דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ערבה צומת קטורה וסיור בקבוץ קטורה

 

קבוץ הממוקם כחמישים קילומטר צפונית מהעיר אילת על כביש הערבה , אשר הוקם בשנת 1973 ,בידי צעירים מרביתם מארצות הברית ,השנים הראשונות להיאחז בקרקע לא היו קלות ,אך כיום קהילת התושבים גדולה יחסית ופרנסתם מגיעה בחלקה מהחקלאות ומגידולי מטעי התמרים,רפת גדולה ופעילה ליצור חלב,מפעל ליצור והפקת חשמל בפאנלים סולולארים, ומפעל אלגטקנולוג'יס ,לגידול אצות כחומרים לתעשיית הקוסמטיקה ותוספי מזון ובל נשכח את מטע הגן הקסום, טלפון לתאום סיורים בתשלום 08-6356658.

 

בתקופה האחרונה במסגרת הסיורים אין מגיעים לגן הקסום ,והרוצים לבקר (במטע הניסיונות של הגן הקסום) חייבים לבקש מפורשות שהסיור יכלול את הגן הקסום,במפעל האצות אלגטקנולוג'יס ,אין ביקורים מפאת הרצון לשמור על הסודות הייחודיים למפעל , אך בשאר האטרקציות במשק ניתן לבקר ,עצמאית או בהדרכה .

 

הקבוץ שהוקם בידי חברי אגודת יהודה הצעיר שחבריו היו יהודים מצפון ארצות הברית ,בעת שהחליטו להקימו ערב מלחמת יום הכיפור, כיוון שהחקלאות לא צלחה בלשון המעטה משום הגידולים הלא מוצלחים לאזור בהמלצת המומחים החקלאיים של משרד החקלאות הידלדלה האוכלוסייה של הקיבוץ ,עד שנמנו כתשע עשר מתיישבים ערב פירוקו והירידה מן הקרקע.

כיוון שהאנשים הנותרים חוו את הכישלון החקלאי ,וגם משום שלא היה מספיק כסף להשקע בענפי החקלאות ,חברי הקבוץ החליטו לנטוש את רעיון החקלאות המסורתית ולעבור ליזמות ופיתוח ענפים כלכליים חדשים , לאוכלוסיית קיבוץ התווספה להקמה המחודשת,  קבוצת צעירים חברי תנועת הצופים היהודיים והקיבוץ יצא לדרכו החדשה.

 

כיום בקיבוץ פותחו ענפים שונים המחזיקים את הקבוץ מבחינה כלכלית , כמו : חוות הפנלים הסולאריים להפקת חשמל,מפעל להפקת האנזים Astaxanthin מהאצות, בריכות דגים למאכל,רפת בת 300 פרות חולבות,חלקות של עצים ליד הגן הקסום ליצור תמציות מהגלעינים לשוש בתהליכי היצור של תרופות ומוספי מזון,מטעי תמרים,בית הארחה וסיורים מדבריים בסביבת הקיבוץ.

 

רעיון חיי הקבוץ נשענים על הרעיון להקמתו כקבוץ מסורתי שיתופי פלורליסטי ,שבו כול אחד חי את חייו ללא התערבות שכניו במעשיו, אין כפייה דתית לחברי הקבוץ ואין חילול שבת בפרהסיה למרות שאנשים שהם חברים חילוניים הנוסעים ברכבים לתוך הקבוץ וממנו ,כול אחד חיי את חיו בניסיון לא להיכנס לוורידים האוכל איננו תחת הכשר מדוקדק .

 

ההקצבה לחברי הקבוץ שוויונית ותלויה בגודלה רק במספר החברים במשפחה,קיים מטבח וחדר אוכל המספקים שלוש ארוחות ביום,קיימת מערכת חינוך ובריאות ללא תמורה לחברי הקיבוץ כולל השכלה גבוהה לבנים ובנות לאחר השרות הצבאי.

 

בסף שנת 2013 ישנם כשבעים וחמש משפחות בקבוץ כמאתיים בני קבוץ שוהים מחוץ לקבוץ כרגע,בקיבוץ ישנם גם מתנדבים,חברי גרעין לעלייה על הקרקע,חדרים מושכרים לפועלים זרים ועובדי קבלנים ובסך הכול כארבע מאות תושבים בקיבוץ.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור