דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה 3 אגדת חנות שיק פריז (שיק פריזיאן)

 

באחד הימים לאחר מלחמת העולם הראשונה , התייצבו בפניו של שמואל חביליו ( בעל ממתקי חביליו) משפחה רוט שהגיע מסרייבו – בוסניה , האם נעמי (ארנה) הבעל יחיאל ושלושת ילדיהם יושקו ,לזו ומרי הם סיפרו לשמואל כי הם קרובי משפחה מסרייבו, וטענו כי במשפחה סיפרו להם שאם יעלו לארץ ישראל יש לפנות לשמואל לעזרה .

 

שמואל חביליו שאל באיזה מקצוע עבדו בארץ מוצאם והם אמרו שעבדו בעסקי הבדים והתפירה,שמואל רכש בעבורם בדמי מפתח חנות ברחוב בן יהודה 3 בירושלים ואף רכש בעבורם דירה בשכונת טלביה ,שמואל סיכם עם משפחת רוט כי כשירווח להם מן ההכנסות בחנות יחזירו לו את שווי השקעתו עד כאן הגרסאות בקרב משפחתו של שמואל חביליו תואמות.

הגרסאות השונות בסיפור האגדה

 

גרסה אחת של אחת מבנותיו של שמואל ,טוענת כשרווח ליחיאל רוט ,לאחר שנת עבודה בחנות הוא שילם סכום מזערי ושכח לשמואל את הטובה שעשה בעבורו , שמואל השיב לבנותיו כי הוא עשה טובה לבן משפחה ואין בדעתו לתבוע אותו.

 

הגרסה השנייה של בתו השנייה של שמואל, טוענת כי לאחר מלחמת העולם השנייה יצאה אשתו של רוט לארץ מולדתה והביא משם כסף וזהב ,שאיתו החזירו לשמואל חביליו את כספו עד הפרוטה האחרונה.

 

המשך סיפורם של בני משפחת רוט והחנות

 

חנותם של יחיאל ורעייתו שהייתה תופרת צלחה, היא נחשבה כחנות המועדפת על נשות המשפחות העשירות והמיוחסות במגזר היהודי ובקרב נשות העשירים במגזר היהודי,בחנות נמכרו אביזרי אופנה מיבוא,בגדים מפירמות ידועות בעולם,בחנות נתפרו בגדי עילית לנשים מבדים יקרים שיובאו מרחבי העולם .

 

יחיאל היה בין מקימי ארגון סוחרי ירושלים ,וממקימי ההתאחדות הארצית, תחביב היה לו ליחיאל אספנות של חפצים הקשורים בהרצל ומשפחתו ,כיוון שהיה ממשפחת הרצל ,את אוספו תרם לאחר מותו לארכיון הציוני הלאומי , האוסף כלל שלוש תמונות שמן של המשפחה הגדולה, שלט מתכת שהיה על בית אביו של הרצל ועוד חפצים שונים.

 

בשנת 1949 נידונו בני הזוג רוט בפני בית המשפט לקנס עצום של 1075 לירות ,בגין 13 מקרים של הפקעת מחירים וספסרות בחנותם,כאשר דרשו רווח של 170% לסחורתם, המשפט נמשך כשלושה חודשים ובין העדים: הגברת אולשן אשתו שופט בית המשפט העליון ורות דיין אשתו של מושל העיר הצבאי משה דיין,בפסק הדין ציין השופט ,כי אין חוק בארץ ישראל ,לגודל הרווחים שמשלמים הלקוחות, אבל במקרה הזה הגזימו בעלי החנות ולכן נענשו.

 

בשנת 1951 החל לבנות יחיאל רוט מבנה בן ארבעה קומות למסחר בכיכר מגן דוד בתל אביב,אל מול המבנה בן הקומה האחת שהיה לו כבר בכיכר,המבנה היחה אמור להיות בית כולבו שהחל ברעיון חדשני ,כול סוחר שיקבל חנות במבנה לא ישלם שכר דירה ,אלא ישלם אחוז מסוים מהפדיון החודשי,את שרותי המבנה יספק יחיאל, סייג אחד היה לו שכול בעל חנות שיעבוד במבנה ,ישים קופאי מטעמו של יחיאל שיעשה את החישוב של הפדיון ,שיגיע לו בעבור השימוש במבנה.

 

לרעיון לשכר דרך האחוז המסוים בפדיון הגיע רוט  מהבנתו כי קיימים סוחרים ויצרנים קטנים שאין בכוחם לרכוש בדמי מפתח או לשלם שכר גבוה בעבור חנות ולכן למחשבתו זה פתרון נוח לשני הצדדים, מה עוד שיחיאל רוצה לעשות פרסום משותף,שלטים מוארים ועוד רעיונות נוספים כאלה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור