דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב ריבלין 4 הקדש לעדה המערבית

 

המבנה שימש את יוצאי העדה הספרדית ממדינות צפון אפריקה כבית כנסת ,כיום משמש את המרכז לבקרת השקיה של העירייה , מרפסת בית מספר 6 בקומה השנייה מימין יוצאת על גג המבנה ,פנינת טבע עם כורסאות מקלעת קש.

אגדה שמסופרת מתחילת המאה העשרים ,על אגודת העדה המערבית שהייתה אגודה ספרדית ענייה של בני העדה ממוצא מרוקאי , תוניסאי ואלג'יריה , שהיו בה כאלף חמש מאות חברים, עדה שניזונה מכספים שנאספו בעבורה בני הקהילה המרוקאנית במרוקו, סכום הנדבות היה נמוך כך שנחשבה לאחת האגודות העניות בין עדות ישראל בירושלים העתיקה, האגדה מספרת על מאסר מספר מחבריה בשנת 1904 שנותרו בכלא משום שלא היה בקופתה גרוש שחוק לפדותם בתשלום של 3000 פרנק .

אחד מעסקניה וממיס דייה היה הרב יוסף אלמליח ,לאורך חמישים שנה היה בין עסקניה,גבאי בית הכנסת הגדול של העדה בתחילה ברחוב חברון בעיר העתיקה ולאחריה בנו אברהם ממשיך דרכו בשכונת ממילא ,יוסף אלמליח היה משרידי הישוב הישן , שעלה לארץ עם אביו טולדנו משה ישראל בגיל 10 ,שהלך לעולמו בשנת 1921,בתקופת מלחמת העולם הראשונה הוגלו בניו לתורכיה .

בנו אברהם אלמליח המשיך את דרכו אחרי מותו והיה בין יוזמי ההקמה של המבנה החדש ליד המרכז המסחרי בשנת 1932 מבנה שהיה אמור להתנשא לגובה חמש קומות.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור