דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קבוץ רביבים ספור ההקמה

 
כאשר הגיעו מייסדי קבוץ רביבים בשנת 1943 להתיישב בקרבה לבאר ביר עסלוג ,באדמה שנקנתה בידי הקק"ל משטחי אדמתם של בני שבט העזאזמה ושנמכרה בידי שייך השבט סעיד העזאזמה ,מייסדי קבוץ רביבים חברו לאנשי שבט העזאזמה שלקחו אותם תחת חסותם.

 

סעיד העזאזמה החליט לנצל את הכסף שקיבל לרכישת הקרקע ובנה בשטחו לאחר שהכשיר אותו ,מסגד שאבניו נלקחו ממנזר וכנסייה ביזאנטי קדומה והרוסה,כמו כן בנה טחנת לטחינת קמח,מספר חנויות למסחר לעוברי הדרך ולחיילים הבריטים המוצבים במקום ואף בנה בית מפואר למשפחתו .

 

היחסים הטובים בינו לבין היהודים לבני השבט נמשכו עד תחילת מלחמת העצמאות בשנת 1947, שאז בני השבט בעקבות לחצם של הערבים מאזור חברון ויאטה שינו לפתע את יחסם לחברי הקבוץ והגדיל לעשות אחיו של המוכתר בהקימו מארב לחברי הקבוץ שכתוצאה ממנו נהרגו שלושה מחברי קבוץ רביבים ובראשם מנהיגם אריה יחיאלי ,שלאות זיכרון מידי הקבוץ ,נקרא הגשר העובר מעל ואדי רביבים (ביר עסלוג' על שמו .


סיפור העלייה על הקרקע בקיבוץ רביבים

 

סיפור הקמת הקיבוץ מתחיל ברכישת הקרקע להקמת נקודת ההתיישבות במדבר ,מידיו של השייך הבדואי סעיד מנהיג שבט העזאזמה שהקרקעות היו בשליטתו ושנרכשו בידי הקק"ל בשנים 1925-35 .

 

מייסדי ההכשרה להקמת הישוב המדברי ,שמטרתו בידי הסוכנות לעלייה על הקרקע על מנת  לסמן אזורי שליטה יהודיים בארץ ישראל ,הסוכנות היהודית החלה בהקמת גרעין הכשרה עוד בשנת 1938 של משוגעים לדבר שהורכבו משלוב אנשי העלייה שהגיעו מגרמניה שהתארגנו עוד בגרמניה טרם העלייה לארץ ישראל ,קבוצה של 21 נערים ששהו בקיבוץ גבעת ברנר, בהכשרה מטעם עליית הנוער שהגיעו בטרם עלות הנצים לשלטון ,עוד בהכשרה היו עולים מאיטליה וילידי הארץ שהחלו את הכשרתם החקלאית במושבה ראשון לציון .

 

כיוון שעולים חדשים אלו ,לא הורגלו לעבודה פיזית קשה של עבודת החקלאות והזמן שהוקדש למצוא ולרכוש בעבורם את האדמה כמקום לעלייה על השטח ,גרם לתקופה של מעל לחמש שנים לשהייתם בנקודת ההכשרה במושבה ראשון לציון.

 

יש לזכור שבאותה תקופה של השלטון המנדטורי ,הוטל איסור  להקמת ישובים יהודיים על אדמת ארץ ישראל, כדרכם של העותומאניים שקדמו להם,למרות שהשטח נרכש כחוק ובכסף רב בשנים 1925-35 ,נאלצו המתיישבים הראשונים להקים את ההתיישבות הרחוקה במסווה של הקמת תחנת ניסיונות חקלאיים בנגב.

 

השטח שנרכש מידי בני שבט העזאזמה בעבור הקמת היישוב ,כלל מעל לשלושים אלף דונמים ,אזור שהיה ידוע במחסור המים הגדול שלו , הנדרש לתנאי מחיה של בני אדם וגידולים חקלאיים  ,למרות מוצאם האירופאי ,והניסיון החסר בחיים בתנאים מדבריים החליטו בני הגרעין המייסד ,להתמודד עם הקשיים ולעלות ולהקים את החווה החקלאית לניסיונות של גידולים באדמת המדבר .

 

כמו כול מבצע צבאי שבו נבחנו הסיכויים להצלחה ,נשלח כוח פאתי היעד להיאחז בשטח כוח שהורכב מחלק של בני ההכשרה ,בעת עלייתם לקרקע סמנו  אנשי ההכשרה ,את הנקודה הדרומית ביותר של ישוב יהודי בדרומה של ארץ ישראל לאורך זמן של שבע שנים .

 

השטח שנבחר בתחילה להקמת תחנת הניסיונות ( לא לשכוח לקרוץ) היה נקודת מצפה רביבים של היום ,נקודה הנמצאת כחצי קילומטר דרומית למיקום הקיבוץ כיום , תחילה שוכנו חברי ההכשרה הנועזים והעקשנים במערת שהוכשרה למגורים .  
 
 
 
בניית אתרים - שרקור