דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

חנות ספרים קטנה ומטריפה במרומי הכרמל החיפאי

 

בתחילתו של יום בשעה 6 בבוקר ,בעודי מהלך ברחובותיה של שכונת הכרמל , נתקבל הטלפון מהפולנייה "אל תשכח לקנות עיתון", כיוון שבממלא פסעתי מעדנות בסיבוב הבוקר , הורדתי את עיני מזריחה מופלאה שמעל לנמל ופניתי לקיים את צו השעה .

דוכן קטן ספק חנות ספק בית ממכר עיתונים משך את עיני בשדרות הנשיא 125 ,בתוככי החנות הקטנה ניצב שמוליק המתולתל ראשו בלט מעל לערמת הספרים והעיתונים, המונחת על מדף החזית לאחר שנטלתי את העיתון , התבוננתי מסביב וראיתי ערמות של ספרים משומשים ,כיוון שאני סרוט על ירושלים ,שאלתי בהיסוס האם יש ספרים על ירושלים של פעם.

בחיוך שמתחת לשפם החסר,הוגשה לי המהדורה הראשונה של איתמר בן אבי בנו של בן יהודה,אוסף שירים ורישומים ,בעודי מסדיר את נשימתי שנעתקה,המשיך שמוליק להזרים ספרים ממהדורות ראשונות המיועדות לעיון של סרוטים ואספנים.

מאון להון החלה קולחת שיחה ביני לבין שמוליק ,שהחל מספר לי כי החנות הקטנה נטועה במקומה למעלה משמונים שנה , בעת שנפתחה בתקופת העלייה היקית לחיפה ,בשנות השלושים של המאה הקודמת,את החנות הראשונה לעיתונים וספרים פתח היקה באור מרדכי בצרפו אליו את חתנו שפירא

הפרנסה זרמה עד שהגיל הכריע את באור מרדכי ובשנות השישים מכר מחצית מהדוכן חנות לגולדן יהושוע , שמוליק שהיה תלמיד באותם ימים היה נוהג להגיע בחופשים ואחר הצהרים לעזור בחנות הספרים,מחצית השנייה של הדוכן חנות, נרכשה מידי יורשיו של החתן שפירא של באוור, שהלך לעולמו בשנות השבעים.

כאשר סיים שמוליק את שרותו הצבאי הצטרף לאביו בניהול החנות,מאז קשר את גורלו למקום , כיוון שעסקי הספרים הישנים הוזרק לורידיו עוד בילדותו  החל ללמוד את מלאת החיפוש הנברנות והרחבת ההשכלה בנושא הספרים העתיקים ,מעיונו בסחורה והתעמקות בקריאה החומרים הפך שמוליק ליועץ ,חבר ומדריך לאספנים הסרוטים.

כך צבר לו שמוליק ידידים וחוקרים המלהגים עימו השכם וערב בעומדם משני צדדי הדלפק, ספרים שראו ימים טובים נשלפים, שלאחריהם מועשר שמוליק בסיפורי מחקרים באגדות ובסיפורים שמאחורי מציאת הספרים הנדירים.

כך עמדתי מלהג ,בעיניים זוהרות מדפדף במהדורות חדשות והאסים החלו להישלף אחד אחר השני ,בין לבין בשיחתנו, עסק לפרנסתו שמוליק במכירת עיתונים,ייעוץ ומכירת ספרים,ממש אינציקלופדיה מהלכת .

אחת מהאגדות של שמוליק מספרת שאשתו הכריחה אותו באחד מחודשי השנה לנסוע עמה לטיול באירופה, כיוון שנפלה שנה חמה והימים להטו בעיר שביקר , החל תר שמוליק את חנויות הספרים ,כמובן בתירוץ כי שם יש מזגן  , כך היה מהלך מחנות לחנות (אטרקציות אופייניות לעיר) ובביישנות מסוימת שאל האם במקרה בחנות ספרים בעברית, כאשר נאמר לו כי במדף התחתון ישנם מספר ספרים בעברית גחן שמוליק ומצא ספר של האגרונום ברוך ציזיק ,במהדורה הראשונה שהודפס רק במספק מועט של עותקים,ספר שחיפש שנים בעבור חוקר מהאוניברסיטה.

בקצרה על ברוך ציזיק

ברוך ציזיק עלה לארץ עם הוריו ,לאחר העלייה יצא לעבוד במטעי רחובות ופרדסיה, לאחר מכן הצטרף להורים במושבה כנרת,לקראת מלחמת העולם הראשונה שרת כגנן הראשי של הצבא העותומאני בדמשק,בעת סיוריו הביא חוטרים של עץ הארץ ונטע אותם בישראל,הקים מוזיאון בוטני, היה ממורי מקווה ישראל, ניהל את חוות משק הפועלות של רחל ינאית בתחנתו השלישית בשכונת תלפיות בירושלים,עסק במחקר בוטנאי וגר לבסוף בהרצליה , לאחר מותו נתרם הבית ומשמש כיום כמוזיאון בית ראשונים בהרצליה.

ולענייננו ,לאחר שיחה בת שעה ,נקשרתי לשמוליק ואז הוא שלף לראותו בלבד כמו נרות השבת ,את הספר של לאה גולדברג "דירה להשכיר " מהדורה ראשונה ,ובמה שונה הספר הראשון משאר המהדורות , בספר הראשון נרשם בסיפור הארנבת הדיירת ,שמה היה שפנה (הנקבה של השפן) , האמת ידי רעדו הרוק נתקע ובקושי המשכתי לעמוד על רגלי.

חלום זה נגוז באבחת סכין, בעת שהפולנייה צלצלה לספר לי שהשעה מאוחרת ,משהו כמו שבע ורבע וצריך לחזור לחדר במלון כי הרי יש ארוחה , בלב כבד נפרדתי לחברי החדש לא לפני שרכשתי ספר של מזיכרונות איש ירושלים .

בקיצור פרט לעוגה והקפה (יש להביא עמך) חוויה של שחרית שעשתה לי את היום, מי אמר שצדיקים נעלמו ,דרך אגב ,אחרי עמדו בתור אנשי גלי צה"ל לראיון , אחרית דבר גם מקום מופלא זה יעלם באין יורש החפץ בדרך חיים זאת.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור