דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הרי הגלבוע תצפית מכתף שלוחת שאול

 
בחלק הצפוני של רכס הגלבוע ממוקמת תצפית כתף הר שאול בגובה של כשלוש מאות מטר מעל פני הים,המהווה חוויה נחמדה ותצפית על העמק ובריכות הדגים הפזורות בו ,כתף הר שאול מהווה גם נקודת יציאה לסיור בנקודות תצפית נוספות כמו להר גיבורים שעליו שרידי הכפר הערבי מזר שתושביו נמלטו ושנהרס לאחר המלחמה ( סגירת חשבון רצח הסמל רוזנפלד משה).

שביל התנ"ך

שביל התנ"ך הוא מסלול מעגלי היוצא מפסגת השלוחה, הסובב את פסגת שלוחת הר שאול, שביל שאיננו ארוך ומתאים בחלקו לעבירות עגלות ילדים, לאורכו של המסלול המסומן בסימוני הקק"ל הירוקים ,נטועים שלטים המספרים את ספור הקרב ומהלכיו ואת סיפורו של המלך שאול בקרב.

לקראת סיומו של מסלול התנך קיימת צומת המאפשרת לסיים את הסיור ולהגיע בחזרה לחניון ,אך ניתן להמשיך את הסיור עד מפגשו עם כביש האספלט וממנו להגיע בחזרה לחנייה או להמשיך כלפי למטה לחניון התחתון .


מעט על הקרב של שאול בפלשתים

סיפור עלייתו של שאול למלוכה מקובע לסוף תקופת השופטים שבה גברו ההטרדות של הפלשתים שאול שהיה רועה נבחר להיות מלך בזכות אומץ ליבו והוכתר כמלך בידיו של שמואל הנביא, אכן ההיסטוריה מוכיחה כי צבאו של שאול הצליח בכול הקרבות להכות באויביה של הממלכה, ומנע את כיבוש רכסי ההרים כנקודות שולטות .

שאול המלך יצק יסודות שלטון מסודרים והקים צבא מקצועי לצורך הלחימה, סכסוכים על רקע דתי עם שמואל הנביא גרמו לשאול להיכנס לדיכאונות, על רקע זה רדף שאול המלך את דוד שנמלט להסתתר בצקלג בממלכת גת הפלשתית , כיוון שאזור הקרבות וממלכת פלשתים היו מחוץ לשטחה של הממלכה בממלכת כנען , ורצונו של שאול לכבשה ,או רצונם של הפלשתינאים להרחיב את גבולם, גרמו לקרב להתחולל .

אל שטח הקרב בעמק יזרעאל החלו הפלשתינאים בציר שיצא מאזור מעיינות אפק ליד ראש העין, הם התמקמו בתחילה באזור שונם , לעומתם התכנסו כוחותיו של שאול שיצאו ממלכת יבוס מאזור גבעת שאול המקראית, לאזור מעין חרוד ,כיוון שהתקרבות הכוח הפלשתינאי למחנהו הניעו אותו להזיז את כוחותיו כשגבם לגבעת שאול של היום, הכוח הפלשתינאי התייצב למרגלות גבעת המורה ,אין יודעים במדויק את נקודת הקרב ,אך תוצאותיו מתוארים בספר התנ"ך.

שמו של ההר ניתן לו ,כאשר שאול עמד וצפה בקרב ובנפול בניו בקרב עם הפלשתים וברצונו למנוע את נפילתו בשבי ,לאחר המפלה בקרב, נפל שאול המלך על חרבו ,בעקבות זאת בעבר כונה ההר כהר הקללה ,בעקבות שמו הערבי של המקום  תל כולילה , על ההר נמצאו ממצאים ליישובו עוד בימים שקדמו לתקופת הברונזה ולאורך התקופות הבאות הרומית והביזנטית , בתחומי כתף ההר נמצא חניון גדול .

סיפור עלייתו של שאול למלוכה מקובע לסוף תקופת השופטים שבה גברו ההטרדות של הפלשתים שאול שהיה רועה נבחר להיות מלך בזכות אומץ ליבו והוכתר כמלך בידיו של שמואל הנביא, אכן ההיסטוריה מוכיחה כי צבאו של שאול הצליח בכול הקרבות להכות באויביה של הממלכה, ומנע את כיבוש רכסי ההרים כנקודות שולטות .

סיור נוסף ניתן לעשות מיד לאחר הירידה מהרכב בחנייה ,במסלול סיבובי מעגלי ,הנקרא שביל התנ"ך , יש שלט שיש המורה על תחילת המסלול,לאורכו של המסלול שלטים המספרים את ספור הקרב עם הפלשתים בסיפורת התנכית מסופר על אודות פנייתו של שאול לשמשו על מנת שינעץ בו את חרבו לבל ייפול בשבי,אך משסרב הנער לדקרו בבטנו, הציב שאול המלך את ניצבה בקרקע והפיל עצמו עלייה.

דוד המלך שישב בצקלג , כאשר שמע את תוצאות הקרב מיהר להספיד את שאול ובנו יהונתן בקינת דוד המפורסמת לזיכרונם של בני שאול ואביהם במילים : הצבי ישראל על במותיך חלל איך נפלו גיבורים, באותה העת מספרות האגדות כי קילל את ההר בקללה הידועה : הרי בגלבוע אל טל ואל מטר עליכם.

אחרית הספור בעת שנתגלתה גופתו המתה צווה מלך הפלשתים לכרות את ראשו שאותה קיבע על חומות העיר  בית שאן ,את ראשו הוריד אנשי גלעד יבש ,שהלכו כול הלילה לבית שאן על מנת להביא את ראשו של שאול על מנת למנוע את ביזיונו .

מאמר וקישור לתמונות http://www.tiuli.com/forum/forum_posts.asp?tid=10148  
      

 
 
 
בניית אתרים - שרקור