דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

קבוץ קטורה ענף התמרים והרפת

 

מטע התמרים של הקבוץ הוקם זמן קצר לאחר ההתיישבות והעלייה על הקרקע בשנת 1974 את מזונו ומימיו מקבל עץ התמר ממים מלוחים הנשאבים ממקווי מי תהום , מטע התמרים  משתרע על שטח גדול ונחשב למכניס ההכנסה הגבוה במיזמי הקבוץ,זן התמר העיקרי במטעים הוא זן המג'ול ,הנמכר במחיר רב בשוק העולמי .

לצורך הגדלת היבול ולגרום לו להראות גדול ,נדרשת עבודת דילול בכמויות הפרי, כמו כן נדרשת כמות מים גדולה של מים מלוחים להשקייתו, עץ בודד של תמר מסוגל לצרוך כאלף ליטר בעונת הקיץ ,כך שבשנה עשוי עץ התמר לצרוך מעל למאתיים מטר מעוקב של מים לגדילתו ולהספקת הפרי.

כמו כן מחזיק הקבוץ בחלקת עצי תמר זכריים לצורך האבקה ,והתרבות של חוטרים צעירים,באזור גזעו של העץ צומחים חוטרים הנעטפים בשרוולי פלסטיק המגנים על הייחור, בתוך השרוול מוכנס מצע כבול ,לאחר שגדל הייחור הוא מוסר מהגזע ונטע בחלקות המטעים החדשות, שנוספות למטעי התמרים של הקבוץ, חוטרים נקביים נהוג לגדל גם כן על גזעי תמרים הנקביים בשיטת השרוול הפלסטי הממולא במצע כבול , כאשר מגדלים עצי תמר מגלעיני הפרי ,הסיכוי לקבל  עץ נקבי גובל לחמישים אחוז .

אורך החיים של העצים המניבים ,יכול להגיע לארבעים שנה ,אז הם נעקרים מן הקרקע לטובת נטיעות חדשות, העצים המבוגרים נמכרים כעצי נוי הנמצאים בגינות ברחבי הארץ.

קבוץ קטורה הרפת
 
סוף מאי 2015 ,הרפת נמכרה עקב רווחיות שירדה, ומכיוון שענף האצות ריווחי יותר ונידרש שטח גדול יותר בעבור הרחבת ענף גידול האצות ,כמו שנאמר חקלאות המאה העשרים מוחלפת בחקלאות המאה ועשרים ואחת .
 

ניתן לערוך סיור מודרך ברפת

בדיחת הסנדלר ההולך יחף , הינה בדיחה עצובה של משק החלב בקיבוץ ובחלק מישובי הבקעה ,כיוון שהמחיר הגבוה שמתקבל במכירת החלב לקבוץ יוטבתה ,איננו מאפשר צריכה פנימית זולה של חלב זה ,כיוון שמשתלם לרכוש חלב מתנובה במחיר זול יותר לצריכת המשק.

ענף הרפת היה הענף השני בהכנסות הקבוץ לאחר מטע התמרים,ברפת הממוחשבת (שבב על כול פרה ),ומעקב ממוחשב בתוספת משטר אכילה מותאם,צינון הרפתות ומכון החליבה ומעקב רפואי ,ותכנון הזרעת הפרות ללידת עגלים ועגלות לאורך כול השנה יוצרים מכסת חליבה די קבועה של עשרת אלפים ליטר ליום חליבה.

ברפת הממוחשבת של קבוץ קטורה ,שבה כשלוש מאות חולבות ,חולבים שלוש פעמים ביום ובממוצע של כשלושים וחמשה ליטר ביום לפרה ,במכון החליבה 12 עמדות חליבה ממוחשבות , הרפתנים מקפידים על ניקיון ורווחת חי הפרה המניבה בתנאי החום הקשים של האזור.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור