דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מוזיאון הרעות במצודת כ"ח בנבי יושע

 

מוזיאון הרעות ממוקם ליד הקיר הצפוני של מצודת כ"ח נבי יושע ,כיוון שקיר זה תוכנן לפיצוץ בעת ההתקפה השנייה ,שבה נגרמו מרבית האבדות בנפש בהתקפות,על הקיר מסופר הקרב וסיפורם הרעות במותם של הנופלים הנוספים בעת ניסיונם לפנות את חבריהם הפצועים.

חלפו כשישים ושש שנים, עד אשר הוקם המוזיאון לזכרם של 28 חללים יהודים ,שנפלו בעת שלושת ניסיונות הכיבוש ,של מצודת נבי יושע בידי לוחמי הפלמ"ח, ששלטה מעל לכביש היחידי שהוביל מראש פינה לצפון ארץ ישראל .

מוזיאון זה נפתח בזכות פועלו של יהודה דקל שחיי בשנים 1929-2008 ,ובעזרת תרומתו סטף ורטהיימר לרעייתו שלחמה בגדוד השלישי של הפלמ"ח, יהודה דקל היה ראש המועצה לשימור של אתרי מורשת בארץ ישראל ,יהודה פעל להגשמת הרעיון להנציח את חבריו שנפלו בקרב ,לצערנו המוזיאון נפתח שש שנים לאחר פטירתו.


יהודה דקל היה חבר בפלמ"ח וחבר בהכשרה שהתגוררה בקיבוץ דפנה ,בין הנופלים בשלושת הקרבות על כיבוש המצודה בלחימה בתש"ח היו שנים עשר מחבריו בהכשרה שהיו עימו מהילדות ושלושה ממפקדיו .

לאחר סיום הקרב השלישי לכיבוש מצודת נבי יושע נשלח יהודה עם יתרת חבריהם להחזיר את גופות חבריו למנוחת עולם, בזיכרונותיו סיפר יהודה כי בבואם לשטח הקרב מצאו הוא וחבריו בין הנופלים זוגות של נופלים צמודים במותם ,שהעידו על רוח החברות להצלת חברים שנפגעו בנשיאתם לאחור כפי שנאמר "חברים לא משאירים מאחור" בניסיונם של החברים לחלצם נפגעו המצילים והניצולים ונהרגו צמודים.  

דמות חבריו מילדות של הנופלים מההכשרה ,נתנו לו דחיפה אישית להציב אנדרטה לזכרם בצורת מוזיאון במקום הקרב שבו נפלו על מנת לכבשו, תוך כדי מאמציו ליצור את מפעל ההנצחה ,פרסם יהודה ספר שהנציחם בשם " מצודת כ"ח – רעות תחת אש " מחומרים שחווה וליקט מספור הקרב והאנשים בקרב.

המוזיאון שקיבל את השם " הרעות " נחלק לארבעה אגפים .

אולם הקרב הראשי המציג תצוגה את מהלכי הקרב ההרואי ,תולדות וסיפור הקרב מונצחים באולם המרכזי, באמצעות אמצעים ויזואליים ושמע ותצוגות צילומים ,קטעי וידאו, חפצים מהקרב.

האולם שני משרטט את ההחלטות של השלטון המנדטורי ,בשנות השלושים של המאה להקמת מצודת נבי יושע, תהליכי תכנונה ,בנייתה כחלק מהתפיסה המנדטורית להגנת צפון מדינת ישראל וכנגד המרד הערבי כנגדם.  

אולם ההנצחה האישית לחללים , בחדר הזיכרון לנופלים קיים ארון שבכול מגירה מסופרות תולדות חיו וסיפור נפילתו בקרב של כול לוחם ולוחם מהפלמ"ח שנפל על כיבוש המקום,למוזיאון העניק  המשורר חיים גורי את מילות "השיר הרעות" בדף המקורי עליו נרשמו המילים.

הלוחם יזהר ערמוני קבל על לחימתו בקרב את אות הגבורה ,מבין שנים עשר אותות הגבורה שחולקו במלחמת השחרור, בתצוגה מוצגת תעודה זאת . 
 
 
בניית אתרים - שרקור