דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה מס' 4 פינת לונץ 6 בית יוסף ואשתו וינזיה חכמשווילי

 

יוסף חכמשווילי היה בן העדה הגאורגית שעלתה והשתקעה בירושלים, במסגרת פעילותו הציבורית בשנות השלושים שימש כנציג הספרדים ואגודת ישראל במועצת עיריית ירושלים למחייתו עבד כשלוש עשר שנה בבנק הגרמני בירושלים ולאחר מכן עבר לעבוד בבנק ברקליס כסגן מנהל הבנק .

לאחר שמונה בשנת 1936 ,לשמש כמנהל הסניף התל אביבי של בנק ברקליס החדש , לצורך עבודתו החדשה ,עבר יוסף חכמישוילי לגור בתל אביב ,ולאחר העברתו נאלץ לפרוש מעבודתו כחבר מועצת העיר ירושלים.

את בית מגוריו בנה יוסף חכמישוילי בשנת 1921 בשכונת רוממה ,ברחוב האור 1 ,שם התגורר עד שנת 1936 בעת שקיבל את ניהול סניף בנק ברקליס , את המלאכה ביצע קבלן בניין יהודי, ועובדיו היו בנאים יהודיים.

משפחות חזן ומשפחת חכמישווילי היו מראשוני שכונת רוממה, את חלק מבתיהם המפוארים ניתן לראות בתחילת השכונה, הם גם היו האחראים להקמת קו האוטובוס הראשון שיצא משער יפו לשכונת רוממה הלוך ושוב, לעומת קו עגלות הסוסים שנע משער יפו עד שוק מחנה יהודה .

המבנה בבן יהודה 4 צמוד לבית 6 מצדו השמאלי, בית חכמשווילי מהאבן ,נבנה בשנים 1925-30 בידי  יוסף ואשתו וינזיה חכמשווילי ,(נכדם היה יוסי חכמשווילי ,בעל חברת הביטוח הפניקס) הבית נבנה למטרות מסחר והשכרה ,בתחילה היה המבנה בן שתי קומות לאחר מכן התווספה לו קומה ,בחזית המבנה היו שלושה פתחי חנויות עם קשתות אבן שנאטמו .בתחילה במבנה שנבנה ראשון לפני מבנה מספר 6 ,נפתחו חלונות גם בצדו השמאלי ,לאחר שנבנה בית מספר 6 ,הוא הוצמד לקיר של מבנה 4 ,ואז נאטמו החלונות , כאשר החל שיפוץ המלון וקולף הטיח בקירות המבנה ,נתגלו האטימות בחלונות בחיבור הקיר של המבנה השכן

לאחר שבנה את ביתו ברחוב בן יהודה 4 בהמשך לבית סנסור ,בשנים 1925-30 פרסם יוסף יוסף חכמישוילי מודעות להשכרת המבנה ,בתחילה בקומת הממסד , אחד משוכרי החנויות היה צבי הכברג, שפתח במקום את חנות מכשירי הרדיו והגרמופונים בשנת 1935 , בשנת 1938 נפתח קואופרטיב תופרות בית המלאכה של הפועל המזרחי – בגדים לפי מידה ,בין היתר חתם הקואופרטיב של תופרות הבית ,על הסכם עם ועד הורי בתי הספר לתפירת בגדי התלבושת האחידה לתלמידים.    

עוד פעל במבנה הסניף הירושלמי של רכבות ארץ ישראל ,שיוצג בידי סוכנות איחוד רגב שהייתה אגודה הדדית בע"מ ,שהפעילה גם את שרות אוטובוסים ורכבות, לתחנת לוד ומשם חיפה ,צמח, קנטרה ועזה , בנסיעות של הלוך ושוב, במבנה הסמוך פעל בית הקפה תבור שנפתח בשנת 1934.

בשנות הארבעים חל שינוי בחזית המבנה העגולה בפינת הרחוב, החזית הישנה קבלה אלמנטים מודרניים יותר, כתוצאה מכך הפתחים בקומת הממסד קבלו ציפוי אריחים חדש הצורה העגולה נעלמה והפכה למרובעת.    

כיום 2015-16 לאחר שהוחלט להפכו למלון , הוכנסו לקומת המרתף , שלושה טרקטורים קטנים ,שחשפו את יסודות המבנה ,היסודות חוזקו על מנת שיוכל לשאת את כובד הקומות החדשות שנבנו מעל לשלוש הקומות הישנות .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור