דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים אגדה ירושלמית בשלג בשנת 1920

 
המקבילה של השלג שירד בארץ בדצמבר 2013 ,היה השלג הגדול שירד בארץ ישראל בתאריך 20,2,1920 , כיוון שהמצב דומה למצב של היום ,אתאר את מה שנכתב בעיתון הפועל הצעיר מאותה תקופה בסגנון מצא את ההבדלים .
 

לפי התיאורים שנכתבו בעיתון ,סיפרו זקני ירושלים כי שלג כזה לא זכור להם בעבר (תרוץ מוכר נכון), הקשר עם חו"ל ומצרים בטלגרף בתנועת הרכבות ובים נותק, הקשר בין ירושלים ליפו נותק,תנועת הרכבת,העגלות והאוטומבילים חדלו לעבוד .

השלג בירושלים גרם להרבה היזקות (תרגום לנזקים) ,הרבה בתים נפלו,גגות קרסו ,עצים נשברו (אז לא הואשמה חברת החשמל במחדל) , הקור העז הגביר את מחלת השפעת ומחלות הריאה (מה זה מזכיר לי) ,בירושלים הופסקה התחבורה ,מצב שגרם לרעב בהרבה שכונות בירושלים, שלא ניתן היה לספק לחם ( מאפיית אנגל זרקה כעשרים משאיות עמוסות לחם בשלג (ספור החוזר על עצמו בעת ירידת שלג בירושלים ) .

הגשמים והשלג עשו שמות בכפרים הסמוכים , החיטה קמלה ושדות הירק נרקבו ובקולנוע עדן הועלתה ההצגה "אחיזת עיניים " בשתי מערכות בידי חברי תיאטרון הבמה העברית, אוף איך שכחתי ישיבת הוועד הזמני בעירייה נדחתה, בימינו יש טלוויזיה למי שהחשמל היה בבייתו כיוון שרכש אבקת חשמל במחנה יהודה .
 

וכך יכול העם בישראל לחזות בפלא המדובר שבו ישב ראש ממשלתנו הדגול (ירום הודו) ונשפך אל מול הנתינים מנשיפת אדי הנרות הריחניים ,בהצגת היחיד הסכרינית ובהשתתפות מנכל חברת חשמל שהנחו את המחלצים לדאוג לחיי אדם  , ממש הממחטה שבידי התמלאה מזרם הדמעות ,שזלגו לתוכה מעיני הדואבות ,שהתמלאו אדי סכרין (ציקורה) ולא מכוס התה שהצלחתי לחמם.

מזל שהייתי רחוק (לא ישבתי בשורה הראשונה מחוסר כרטיסים )ולא התכופפתי מנחת טפיחות הכתף של נבחרי העם ,במופע הציני הזה ,כי אחרת הייתי צריך לגבס את כתפי מכמות הצ'פחות של נחת הרוח מהמבצע שנפתחו בעת ההצגה הטובה שבעיר ירושלים.

תזכירו לי באיזה מאה אנחנו ,חחחחחחחחח.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור