דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קבוץ נאות סמדר אורח החיים היומי בקבוץ

 

שמו של הקבוץ נאות סמדר ניתן לו על שתי הסברות ,שאחת גורסת כי השם ניתן לקיבוץ נובע משמה של אשתו השנייה של יוסף ספרא סמדר שנהרגה בתאונת דרכים שמונה שנים לפני העלייה על הקרקע בשנת 1989 , והסברה השנייה מקורה בגידול כרם ענבים ,כפי שכתוב בספר שיר השירים ,שבו נקרא צמח הגפן מכונה סמדר,בעת שפרחי הגפן נושרים ומתבצע תהליך דילול האשכולות וכול ענבה נקראת סמדר .

 

אנשי הקיבוץ חיים על פי חוקים שאותם המציאו ,חוקים שאינם יכולים להתקיים מחוץ לתחומי קבוצתם,אנשי המשק שומרים בקנאות על הפרטיות, הקבוץ מוקף בגדר ושער נעול הנפתח בידי השומר רק לאחר תאום לביקור מוסדר ומודרך לרוב קבוצתי.

הקשר עם העולם החיצוני איננו רב ,הפשטות ברעיון השיתופי מתנהל ללא תקציב אישי כנהוג בקיבוצים ,בקיבוץ אין אפילו מרכולית לרכישת מוצרים,הקופה משותפת וחברי הקיבוץ זוכים לאספקת הצרכים הבסיסים, כאשר אחד החברים צריך משהו לצרכיו,הוא פונה לגזבר ואז מתקבלת ההחלטה האם להיענות לבקשה, כול חבר מקבל דיור ובו מקרר קטן שבו מצרכי מזון לנשנוש בין שלוש הארוחות המוגשות לחברים בחדר האוכל,בפעילות הרוחנית מתנהלת בקיבוץ ,מבחינים בהבדל מעמדי בין המדריכים ולחברי קבוצתם הקטנה.

 

בחיי היום יום ישנם מספר סייגים וחוקים התנהלות , אחד הסייגים לאיסור שימוש במכשירים סולולואריים בשטחים הציבוריים,בגדי החברים והמתנדבים הם אינם מותגים אלא מסוג פשוט ,כיוון שהפשטות היא דרך החיים בקבוץ .

 

המושג הראשי של חברי הקבוץ היא המילה "כרגע " שפירושו במהותו הוא שלב החיים והמגורים המציינים את ההווה , אין במקום מושג של בנים ממשיכים,תהליך קבלת חברים או תאריך או יום קובע ,כמו שנאמר כול הבא ברוך הבא.

 

תחילתו של יום בקיבוץ מתחיל ,בסביבות השעה חמש וחצי בכול בוקר,אז  מתרכזים החברים הסועדים סביב שולחנות מאורכים לפי החוק הפשוט למלא שולחנות ,הכינוס של שחרית המהווה את הכינוס הראשון של הבוקר דומה להגעה של יהודים דתיים לתפילה שחרית  בבית הכנסת,כאשר מתכנסים החברים בחדר האוכל לארוחת הבוקר החרישית, הם נמנעים מלשוחח בשעת הארוחה.

 

על מנת לקיים את החקר העצמי מדי פעם נשמע בקיבוץ צליל גונג ,העוצרת את הפעילות השוטפת לרגע של התכנסות והתבוננות עצמית מהמולת החיים מסביב , הגונג גם מסמן שעות חשובות במשך היום כיוון שחלק מהאנשים אינו עונד שעונים או משתמש במכשירים סולולאריים.

 

בכל יום בסביבות השעה שתים בצהרים ,ננעלים שערי הקיבוץ בפני אורחים ,על מנת לתת לתושבים אפשרות מנוחה, בלי שיסתובבו אנשים ברחבי הקיבוץ ללא השגחה ,יום השישי מוקדש בעיקר לעבודות תחזוקה וגינון ברחבי הקיבוץ,בשעות הערב נערכות התכנסויות ושיחה לפעמים מחוץ למבנה סביב מדורה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור