דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מסע ההתנכלויות למתיישבים בחוות כנרת ולישובי האזור

 

שלוש כנופיות עיקריות של שודדים התרכזו באזור בקעת הירדן , בני השבטים קאנג'י ,פאיז והינדי , כיוון שלאדמות שנרכשו התיישבו במספרים מועטים בתחילה בני העלייה הראשונה ולאחריהם בני העלייה השנייה ,החליט השייח עיסא ,שאולי עדיף לו ,עקב הנחיתות המספרית של המתיישבים ,לנסות לעקרם מאדמתם שנקנתה ממנו באמצעות מעשי שוד וגזל של הרכוש והתוצרת החקלאית וכמובן בעלי החיים .

למעשי השוד והגזל ,ההתנכלות וירי מהמארב כלפי המתיישבים,הן בשעות של עיבוד הקרקע ובדרכים בעת הבאת המים או שווק התוצרת ,הצטרפו גם אנשי כנופיות השודדים,כנופיות אלו גם נהגו להעלות את עדרי הצאן שלהם על יבולי השדות ובשעות הלילה בעיקר לקצור את החיטה מהיבול של אנשי חוות כינרת והישובים הסמוכים אליה.

על אלו הצטרפו הצרות גם מהעונות השחונות והבצורת,שאז היו מצטרפים לעושי הצרות כנופיות של בדואים מהשבטים הרואלה ומשבט הסוחור שהרעב גרם להם לפשוט על השדות ועל המתבן בחווה במטרת גזל תבואה ,רכוש וציוד,אנשי הכנופיות הללו היו מצוידים בנשק ולא היססו להשתמש בו לצרכיהם ולהרג מתיישבים ובעיקר את המתנגדים למעשי השוד והגזל.

בצר למתיישבים פנו הם למוסדות המיישבים ואלו שלחו את השומרים יחזקאל חנקין (שהגיע עם רעייתו) והשומר שלום הלוי שכונה (חצבני) יהודים רכובים ומזוינים בשנת 1908 לעזרה ושמירה,בעקבות התנגדות של התושבים למעשי השוד,הגיעה כנופיה גדולה של בדואיים רכובים וחמושים ותקפו את המבנים שליש החאן, מרים אורלוב אחת החלוצות שלפה אקדח והחלה להשיב בירי על מנת להבריח את התוקפים, לימים נישאה מרים אורלב לאליהו קמניצי (איתן לאחר העברות של השם) שומר בחווה ומחתונה זאת לאחר שהקימו את תל עדשים בהמשך הגיח הרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן .

המשך ההתקפות על מושבות וישובים יהודיים בגליל הביאו בתחילה להקמת הארגון החשאי להגנת תושבי הגליל בר גיורא ,שבהמשך שינה את שמו לארגון השומר, מעבר להקמת השומר להגנת המתיישבים ניצבה מטרה עיקרית לסלק את השמירה הערבית שלוותה לפרקים בשיתוף פעולה של השומרים עם הבוזזים ,בשמירה יהודית טהורה כעבודה עברית.

הן חברת יק"א והן חברת המשרד להתיישבות ציונית בארץ ישראל בראשותו של רופין (הגופים המיישבים) שיתפו פעולה בשכירת שומרים יהודיים ובאספקת נשק וציוד וכמובן אמצעי תשלום לשומרים הללו בעת עבודתם.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור