דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב הנביאים 64 בית הולמן האנט ודר הלנה כגן

 

מבנה בן שתי קומות שנבנה בידי הצייר אנט בשנת 1876 ,הצייר ביקר בישראל מספר פעמיים והושפע מהגוון האוריינטלי של הארץ והתושבים,כיוון שהיה נוצרי מאמין ,המוטיבים ביצירותיו כללו סצנות דתיות ותנכיות ובמיוחד את ישו ,באמונתו האמין כי לכשיגיעו היהודים לישראל ויתיישבו בה ,יגיע גם המשיח יש הטוענים כי את שאסכולת הציור שלו הושפעה מהצייר רפאל האיטלקי תוך תשומת לב לפרטים בציור כמו הידיים .

 

אשתו של הצייר הולמן האנט,  הציבה לאחר מותו ספסל יפה ומעוצב באבן על יד מנזר מר-אליאס ,בדרך לבית לחם  ובשנת 1997 הקימה אומנית ישראלית, גן במקום שבמרכזו הספסל.

 

את המבנה ברחוב הנביאים ,מקיפה חצר וגינה פנימית גדולה של שלושה דונם ,בקומה העליונה של המבנה בנה את סטודיו הציור,  גגו של הסטודיו דלף בימי הגשם והמיסיון האנגלי מימן את ציפוי הגג מחדש,  על מנת שציוריו לא ייפגעו, בביתו המשיך לעבוד עד שנפטר והוריש את הבית לעוזרתו אשר טיפלה בו במסירות בתקופת מחלתו.

בתקופת מלחמת העולם הראשונה נכנסו התורכים למבנה וגרמו לו נזקים רבים,מיד לאחר כיבוש ירושלים בידי האנגלים  בשנת 1916 נכנסה לגור במבנה הראשי  דר הלנה כגן , בת למשפחה עשירה מטשקנט שבאוזבקיסטאן  ובן זוגה המוזיקאי , בצעירותה החלה את לימודיה במוזיקה בשוויץ ,זנחה אותם לטובת לימודי רפואת ילדים, בשנת 1913 עלתה לארץ ועבדה בבתי החולים ברחוב הנביאים,ואף נטעה את היסודות לרפואה הסוציאלית בישראל.

דר הלנה כגן ,מונתה בו זמנית להיות מנהלת מחלקת הילדים של בית החולים הדסה ובקור חולים,כיוון שניגנה להנאתה בכינור ,התכנסו נכבדי העיר המוזיקאליים וערכו קונצרטים של מוזיקה בביתה , בביתה התארחו גם נכבדי האומה שבדרך חיים וייצמן,זבוטינסקי,רופין,זלמן שזר,דוב יוסף הנרייטה סולד,מוריס שץ ואחרים.

אגדה ירושלמית מספרת כי בשנת 1943 , כשהחלה מגבית בירושלים לטובת הצבא הרוסי במלחמתו כנגד הגרמנים , מטעם ליגת ו' , תרמה דר הלנה כגן , מערכות של כלים כירורגיים ומערכות ניתוח בשווי של מאות לירות ארץ ישראליות , למרות קשיי הרכישה של כלים מסוג זה בימי המלחמה .

כיום כשנכנסים למתחם מאחורי הבית הראשי בקצה השטח ממוקם בית בן שתי קומות העובר שיפוץ מסביבו ההזנחה צועקת הצילו ,שני בתים נוספים בני קומה אחת נמצאים במתחם וגג רעפים עם תוספות בנייה מעץ,הגינה הקטנה מיד לאחר הכניסה בשער שמקובע בחומה המקיפה את המתחם,הגינה בת שני מפלסים סגורה בשער מטופחת עם כורסאות מנוחה אך היא קטנה יחסית בשאר השטח עשבים וצמח צבר גדול הצומח פרא.

ליד שני הבתים הקטנים גינה זעירה והבית הלבן שרחל חייה בו שנה מכיל כיום תושבים רוסיים שהכנסייה הרוסית השכירה להם למגורים, לאחר מותה של דר הלנה כגן הושכר בייתה שנהפך לבית דירות לאנשים מן היישוב, הגן של המתחם שהיה מוקף חומה נשאר פתוח לכניסה חופשית למבקרים ברחוב בעבר.

בחלקה המזרחי של החצר ניצב צריף קטן בצבע לבן שהיה שייך לכנסייה הרוסית הלבנה כיום מבנה מצופה טית בחוץ ,בצריף התגוררה רחל המשוררת בשנת 1925 לאורך שנה עקב מחלת השחפת , את הצריף עזבה רחל לאחר שנה כסבלה מהבדידות, בעת שגרה במקום נכתבו בידה שירים רבים בגוון עצבות .

לאחר שעזבה עבר לגור בצריף אזרח גרמני ,אשר טיפח את עץ האגס שבזכותו כתבה רחל בעת שהתגוררה במקום את השיר עץ האגס , כאשר העץ קרס ב 1990 נטע הגרמני עץ חדש במקומו, את עץ האגס לא מצאתי אך עץ לימון קיים בגינה קטנה ומטופחת כיום משכירים את המבנה הכנסייה הרוסית לעובדים רוסיים העובדים בישראל הם מתגוררים כארבעה בחדר ,המבנה כולל שלושה חדרי שינה ,מטבח,שירותיים וסלון .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור