דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה מס' 15 פינת בן הילל 11 בית סאלחי – בית גי'ניאו יצחק

 

מבנה אבן נבנה בידי הקבלן הערבי סאלחי בשנת 1924-5 ,בתהליך הבניה נרכש המבנה מידיו ושמו הוסב לבית גי'ניאו יצחק ממשפחת יצרני היין, בקומת הממסד היה גרא'ג גי'ניאו,לידו הייתה חנות לממכר מרצפות זולות שיובאו מסוריה ,דבר שקומם את היצרנים היהודיים בירושלים.

הבעיה בבניית המבנה הגדול היה מחסור במזומנים עקב עלות הבנייה ולכן מכרו בני המשפחה ,את המבנה לדיקאקיס הנוצרי העשיר מבית לחם ,סופו של המבנה בהעברתו לאחר המלחמה לידי האפוטרופוס לרכוש הנטוש ,שמכר מבנה והדירות ליהודים לאחר המלחמה.

עוד נפתח במבנה בשנת 1925, פנסיון "ענטין"  ,בעליו של הפנסיון דוקטור ענטין , אני משער כי היה רופא במושבה ראשון לציון בשנת 1904 , דוקטור ענתין התפטר מעבודתו על רקע מחלוקות במושבה ועבר לעבוד בבית החולים חסד לאברהם בחברון, בהמשך בקומת הממסד שכן בית הקפה אלנו השני הבעלים שמואל וחנה לבנדינסקי.

בקומת הממסד בטרם מלחמת השחרור ,היה גם סלון מרי לבגדי נשים,אל השוכרים משרד בבית של ג'יניאו הצטרף המהנדס יוסף דאנון בשנת 1925 ,כמו החנות בקומה השנייה של "אולמי רדיו" שבו יכלו אנשים לשמוע יצירות באולפן מוזיקה ,מעט מאוחר יותר נפתח בבנין מרפאת הפועל המזרחי, בית המרקחת אופלטקא פתח חנות בקומת הממסד בסוף שנות העשרים , בשנת 1967 עבר בית הקפה שיפוץ.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור