דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה מס' 2 בית הקפה גרנד ( אירופה בהמשך) בית סנסור .

 

נקרא גם קפה אחים ש. אזגור – גרנד קפה

בית סנסור בשנת 1931 נפתח בחגיגיות בית הקפה החדש גרנד בבית סנסור ,בבית הקפה הושקעו כספים רבים והוא יועד לארבע מאות אורחים , בבית הקפה בסגנון האירופאי תוכנן בידי האדריכל קרקובר והרהוט נעשה בידי הנגר סגל,בבית הקפה היו מעל לארבעה מאות מושבים ורחבת ריקודים ובימה לתזמורת חייה , המבנה של האחים ש,אזגור נשכר בידי "חברת קפה גרנד בע"מ" ובעלי המניות של החברה היו: עורך הדין שמטרלינג ורעייתו ,יוסף פרלמן ורעייתו,שלמה  בן צבי ורעייתו בעליו לשעבר של בית הקפה רימון,ואלבינה  ורעייתו.

בבית הקפה נערכו נשפים חגיגיים לתושבי ירושלים ואנשי המנהל במנדט,תזמורת חייה הופיעה בימי רביעי ,שישי ,שבת  וראשון ,לפעמים הופיעה בבית הקפה התזמורת של מסעדת לבנון הסמוכה.

בשנת 1933 נערך המשפט הראשון בארץ לזכויות יוצרים כנגד בית הקפה גרנד קפה, בית הקפה נתבע בידי עו"ד קוברסקי ,בגין השמעת לחנים ומוזיקה בידי תזמורת בית הקפה בלא לשלם תמלוגים ובשימוש ביצירות מוזיקאליות בעת שהתזמורת נגנה בבית הקפה, ללא קבלת רשות מהמלחין והמחבר למנגינות לורנס וויט , בית המשפט פסק על בית הקפה קנס של חמש לא"י ללורנס וויט.

בית המשפט המנדטורי קנס בשתי לירות, את בית הקפה אירופה בשנת 1943, על שימוש בביצים שנקנו ללא מיון והשגחה של שרותי הבריאות , בשנת 1945 נפתח בפסג קפה אירופה צלמנייה בשם צלמניית אירופה ,באותה שנה ניגנה בבית הקפה התזמורת של יונדל .

בשנת 1933 נמכר מבנה בית הקפה גרנד קפה ירושלים , מידי האחים אזגור ,לידיהם של הבעלים החדשים זיגפריד שפירא ורעיתו פרידל ,שהחליטו לסגור את שעריו לשיפוץ והחלפת שמו בינואר 1934 , בחודש אפריל 1934 ,נפתח בית הקפה וקיבל את השם קפה אירופה עוד באותה העת נחתם הסכם עבודה של ההסתדרות על תנאי העסקתם עובדי בית הקפה .

בסוף יולי 1934 נערך נשף הרווייוניסטים לאחר המשפט, בבית הקפה אירופה על הקיר נתלו דגלי המדינה ועליהם תמונות הרצל ,זבוטינסקי ,הרב קוק וטרומפלדור ,הקהל הריע וצעק את שמותיהם של זבוטינסקי, טרומפלדור ,אבא אחימאיר וציון כץ .

בעת שהחלה תקופת החורף תזמורת הגאז פעלה בימי השבוע בשעות אחר הצהרים ובערב, בתזמורת ניגנו : וולף וייגמן בכינור,רפאל כהן בצילו ובפסנתר אריון רינצלר, תזמורת הריקודים פעלה בימי שני וחמישי בערב, ארגון הסטודנטים החל לערוך את נשפי חנוכה ופורים במקום .

בעת שהחלו לערוך מגביות כסף בעבור ההגנה היהודית בארץ ישראל ,תחת הסיסמא תו מגן בבית הקפה אירופה נאספו בערב אחד ששים וארבע וחצי לא"י שהבתה חמישית מכול הכספים שנאספו מבתי הקפה ,המלון והמסעדות בירושלים.

אגדות וסיפורים מבית הקפה אירופה

מאגדות בית הקפה אירופה, מסופר על כלבתם מקסי ,של בני הזוג שפירא שנהגה לנגוס ברגליהם של אנשים עד שהובאה הנושא למשפט והוחלט להרדים את הכלבה.

אגדת התפריט ,התפריט הודפס איך לא בגרמנית ואנגלית, בתשובה למחאות אחד האורחים השיבו הבעלים שהוא מוזמן להגיע יום יום ולתרגם לעברית את שמות המנות לתפריט.

אגדת המצאת התפריט

את המצאת התפריט הכתוב מייחסים לעיר רגנסבורג בשנת 1458,בעת שהגיע יורש העצר הדוכס מברונשוויג לאסיפה בבית הנבחרים ,שלאחריה התיישב לסעוד את ליבו בחברת חבריו, הבחין אחד מחבריו כי ליד צלחתו של הדוכס מונח דף נייר קטן שהדוכס עיין בו, כששאל אותו הנסיך הצרפתי ממונפורס ,מדוע מעיין הדוכס בכתוב לפני הארוחה , השיב הדוכס שהיה ידוע בגרגרנותו ,כי בכדי לא לשכוח אף אחד מהמנות שאכל ,נהג לרשום את שמותיהם בכדי לצוות על טבחו ,באיזה מנה לבחור על מנת שלא ישכח את שמה .

המנהג מצא חן בעיני הנסיך הצרפתי שאימץ את המנהג ובמהרה הוא השתרש בסעודות בארמונות צרפת ומשם קצרה הדרך להכנת התפריט לארוחות במסעדות בארמונות וברחבי אירופה .

אגדת הטלפון הציבורי ,במאי 1935 הגיעה הקדמה לבית הקפה כאשר הוצב בו לראשונה מכשיר הטלפון האבטומטי לשרות הקהל ,מחיר השיחה עשרה מא"יל .

אגדה השוטר העברי  שסיפרו זקני העיר בשנות תחילת שנות השלושים של המאה העשרים מספרת על שוטר יהודי בימי המנדט, שהחליט כי בשבתות אין לפתוח בתי מסעדות ובתי קפה ( מוכר לכם) , במיוחד הרגיזו אותו בתי הקפה של העולים החדשים מגרמניה ובראש ובראשונה קפה אירופה , מקובל עליו השרות הטוב, המלצרים האדיבים, מפות השולחן הצחורות והכפפות על ידי המלצרים כול זאת טוב לימי חול , אך בשבתות הדת איננה מניחה פתיחה של עסקים אלו, למרות שהוגשה בקשה לפתיחת בתי הקפה בימי שישי ושבתות לעירייה .

לכן היה מזדמן השוטר היהודי הצדקן ( הגזלן בלשון העם) לבתי הקפה בירושלים בימי שישי ושבתות ( התפקיד מחייב ), שולף פנקסו והיה אומר : רווחים נאים לכן ותוכלו לשלם את הקנס, כי לדעתו אסור לחלל את השבת בעיר העברית ירושלים וכך העבירה של פתיחת בית הקפה בשבת, הינה עבירה שמצדיקה עבירת שבפיקוח נפש של רישום קנאי בפנקס הקנסות.

ובכן מה למדנו כי רישום בשבתות של קנסות בידי שוטר יהודי ,היא ערכייה של הציונות החדשה הדתית שלא נאמר כפייה דתית.

בשנת 1939 השתכרו שישה אנשי משטרה בבגדים אזרחיים בבית הקפה אירופה ,הקימו מהומה והכו את אחד המלצרים , המשטרה חקרה והתיק החליק בשירותים .

כיוון שבית הקפה אירופה המשיך להיות פתוח בימי שישי ושבת, החליטו קיצונים יהודים דתיים לשרפו, לכן בספטמבר 1947 ,השליכו הקיצונים לתוך בית הקפה בקבוק תבערה כתוצאה מפריצת השריפה נמלטו האורחים בלא לשלם את חשבונם ובנוסף נשברו כוסות וצלחות מהמהומה .

בסוף מלחמת השחרור הפך בית הקפה למועדון לחיילים בשרות ( קנטינה ) וסניף של מפלגת פועלי ארץ ישראל ,ובשנות החמישים עבר כול מבנה סנסור ושטח בית הקפה לידיו של האפוטרופוס לרכוש נטוש , את המקום אכלסה חברת המשביר המרכזי ולאחר מכן עד היום משמש את סניף בנק לאומי .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור