דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה מס' 1 בית דוד אבולעפיה ובנו ידידיה

 

המבנה שהוקם בידי דוד אבולעפיה ושותפו בנו ידידיה בשנת 1936, על חורבות מבנה ערבי מאבן בן קומה אחת שנהרס ועליו נבנה מבנה בן שבע קומות, חלק מחומרי הבנייה כולל אבנים נרכשו מיתרת החומרים שהוזמנו לבניית בית סנסור, דוד אבולעפיה ממנהיגי העדה הספרדית וחבר באגודת מקימי שכונת מונטיפיורי (קריית משה) למרות שלא בנה במקום ואף לא גר שם.

חנות שוורץ הגדול משמאל פינת רחוב בית פינתי שהיה בו חנות הכולבו הראשונה בירושלים כולבו שוורץ ( משפחת קינספלד הוינאית ) הבן של דורה שוורץ בעלת הפנסיון הצמחוני בזיכרון יעקב) ,חנות קרביץ עד שנת 2000 וכיום בנק איגוד בקומת הממסד חנויות בקומות העליונה משרדים ודירות  .

אגדה ירושלמית מצחיקה ועצובה משנת 1939 ,מספרת על העגלון נוח לוי שהוביל סחורה על עגלתו במגרש של רחוב בן יהודה 1 שבו נחפר בור עמוק ליציקת עמודי הבית הענק שנבנה בידי דוד אבולעפיה ובנו ידידיה ,אומנם הבור הוקף בגדר עץ ,אך הסוס החל להשתולל שבר את חומת העץ ונפל עם העגלה לתוך הבור, העגלון נוח לוי הצליח למלט את עצמו בטרם נפל גם הוא לבור.

כיוון שהסחורה שהיית על העגלה הלכה לטמיון והסוס שנפצע קשה ואי אפשר היה להוציאו מן הבור נורה ומת, מקור פרנסתו של נוח לוי העגלון חוסלה והוא נותר עני משהיה ומטופל במשפחתו ללא מקור פרנסה חילופי.

לפני מלחמת העצמאות היו בקומת הממסד: סלון לבגדים האחיות אלטמן "סלון לבגדי נשים", משרד הכרטיסים כהנא.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור