דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

העיר העתיקה ברכת חזקיהו ברובע הנוצרי

 

לבריכה מספר שמות וכינויים ,הצלבנים הנוצרים נהגו לכנותה בריכת הפטריארך או בריכת הקבר הקדוש , משום קרבתה לרובע הנוצרי השכן , המוסלמים בעיר העתיקה קראו לה ברכת אל חמאם ,כיוון שבמימיה נהגו להשתמש בבית המרחץ הסמוך , המים לבריכה הגיעו ממימי הגשמים ומבריכת ממילא .

בתקופת המצור הרומאי על העיר נקראה בריכת חזקיהו ,בריכת אמיגדליון, או בריכת השקדים כפי שתוארה בכתבי יוספוס פלביוס ,  מקור המים של בריכת חזקיהו הן מבריכת ממילא או כפי שאנו קוראים בריכת ממילא בריכה זאת ממוקמת בחלק הדרומי של גן העצמאות , יש הטוענים כי במקור בעבר יצא צינור ההולכה למים לכוון בריכת הפטריארך שמיקומה ברובע הנוצרי, אך ברור כיום על פי הממצאים שנתגלו בתקופה האחרונה על חלקי מעברי מים בחפירות מתחת לגשר בכניסה לשער יפו ובחלק שמתחת לרחבת הכניסה בשער יפו .

סוד מכסה המים מהבטון ברחבה הפנימית של  שער יפו לאחר שנים רבות שוקמה הרחבה והמעבר שמאחורי שער יפו , בתהליך השיפוץ נתגלו ממצאים ארכיאולוגיים ,נפתרו תעלומות למערכת המים הקדומה לירושלים והושתתו סברות והשערות היסטוריות ארכיאולוגיות.

ובכן לעניינינו ,בשנת 2010 ,כאשר שיפצו את הרחבה הפנימית של שער יפו והחלפת מערכות מים שונות שהרקיבו  ,חדרו מתחת לכביש הכניסה ונתגלה כפי שפורסם ,מתחם תת קרקעי שהכיל שער שקוע בקרבה לשוק דוד, ומעליו כתובת המספרת את  סיפור השער,כתובת זאת כיום שוכנת במוזיאון,בריכות ומאגרי מים שסיפקו מים לעיר העתיקה ,חלק מרחוב "דקה מנוס" ממזרח למערב אך התגלית החשובה היית גילוי ואישוש לחיבור מערכת תובלת המים של בריכת ממילא לבריכת חזקיהו, או כפי שהיא נקראת גם בריכת המגדלים בתוך החומות.

משנתגלתה התעלה ניסה אחד הארכיאולוגים בלבוש מתאים וחמצן לזחול בנתיבה לכוון הרובע הנוצרי ,אך הוא נכשל מפאת גודלה ורוחבה של התעלה ואבנים שחסמו את דרכו , מיד הוכנס רובוט זעיר עם מצלמה מובנית לצינור הצר  ולאחר מסע יצא הרובוט בבריכת חזקיהו.

ניתן לראות את נקודת היציאה הקטנה בכתם ירק ירוק של צמחיה בפינה השמאלית התחתונה של הבריכה ,כאשר מתבוננים מעל גג מוזיאון וודוואג הפלסטינאי החדש שנפתח,כניסה למוזיאון רחוב השוק הנקרא רחוב דוד משער יפו בית מצד שמאל מספר 25.

תעלה זאת היא מתקופה שלאחרי שלטון הורדוס יותר מהתקופה הביזנטית , מציאת תעלה זאת פתרה את שאלת כיצד הגיעו המים, כיום אין אפשרות לעבור בתעלת המים עקב אילוצי כבישים ורחובות  ולכן סגרו את הכניסה באבן בטון ולא במכסה מתכת ,זהו הסימן לעוברים בצד השמאלי כחמישים מטר לאחר המעבר בשער יפו ליד המדרכה .

בסוף שנת 2010 החליטה העירייה כי נדרש לנקות את הזוהמה והזבל שהצטברו בבריכת חזקיהו לאחר עבודה מאומצת נוקתה הבריכה ,בביקור שערכתי בתחילת דצמבר 2011 היו שלוליות מים בקרקעיתה, קיימות תמונות של בריכת חזקיהו מהמאה ה18-19 שבהם עדיין השתמשו במימי הבריכה, אלא שהקדמה והכנסת צנרות מים לבתי העיר העתיקה , גרמה להפסקת השימוש במימי הבריכה .

שתי בריכות מים ידועות מחוץ לחומות העיר התיקה בריכת ממילא – מלמלא בחלק הדרומי של גן העצמאות, יש הטוענים כי במקור מבריכה זאת יצא צינור הולכת מים לבריכת הפטריארך ובריכת חזקיהו ברובע הנוצרי.הבריכה השנייה נקראה בריכת גרמין – חרמין על שם התורם לחפירתה בימי הצלבנים, מה שכיום נקרא בריכת השולטאן , ליד בריכה זאת גודלו כרמי ענבים ולכן בתקופה שהוקמה השכונה שיצאה מחוץ לחומות ,שכיום נקראת חוצות היוצר נקראה אז אל ענב .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור