דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

שמואל ובריינה ציזיק סיפורם של הילדיהם

 

סיפורה של ציפורה ציזיק

נישאה ליצחק גולדמן מחלוצי התעופה בישראל , עברו לאמריקה ולאחר שנים חזרו והתגוררו בתל אביב.

אגדה משפחתית לבית צ'יזיק מספרת על העגלה האהובה על אפרים שהיה בן 13  ואחותו ציפורה בעת שגרו במושבה כנרת, כדרכם של בעלי חיים לא הבינה העגלה את המותר והאסור, בבוקר אחד החליטה שגן הירק של השכן מורה בית הספר ירוק מתמיד ויצאה לסעוד את ליבה בגן הירק.

המורה שדמו עלה לראשו ירה בעגלה האהובה כצעד חינוכי , אפרים הצעיר ואחותו ציפורה החליטו לנקום, ובאחד הלילות החריבו את גן הירק עד היסוד ,מובן שהמושבה סערה והענין הועלה לדין חברים במושבה , על אפרים נגזרה תקופת גלות שאותה ריצה בחיפה ועל אחותו ציפורה הוטל חרם חברתי.

האגדות המשפחתיות ממשיכות לספר על ברוך אחיה הבכור ,כי כול כך העסיק הנושא הבוטני את מוחו שהיה מפסיק בעת חריש בשדותיהם את עבודתו ועומד וחוקר את שורשי צמחי הבר שחרש ,בכדי להבין את פעולת הטבע,עד שהפרדות שהיו רתומות למחרשה היו מסתלקות משדה החריש ומוצאות לעצמם תעסוקה בהפסקה שנכפתה עליה.

 

את המצב הצילה לפעמים האחות ציפורה שהייתה יוצאת עימו לזריעה לאחר החריש  והייתה הולכת אחריו וזורעת חיטה, היא הייתה מעירה אותו מחלומותיו הבוטניים ,לבל ישכח לשם מה הגיע לשדה  בהמשך לאגדה סיפרו בני המשפחה כי בעת שעבד בהרכבת עצים או בחיתוך ומחקר צמחים היה נוהג ללבוש חלוק לבן ,ממש כמנתח ומסדר את כליו בסדר מופתי על שולחן לצורך עבודתו .

 

ציפורה אחותו של אפרים הייתה קשורה בנימי נשמתה לאחיה כצמד תאומים

הספדה של ציפורה צ'יזיק לאחיה אפרים שנרצח

בשם כול המשפחה הפזורה מדן ועד באר שבע ,בשם מנין האנשים אשר ב ח' בחשוון ביום שני של השבוע,יום אשר עם שקיעת השמש ,נפל חלל אחינו היקר אפרים ,באותו יום עם זריחת השמש,נשמעה דפיקה ראשונה של פטיש על אדמת חולדה ההרוסה.

אנו מחזיקי כף הסיידים הראשונה לאחר חורבנה של חולדה ,על קברו של אפרים בהניחנו יסוד למצבתו ,החלטנו פה אחד,לדרוש מהציבור היוצר נקודות בארץ , למחות בכול תוקף כנגד אותו כוח אשר ביכולתו לתת להחרב לנקודות עבריות.

באחד עם הזקן היקר שלנומר אוסישקין,אנו דורשים מכם מבטאי דברינו,כי תמחו יחד אתנו,ולא רק למחות כי אם לא לתת לעמוד בדד בתך אדמה שוממה לאותה מצבה ,אשר בתוכה שוכב אפרים היקר שלנו.

לא לא נתן זאת !!

בשם כל המשפחה,היודעת להקריב קרבנות בעד כול שעל אדמה בארץ ,לא תנוחם משפחתנו כל עוד לא חולדה אחת תבנה ,כי אם עשרות כפרי אפרים בסביבה.

אחרת לא ינוח אפרים בקרבו,כי לא בשביל שתמחק חולדה הלך אפרים להגנתה כי אם לבנותה,לבנות ולבנות כי בזאת נתנחם.

ציפורה צ'יזיק

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור