דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רפת מחלבת בית החולים שערי צדק

 

כאשר מספרים את ספור הקמת בית החולים שערי צדק החדש שעבר מהעיר העתיקה לרחוב יפו מול שכונת שערי צדק,יש לקשור לרופא דוקטור וואלך היהודי הדתי מהמוצא הגרמני שהקים ופתח את בית החולים (המודרני של אז) , קשריו הטובים עם בני העדה הגרמנית כולל הטמפלרים סלל את הגדלת הרפת והפיכתה לרפת ומחלבה בחצר האחורית של בית החולים.

מעבר לשיטותיו המודרניות לטיפול בחולים במגבלות ההלכה היהודית ,תוך שמירה על מנהגי וחוקי היהדות המחמירים אל מול דרישות הרפואה ומצבם של החולים ,בנוסף האמין דוקטור וואלך בסגולותיו הרפואיות הנוספות של החלב ומוצריו , גם לחלוקת כוס חלב טרי מדי יום לחוליו הילדים ,הרפת והמחלבה הפרטית הוקמו במבנה בחלק הדרומי ,מעבר לגדר בית החולים שערי צדק על מנת לשווק חלב טרי גבינות וחמאה לחולים בלא להיות תלויים באספקה חיצונית.

סיפור שסיפרה לי זקנה באחד המפגשים,סיפור על אחיותיה היו מאושפזות בתחילת המאה ה 19 בבית החולים במחלקת הילדים ,אחיותיה היו ילדה בת ארבע וילדה בת שבע והיא הגדולה בת התשע נשלחה על בסיס יומי ברגל, נושאת עימה אוכל מהבית לאחותה הקטנה .

צריך להבין כי הנערה ,הלכה בכול יום מהעיר העתיקה לבית החולים שערי צדק בכניסה לירושלים לאורך רחוב יפו ברגל ,שעה וחצי לכול כוון מבלה עם אחותה החולה  וחוזרת הביתה ,בבואה לבית החולים הייתה הנערה מקבלת  כוס חלב טרי ועוגייה.

כך התנהל הסבב עד אשר הקטנה מתה והגדולה יותר הובאה בחזרה לבית, למרות זאת  האחות הבוגרת  המשיכה להגיע לבית החולים לקבל את כוס החלב ,עד אשר מנהל בית החולים הבחין בה, צעק עלייה ואמר לה שאחותה מתה ואין סיבה שתגיע להמשיך לקבל את כוס החלב, היא לגמה את כוס החלב ונסה לביתה כארנבת מבוהלת.

בשנת 1930 נערך כנס חלבנים באולם בית וועד העיר,בנוכחות בעלי מחלבות בירושלים ונציגי תנובה מטרת הכינוס הייתה ליצור מערכת מכירה כשרה ואחידות במחיר החלב הנמכר בירושלים.

עיקר קצפם של האנשים שנאספו באסיפה הייתה כנגד היזמים היהודיים שיצאו לכפרי הערביים בסביבה ורכשו מספר כדי חלב בודדים,העמיסו אותם על גבי חמורים והביאו אותם למכירה בשכונות ירושלים, חלב שנחלב אולי לטענתם בניגוד להליכות הכשרות ובעצם יזמים אלו התחרו בבעלי המחלבות בירושלים הן במחיר והן בלקוחות .

עוד טענו המתכנסים כי התחרות ברפתות הממוקמות בירושלים, של היזמים  גורעת מיכולתם של עוד אנשים להתפרנס מהענף ולהפסדים לבעלי הרפתות המתפרנסים מהענף לאחר שהשקיעו כסף רב להקמתם.

האספה החליטו להנפיק לחלבנים הירושלמים ומחלקי החלב מהרפתות והמחלבות תעודות של אגודת החלבנים העבריים או תעודת מחלק של תנובה ושידעו הצרכנים כי יש ספק של כשרות לגבי החלבנות של היזמים שמכרו במחיר נמוך יותר מהמקובל.
את יתרת החלב לאחר צריכת החלב בבית החולים מכר בית החולים ל חיים יוסף חן, אשר היו מעמיסים את כדי החלב על חמור ומוכרים אותו בשכונת שערי חסד .
 

תודה למר א.ציוני ז"ל על עזרתו בליקוט החומר


 
 
 
בניית אתרים - שרקור