דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

עכו חאן א שווארדה - חאן הסוחרים

 

החאן ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של עכו העתיקה .

מידע

החאן היחידי שהוקם בצמידות לחומת העיר, בחלקו הדרומי שכנו בעבר בתי מלאכה לבניית סירות ותיקונן ,החאן שימש את הסוחרים המקומיים ובעבור שיירות של סוחרים שהגיעו לעיר,החאן ממוקם בחלק הצפון-מזרחית של עכו העתיקה ,פרט נוסף המפריד את החאן מיתר החאנים בעכו, הם חדרי הלינה שהוקמו רק בחלק הדרומי והמערבי .

 

החאן עצמו כולל חצר מוקפת מבנה בצורת מרובעת ,משערים כי חאן זה הוקם בסוף המאה השמונה עשר, בעת הסיור בחאן נבחין במרכז החצר שוקת להשקיית בעלי חיים, לחאן שנבנה כך משערים בתקופה העותומאנית, הינו  בן קומה האחת , לחאן הייתה כניסה יחידה בפינתו הצפון-מזרחית , על פי הממצאים, פתחים נוספים נוספו לחאן בחלק הדרומי והצפוני בתקופת שלטון הבריטי בישראל.

משערים כי החאן הוקם על שרידי מנזר צלבני של נזירות,  קיימת אגדה מקומית ,כי נזירות אלו ,פגעו בגופם  במום גופני ,כאשר המוסלמים כבשו את העיר ,על מנת שלא יפגעו.
 

בעת הסיור נבחין כי ,לחאן ארבע אגפים דומים,אך שונים בגודלם,נבחין כי  האגף המזרחי הינו חלק מחומת הים ,ובפינתו הדרומית את החאן כולל את המבנה הצלבני בורג א-סולטאן.

 

החאן עומד בשיממונו שנים רבות ,כאשר מחפשים יזמים להקמת  בשטחו מלון  ,שיקרא מלון חאן א-שווארדה , בעת הקמת המלון ישולבו תוכניות השיקום העירוני ,היסטורי ובשילוב בנייה חדשה.

 

כדאי לבקר מגדל השמירה בבורג' אל סולטן

תודה לרשות העתיקות על העזרה בכתיבת המאמר.

על מנת לחוש ולהתבונן במעברים התת קרקעיים המחופים בתקרות קמורות, ברובע הוונציאני של העיר העתיקה עכו ,בקרבה לחלק הדרומי מערבי של חאן א'שוורדה ניצב מגדל שמירה בן שתי הקומות שהוקם ושופץ בימי הממלוכים בידי המושל דאר אל עומר, על חורבות מגדל שמירה צלבני במחצית המאה החמש עשר, תפקידו היה להגן הן על חומות העיר לכוון הים .

יש לזכור כי בתקופת שלטון הצלבנים הוקמו חומות היבשה של העיר ,העיר העתיקה בשטח שהוא צפוני עד כיבושה של עכו בשנת 1191 בידי הממלוכים, ונבנתה ושודרגה בתקופת השלטון העותומאנית לאורך של כמעט מאה שנה.

בחפירות ארכאולוגיות מהשנים האחרונות ,התברר כי התשתית של החומה ומגדל בורג' אל סולטן נבנתה על סלע היסוד מאבן כורכר שעליו הונחו אבנים גדולות שנחצבו מסלע כורכר   ושסותתו ,והיוו את הקירות של המגדל ,החומה שנבנתה בתקופת השלטון העותומאני .

בבניה השתמשו הבנאים העותומאניים, כחומר יסוד בעמודי שיש וגרניט שפורקו מהמבנים הסמוכים ושאריות מבנים מתקופות קודמות ,ועליהם הונחו סלעים ואבנים ועמודי עץ שבראשם ברזלים ,שחוברו והודבקו לסוללת החומה ,בתערובת של מעין מלט המורכב מסיד וחומרים נוספים, תוך בנייה לגובה של החומה.

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור