דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מושבה כנרת בית אליהו מזרחי המחליפה משפחת יצחק כהן

 

סיפורו של אליהו מזרחי

אליהו מזרחי היה בעל משפחה וילדים בעת שהתאכר במושבה כנרת, עזרה מסוימת בקבלתו כאיכר במושבה ניתן לראות בקשריו המשפחתיים לגיסו אפרים קארוזה שהיה מנהל חוות סג'רה , עד אז היה איכר במושבה כפר תבור (מסחה ) בשנים 1907-8 , כיוון שנפצע בריב עם שכניו הערביים בסביבה מהשבט  ערב א-צביח ,נאלץ לעזוב ולאחר שהחלים מפציעתו פנה ליק"א ובזכות קשריו זכה לקבל חצר במושבה כנרת.

 

כאשר קבל את האיכרות במושבה העביר את בני משפחתו לדירה בעיר טבריה ,בכדי להיות קרוב לחלקתו התגורר בצריף בית הקרשים שבו התגוררו המתיישבים שיועדו להיות בין מייסדי המושבה כנרת בטרם קבלו את בתיהם שנבנו באמצעות יק"א החברה המיישבת.

 

האגדות מספרות כי בניגוד לבתים עם גגות הרעפים שיק"א בנתה למתיישבים הראשונים,סרב אליהו מזרחי לצורת הבניה ודרש כי ביתו יכוסה בגג שטוח מבטון בסגנון הפלאחי המצוי .

בחצרו במושבה החזיק רק שנתיים עד שנת 1913 ומכיוון שהי אדם עצמאי בדעותיו סרב להתנהג ולהתנהג בהתאם להחלטות ועד המושבה כנרת ,בעיקר ידוע מאבקו במתיישבים שהחליטו שבאדמות המושבה יועסקו רק עובדים יהודיים, למרות זאת העסיק רק עובדים ערביים , כיוון שכך פנו אנשי המושבה לחברה המיישבת אק"א והתלוננו על דרכו שמנוגדת לרוח ולהחלטות חברי המושבה כנרת,הם גם דרשו שאליהו מזרחי יפעל על פי תקן המושבה כיוון שסרב להחלטתם ,החליטה יק"א לאחר שנתיים להחליפו בחוזה האיכרות באחר.

 

כאשר הגיעה החלטה זאת פנה מזרחי אליהו אל האחראי ביק"א רוזנהק על המושבה בתביעה להעניק לו מענק נכבד על מנת שיכה את חובותיו ויעזור וימסור את השטח בחזרה ליק"א , על פי האגדות בזכות קשריו המשפחתיים המתאימים, בקשתו מולאה ולא ננקטו כנגדו אמצעי ענישה בידי יק"א בגין הפרת החוזה ותשלום חובותיו.

 

סיפורה של משפחת יצחק ולאה שהחליפו את משפחת אליהו מזרחי

 

יצחק כהן נולד ברוסיה וחי בשנים 1891-1973 מצא את מותו בתאונת דרכים,רעייתו לאה נפטרה בשנת 1974 , יצחק עלה מרוסיה בשנת 1909 בגל העלייה השנייה בגיל 18 .

לאחר עלייתו לארץ עבד במספר עבודות עד אשר הצליח לחתום עם יק"א בשנת 1913 חוזה איכרות לחצרו וביתו של אליהו מזרחי במושבה כנרת .

 

לאחר שהיתאכר במושבה כנרת כרווק ביקש מחווה מייזל מנהלת חוות העלמות למצוא לו שידוך להקמת ביתם במושבה כנרת , לאחר נישואיו עם לאה בת מתיה ומשה ליפשיץ בעלי חווה במושבה יבנאל נולדו להם הילדים משה, שולמית, חנה, לינה והתאומים אורי ואריה , לאביו של יצחק ואחיו הייתה תחנת קמח ברוסיה , הם הגיעו בעקבותיו של יצחק לארץ ישראל בשנת 1925 ועברו להתגורר בעיר טבריה, שם הקים אחיו של יצחק צבי את תחנת הקמח שלו בעזרת שותפים בעלי ממון, בעת מאורעות 1936 בטבריה נשרפה טחנת קמח זאת בידי הפורעים .

 

בנו של יצחק כהן בגר ונישא להינדה מהכשרת עין גב, לזוג נולדו הבנים אמנון וגיורא , עם תחילת המאבק בשלטון המנדטורי ,התגייס משה להגנה ומשם עבר לפלמ"ח ,ובמסדרת שרותו בפלמח השתתף במבצעי העלאת עולים בלתי לגאליים לארץ ישראל,כאשר החלה מלחמת השחרור ופלישת הצבא הסורי לעמק הירדן הצטרף ללוחמים בהגנה ובניסיונות ההדיפה של הפולשים, במסגרת זאת הצטרף להגנת דגניה ב' ושם נפל בשנת 1948 בלחימה בתעלות המגן.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור