דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ירושלים חכמים באשיים בתקופת השלטון העותומאני

 

החוקה העותומאנית המתייחסת לענייני דת, נקראה כחוק הרבנות הראשית העותמאני , חחאם חאנה, חוק זה הסדיר את זכותם של היהודים להקמת הגוף הדתי החוקתי היהודי כמוסד מוכר ובעל סמכות חוקית בממלכה העותומאנית, החוק קבע כי הרבנים הם החוליה המקשרת בין השלטונות לבין הקהילה היהודית.

האנשים שמונו בתקופה העותומאנית כחכם באשי (ראשון לציון) .

הראשון שמונה חיים אברהם גאגין (אג"ן) , יליד הערי קושטא שעלה בצעירותו עם המשפחה לארץ ישראל ,הוא מונה בשנת 1842 להיות המנהיג הדתי ליהודי ארץ ישראל עוד בשנת 1835 התפרסם ספרו בשם המנוחה והטהרה שכלל פרושים למנחות הנהוגות ביהדות, לאחר שהוקם דפוסו של ישראל בק שהוא עזר בקבלת הרישיון לפתיחתו,הדפיס בו שני ספרים שאחד דן בהסכמות לענייני שיפוט הלכתי על פי התקנות ההלכתיות שהיו נהוגות או שנחקקו על פי התורה.

על פי אמונתו ובניגוד לדעתם של המוסלמים כי השומרונים הם עובדי אלילים ,הוא החליט לעזור להם ולמנוע את השמדתם על פי רצונו של הפחה השולט,השומרונים ניצלו בזכות מכתב שכתב לשלטונות העותומאניים כי השומרונים הם כת בתוך היהדות הדוגל בתורה .

מחליפו הרב יצחק קובו ,יליד העיר סלוניקי ,שלמד ולימד תורה בעירו ורק בערוב ימיו עלה לירושלים,כאשר עלה קיבל מידי הרבנים היהודיים את תוארו כחכם באשי כראשון לציון , תוארו זה לא ניתן לו בידי השלטונות העותומאניים בארץ ישראל.

כיוון שלא שהרב קובו לא היה חכם חוקר וסופר הוא לא פרסם בימי כהונתו אף חיבור הילכתי משפטי בחוקי המשפט העברי דתי ולכן לא הותיר אחריו מורשת יצירתית משפטית .

מחליפו בתפקיד היה הרב חיים ניסים אבולעפיה (חנ"א),שכיהן בשנים 1861-1854 , גם הוא כקודמו לא זכה לקבל מינוי כחכם באשי מטעם השלטונות העותומאניים, חיים ניסים אבולעפיה שנולד והתחנך בעיר טבריה בבית משפחתו הידועה , לאחר לימודיו כיהן כראש בית הדין הדתי ליהודי העיר טבריה.

בגיל חמישים החליט לעבור לירושלים והתמנה לתפקידו בזכות קשרי הנישואים שלו כחותנו של החכם באשי אג"ן ,גם הוא לא היה חכם חוקר וסופר, הוא לא פרסם בימי כהונתו ,אף חיבור הילכתי משפטי בחוקי המשפט העברי הדתי ולכן לא הותיר אחריו מורשת יצירתית משפטית , אך בתקופת כהונתו דכה להשתתף כדיין ושופט תחת שרביטו של הרב בנימין נבו .

מחליפו בתפקיד היה הרב מאיר רפאל פניז'יל (מרפ"א) שפעל בשנים 1893-1880  , כיוון שלתפקידו מונה מאיר רפאל פניז'יל כאדם מבוגר וזקן בן 76 , קשתה עליו עבודתו בתפקיד שנמשכה כשלוש עשר שנה ,אי לכך נבחר לשמש כסגנו ועוזרו חותנו הרב יש"ע , סגנו יש"ע היה למעשה איש היצירה והעבודה מתחת למטריית חותנו מאיר רפאל פניז'יל .

בשנת 1893 נבחר יש"א לתפקיד החכם באשי , יש"ע נחשב כגדול והמפורסם מכול חכמי האשי שמונו בארץ ישראל,יש"ע נולד בצפת ולאחר פטירת אביו של ישע בצפת ,נישאה אמו בפעם השנייה  לרב בנימין נבון, שתפקידו היה ( אב בית הדין)  אב"ד הספרדי בירושלים ואף היה מחשובי הרבנים בירושלים .

אביו החדש של יש"ע הרב בנימין נבון ,גידל את יש"ע כבן לכול דבר והעניק לו מידיעתו וחינוכו בתורה ובלימוד והכשרתו כרב בירושלים,לאחר שקבל את הכשרתו ולימודו בתורת המשפט העברי החל לעסוק כשופט בבית הדין הרבני, בגיל 38 שנה כשופט ולאחר מות חותנו מאיר רפאל פניז'יל בשנת 1893 מונה יש"ע לחכם באשי (הראשון לציון), תקופה זאת בהיותו חכם באשי הספרדי שיתף פעולה עם החכם באשי האשכנזי בהליכי משפט ואף נהגו להתייעץ בינם לבין עצמם בפסקי דין שונים והלכות שיפוט , עד שנפטר בשנת 1906 .

אחרי הרב מאיר התמנה ר' אליהו פאניז'יל  שחי בשנים  1919-1850 ,אליהו נולד בירושלים וכיהן בתפקיד בשנים 1907-1909 בתואר ממלא מקום חכם באשי,בנובמבר 1908 הגיע טלגרמת פיטורין ממשרתו  כממלא מקום לחכם באשי מאת השלטונות בקושטא עוד הוסיפו השלטונות כי עליו להעביר את סמכויותיו לחכם מטלון , אלא שמחוסר ידיעתם הרב מטלון נפח את נשמתו, אי לכך פנה פחה העיר לשלטונות התורכיים שישלחו ממלא מקום לחכם באשי מקושטא, בירושלים החלה מהומה לרגל מכתב הפיטורין ולמעלה מאלפים איש יצאו לביתו בהפגנת סולידריות ומחאה לפיטורין .

מחליפו בתפקיד הרב נחמן בטיטו שחיי בשנים  1845-1915 ,נחמן בטיטו נולד במרקש שבמרוקו והגיע כנער לירושלים שבה התחנך ובישיבותיה למד.הוא כיהן כאן כרבה של עדת המערבים בירושלים ובשנים 1909-1911 כיהן בתפקיד ממלא מקום החכם באשי.

מחליפו  ר' משה פראנקו  שחי בשנים 1837-1918 ,משה פראנקו נולד באי רודוס ,שבה שימש כרב הקהילה היהודית באי, כאשר עלה לארץ ישראל בשנת 1912 , אז התמנה כממלא מקום לרב באשי בטיטו  בשנים 1912-1915 ,

מחליפו היה הרב ניסים יהודה דאנון שחי בשנים 1874-1930, ניסים יהודה יליד ירושלים ,בתפקידו כחכם באשי שרת בתקופת מלחמת העולם הראשונה בשנים 1916-1918.

האחרון כחכם באשי באותה העת היה הירושלמי הרב חיים משה אלישר ,שחי בשנים 1845-1924 חיים משה אלישר היה בנו של החכם באשי יש"ע ,שרת בתפקידו בשנים 1919-1921 שאז בוטל התפקיד לחכם באשי בידי השלטונות המנדטוריים, האמת ההיסטורית היא שהאחרונים שנשאו בתפקיד החכם באשי ,לא היוו סמכות תורנית ומשפטית גדולה בתורה ,ניתן לראות את ירידת כוחם באי כתיבת פסקי דין או חיבורים המביעים את הדרך שהגיעו לפסיקתם בהסתמכם על ידע בתורה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור