דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הר הרצל סיפורה של הטייסת זוהרה לביטוב

 
בהמשך לחלקה 8 לקברה של הזוהרת והידועה בחללות מלחמת השחרור זוהרה לביטוב בנופלה בגיל 20, סיפור מעניין בזכות היותה הטייסת העברייה הראשונה.

מעט מסיפורה טרגי , בגיל 16 היה לזוהרה חבר בשם עמיחי וביחד יצאו לפעולת ליל הגשרים ,בפעולה זאת נהרג חברה עמיחי , זוהרה עצמה נפצעה וניצלה בזכות חבר שסחב אותה על גבו , עד שהגיעו למקום מבטחים, בגיל 18 הכירה את חברה שמוליק,כמשפט המפורסם שמוליק של זוהרה בפי בני הפלמ"ח.

בני הזוג עמדו להינשא ולצאת ללימודים באמריקה , ערב צאתם לטקס האירוסין בבית הכנסת בירושלים , החליטו להישאר בקיבוץ עין חרוד ורק למחרת להגיע לטקס, בערב יום שישי שמוליק העביר שעור בהטלת רימון בקבוץ עין חרוד ונהרג.


לאחר תקופת אבל יצאה זוהרה ללימוד רפואה בארצות הברית ,שם סיימה שנה ואז תפס אותה טדי קולק , שליחו של דוד בן גוריון, שביקש ממנו לאסוף 16 בני נוער שילמדו להיות טייסים לצבא שבדרך, הוא גויסה ועברה את קורס הטיס עם שלוש עשר חבריה ביניהם כתריאל מכלף אחיו של הרמטכ"ל וחזרה ארצה.

במהלך הקורס חברה לידידה החדש מבני משפחת ברמן - המאפייה הירושלמית , שעבר אף הוא את הקורס , אך גם הוא הופל בטיסה בשנת 1948, בטיסה מקבוץ ניר עם לתל אביב, באזור העיר לוד הוא נקבר בהר הזיתים.

בטיסתה האחרונה היא הגיעה למנחת מרום, כיום בגן סקאר מתחת לבית המשפט העליון ביחד עם הטייס הראשי לטיסה ,לאחר הנחיתה מיהרה לביתו של, חברה שמוליק שנפל למטרת ניחומים ברחביה .

לאחר זאת חזרה למטוס והמריאה ,משהו קרה למטוס והוא נתקל בקיר מנזר המצלבה והיא הטייס השני נהרגו, הראשונה שהגיעה אליהם , היית רות דיין, שבזכות בעלה משה ,היה לה רכב וזוהרה נפחה את נשמתה בזרועותיה ,היא נקברה בהר הרצל . 
 
 
בניית אתרים - שרקור