דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הר הרצל חללים מהבריגאדה היהודית הקבורים בהר הרצל

 

ספור אנדרטת חללי הספינה שהשיטה, את חיילי הבריגאדה היהודית ממצרים לאיטליה והוטבעה בידי מטוסים גרמניים, באוניה נהרגו 140 חללים ישראלים מגדוד התובלה בשנת 1943, מתוך כול חללי האוניה .

בשנה האחרונה אוחד הטכס של שתי האנדרטאות לזכר חללי הבריגאדה וחללי האוניה שהובילה את חללי גדוד התובלה הטכס נערך אתמול , מספרת בכתביה רחל ינאית כי ערב ההטבעה חלמה על האסון וכתבה לבנה כי חלום זה איננו הגיוני ,כיוון שהוא נמצא בחולות מצרים ,רחל ינאית לא ידעה שבנה היה על האוניה , הסוף הטוב לחלומה כאשר בנה ניצל בהטבעה האוניה , לידם אנדרטת חללי צבא פולין החופשית של גנרל אנדרוס שהטקס נערך היום.


סיפורו הנוגה של השיר את חכי לי ואחזור

סיפור שמסופר על להקת השירה של הבריגאדה הוא סיפור השיר את חכי לי ואחזור המוצמד לסיפורו של של חייל הבריגאדה יוסף גוסטין ששרת במחנה הצבאי ליד תחנת הרכבת של טל שחר , שנשא ערב יציאתו ללחימה בשנת 1944, את חברתו יפה גוסטין בתחנת הרכבת .

כאשר נישאו הבטיחו אחד לשני ,כי בכול יום בשעה שמונה בערב, הוא ישיר את השיר את חכי ואחזור, והיא בביתה תנגן אותו על הפסנתר, קברו נמצא בחלקה הצבאית בהר הרצל לאחר שנפל בעת שרותו "בחיל" שכונה בשמו העברי ובסלנג הצבאי הבריטי כונה הבריגאדה היהודית.

לימים , השיר הפך למעין המנון של להקת הבריגאדה בהופעותיה ,האגדה מספרת כי באחת ההופעות של הלהקה בעיר פירנצה ,לפני אנשי הבריגאדה, הופתע יוסף דרורי אחד הזמרים שעלה לשיר את השיר , כאשר אימו שאיתה איבד קשר , הופיעה בפניו בהופעה לאחר שעלה לארץ ואיבד קשר עם משפחתו.

את הזמר הפתיע קצין אמריקאני , שפגש את אימו ברומא ,ושמע את סיפורה וניתוקה מהמשפחה עקב המלחמה  ומאחר והיה יהודי ברר ומצא את הקשר ביניהם והחליט ליצור את המפגש המרגש בעת ההופעה בפירנצה .

עוד אגדה שסופרה בבריגאדה היהודית , הוא הסיפור שלאחר שנגמרה המלחמה ופורקו היחידות היהודיות באירופה,  נשארה יחידה יהודית אחת עלומה,בעלת תג יחידה ומנוהלת כיחידה שהתהדרה בשם T.T.G   שפרושו : טילחס טיזי גישפטן ( עסקי תחת) .

היחידה היהודית המזויפת השתמשה בציוד הבריטי ובמשאיות שהיו ברשותה בתקופת המלחמה ,להברחת שרידי השואה לנמלים של ספינות העפלה ,בנוסף להברחת המעפילים בעת העברתם בין גבולות המדינות וממחנות העקורים בדרכם לחיים חופשיים , לאחר זמן מה עלו הבריטים על התרמית ושלחו את אנשי היחידה הדימיונית לביתם בישראל, בדרך אגב ,נערך טקס העברת דגלי הבריגאדה היהודית לצה"ל בטקס בעוגה אל חפיר בשנת 1948 . 
 
 
בניית אתרים - שרקור