דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה מס' 2 בית סנסור

 

בית המסחר סנסור נבנה בשנים 1929-1931 ,בידי בעליו של בית החרושת לסיגריות והיבואנית משפחת בנוצרים סנסור מבית לחם,לאחר שהשטח מהכנסייה האורתודוכסית היוונית,נרכש בידי חברת הכשרת הישוב ,בעת שרכשו את האדמות באזור המשולש ,רחביה,המרכז המסחרי ובתלפיות חלקת האדמה הזאת בכיכר ציון בתחילת רחוב בן יהודה 2, עברה עוד מספר מכירות .

בתחילה נמכרה לחברת קהילת ציון שבעליה היו יהודים אמידים מאמריקה ,עד שהסתבכות כספית הכריחה אותם למכור את המגרש לאישה האמריקאנית האמידה מרי וינק שעורך דינה היה דב יוסף,עד שהגיעה החלקה בשנת 1928 לידי משפחת כמאל מיכאל סנסור ,שאת הונו עשה משירד להונדורס ופתח שם מפעל לייצור סיגריות , כאשר התעשר חזר לארץ ופתח את מפעל צמפיון לסיגריות שלו בבית לחם ומרווחיו רכש את האדמה, מכר חלק מהחלקה ליזם יהודי שבנה כמוהו מבנה בן שלוש קומות ,סנסור בנה את המבנה בהשקעה ענקית.

בכניסה למבנה שנבנה בסגנון אוריינטלי והשתמש באלמנטים אירופאים, בחזית המבנה לכוון כיכר ציון ,הייתה הכניסה לקפה אירופה שהשתמש גם בחצר הפנימית שנפתח בשנת 1934 ושימש את אצולת העיר ואנשי המנדט ,במקום הייתה רחבת ריקודים גדולה  ותזמורת חייה ששימשה את קהל המבקרים .

בקומת הממסד נפתחו חנויות שחזיתם פנתה לכוון רחוב יפו ,רחוב בן יהודה , כניסה מרחוב לונץ והחזית לכיכר ציון כיום הכניסה לבנק לאומי ,שמעליה נתלה שלט שיש ,שבו נכתב על הבעלים בקומות העליונות נפתחו סוכנויות ומשרדים ,אפילו מוסד של הרב קוק פתח משרד לפרסומיו בשנת 1937 ,עוד התמקמו במקום מערכות העיתונים ידיעות אחרונות סוכנות עיתים של עיתונאי חו"ל ומערכת העיתון על המשמר .

כאשר פרצה מלחמת השחרור, עזבו בעליו את העיר וחזרו לבית לחם , המבנה עבר לרשות האפוטרופוס לרכוש נטוש ונמכר בשנות החמישים בחזרה לחברת הכשרת הישוב הממשיכה להשכיר נכסם במבנה .
 

השוכרים הראשונים בשנת 1931 היו :

בקומה המשרדים השלישית :בנק אליאש,עורכי הדין :ברנבלום,ח. ג'יניאו ,בן אהרון,בן ושיץ מרדכי אבניאלי,משה יצחק לוי,הלן טננבוים סטנוגרפית,משרד אגודת בית וגן,אלתר לוין חברת אחריות כללית להלוואות ובטחונות,דוד חזן סוכנות ראשית לנפט,ברואור בית הספר למחול, קרן ארץ ישראל של המזרחי בע"מ.

קומה המשרדים השנייה : משרד התאחדות נותני העבודה,מכון למסחר ושפות של חיים נפחא,סוכנות השטיחים הפרסיים של האחים אזיזולהוף,חנות הצילום ( צלמניה) רפאל,עורכי הדין מרגלית,ד"ר ברנד יוסף,ד"ר אלכסנדר אמדור,קבלני הבניין דה – פארו,משרדם של המהנדס דנון והאדריכל מילב, הסוכן חיים זלברהרץ,מכון ההתעמלות של לאה גליק, המהנדס והמודד ש.י.טורק,סוכנות היבוא אימפורט של ק.בן בנימין המאירי,דר חיים ויסברג,המתווך (קומיסיונר) מ. בהרל.

בתי המסחר בקומת הקרקע : בית המסחר לרהיטים גורלסקי וקריניצי ( ראש עיריית רמת גן בהמשך) ,בית המסחר לכלי יפן וחינה ד.ליבוביץ,בית המסחר לבדים והחייט י.ליבוביץ,בית המסחר הכול לנוער (הוצאת אומנות) ספרי לימוד, אומנות,צעצועים וציוד לימוד,סלון וינה למחוככים ב. קליין,מכבסת אוניברסל,בית המסחר לשמנים ,צבעים וכלי עבודה שקולניק,משרד המוניות וההובלה התאחדות הנהגים,"הפנה "סוכנות דלקטסים, בית הקפה גרנד קפה של האחים אזגרד ,חנות הנעלים באטה של א.צוריאנו,חנות השעונים והאופטיקאי "הפועל ".

סוכנות הממתקים והשוקולד שמואל חביליו, חנות בבנין סנסור בכיכר ציון במרכז ירושלים,באותה תקופה התפרסם תרגילו של חביליו בשווק שוקולד של חברת נסטלה שהיה נציגה ,האגדה הירושלמית מוסיפה ומספרת  כי חביליו פרסם שבתוך חבילות השוקולד המוצגות בחלון הראווה שלו ,טמונים שטרות של לירות מצריות, ואף הוסיף כי על הקונים לבדוק שהחבילות שוקולד אכן סגורים הרמטית כנגד זיוף.

את הסניף בחנות בבנין סנסור, פרסם שמואל חביליו מודעה בשנת 1939 שעיקרה רצונו להשכירו ,על פי הזיכרונות של זקני העיר  ,בסניף זה היה החל בנציגות  של חברת נסטלה לשוקולד מוצריהם כללו גם את המוצר החדש , השוקולד הלבן , שהיה חדשני לשוקולד המקובל החום.

המשך הסוכנויות: מסעדת לבנון,חנות הספרים " הספר", " הקרח" התאחדות יצרניי הקרח,בית המסחר לצבעים פורמטו ,משרד קבלני הצבע השותפים ליפשיץ ושניידר ,בית המסחר לביסקוויטים פרומין, סוכנות ובית המסחר לסיגריות של אליהו יחזקאל טוויג, מספרת סלון צנטרל,סוכנות הריהוט של שמואל הנדל.

בשנות החמישים התמקם בשטחו של בית הקפה ,סניף המשביר לצרכן הירושלמי ולאחר מכן סניף בנק לאומי ( גם כיום) בעת שהמשביר עבר לרחוב קינג גורג ולאחר מכן בחזרה לכיכר ציון במבנה החדש שהוקם על חורבות מועדון סורמלו וחנויות הספרים של סטימצקי.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור