבריטים , המצודה שימשה כמטה של אדמירל הצי הבריטי לים התיכון ,אז גם קיבל את השם ספינת הוד מלכותה   HMS  ,שימושו של המבצר כיום כאקדמיה של כוחות הביטחון בעיקר את המשטרה,ממרומי המצודה נשקף נוף העיר וולטה והנמל הגדול .

 

שרידי  קפלת העצמות Knights Hall

שרידי כנסיית מרפאת החולים החשוכים Hospital of the Incurables

שרידי הכנסייה ניצבים בכניסה למבצר סנט אלמו לפני הכניסה לאולם האבירים,

שרידי הקפלה Knights Hall   שהוקמה בתוך בית החולים לחולים חשוכי מרפא , הוקמה בידי Catarina Scoppi בשנת 1642, הכנסייה הוקדשה לבשורה, מהקפלה נותרו רק שרידים עקב הריסתה במלחמת העולם השנייה.

 

מוזיאון המלחמה  National War Museum

המוזיאון נקרא גם מוזיאון בירגו

כתובת המוזיאון המוזיאון ממוקם במקלט מבנה המכונה ההיכל הישן של מבצר סנט אלמו בעיר וולטה

 old Drill Hall of Lower Fort St Elmo, Valletta  ליד  השער של   Couvre Porte Gate בעיירה Vittoriosa  באי מלטה

טלפון     21222430

תחבורה למוזיאון  מהתחנה המרכזית בוולטה אוטובוסים מספר 2,3 לרדת בתחנת  Vittoriosa/Birgu .

המוזיאון פתוח בימי השבוע בשעות 09:00-17:00 , כניסה אחרונה 16:30 , סגור 24, 25, 31 בדצמבר, 1 בינואר יום שישי הטוב .

מידע על המוזיאון 

המוזיאון כולל שני חדרים ששוקמו במקלט תת קרקעי, אולמות וחדרים לתצוגות קבועות , אך גם לתערוכות מתחלפות, אוספיו אשר נאספו בשנים רבות כוללים  מגוון של נושאים, בהיבטים של  שתי מלחמות העולם הראשונה והשנייה,בתחילה מתייחסת התערוכה לסיבות אשר הביאו לפרוץ המלחמות, פיתוחי הנשק ופיתוח אמצעי לחימה , כיצד עברה מלטה את תקופות המלחמה בעיקר במלחמת העולם השנייה,בתנאים שאינם אנושיים, תוך עמידה בתלאות עד סיום המלחמה .

 

המוזיאון מציג את חיי היום יום בתקופת ההפצצות, מלטה הופצצה לאורך כול המלחמה בידי חיל האוויר הגרמני והאיטלקי במיוחד בשנת 1942  , המוזיאון מתאר את הסבל וכוח העמידה של האמיצים בתנאים לא תנאים, סיום הביקור במקדש המציין את שמות הנופלים להגנת מלטה .

 

בתצוגות המוזיאון חפצים אישיים,מסמכים,מזכרות מקוריות מאותה תקופה, חלק מהמוזיאון בתוך צריף ומקלטי הגנה, בהמשך המקלט אוסף של הרבה מחילות ומנהרות ,שנחצבו כשם שמקלט שנחצב בסלע לארבעים מטר , במקום גם הייתה ממוקמת מרכז ההגנה האזרחית של האי, כמו כן במחילות ומנהרות אלו שוכנו בעת המלחמה משרדי שלטון שונים.

 

מבנה המוזיאון המקלט ואוסף המנהרות שוקמו בהתנדבות , נערך סרט הדרכה בן חצי שעה המספר את סיפור המצור וההפצצות בתקופה שנמשכה לאורך שנתיים , לצורך הענקת עיטור גבוה לגבורה הנפיק המלך מדלייה הנחשבת למדליה החשובה הניתנת לאומץ הנקרא צלב ויקטוריה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור