דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב יפו פינת הנביאים כיכר הדווידקה

 

שמה הרשמי של הכיכר הוא כיכר החירות, אך בעיני הירושלמים כיכר הדוידקה הוא סיפור מלחמת השחרור והמצור על ירושלים,בכיכר נערכו שיפוצים במשך שנים עד שנת 2012 בעת שהכינו את מסילת הרכבת הקלה,שיפוץ שאיננו לטעמי .

צורת הקיר האחורי מהאבן המסותת של האנדרטה ,כדוגמת כובע הגרב של לוחמי הפלמ"ח אחראי לעיצובה של האנדרטה האדריכל אשר חירם, בחזית הקיר האחורי ניצבת המרגמה שנקראה דוידקה על שמו של ממציאה ויוצרה דוד ליבוביץ ,כיוון שמדינת ישראל עמדה במצור בעת מלחמת השחרור נאלצו הלוחמים להמציא מכשירי לחימה יש מאין.

בתכלס כוחה העיקרי של המרגמה היה ,ברעש העצום והמפחיד שגרמו פגזיה ,שמשקלם היה בקרבת 50 קילו, בנפול הפגז שהיה צינור ממולא בחומר נפץ  ושברי מתכת , נוצר לאחר הירי ,רעש אדיר המלווה באלפי פיסות מתכת מעופפות,בפועל יוצרו מרגמות מועטות שנעו ברחבי ארץ ישראל על פי הצורך בקרבות השונים.

בירושלים נעשה שימוש במרגמת הדוידקה במבצע יבוסי לטיהור קטמון ובמבצע קלשון לכיבוש מחנה אלנבי ותלפיות,בניסיון לכבוש את מתחם אוגוסטה ויקטוריה ליצירת מעבר להר הצופים בעת שנתקלו בגדר תיל לא ידוע בשיפולי ההר ,מן הירי על הכוחות המתקיפים התפוצצה המרגמה על גב הלוחם שנשא אותה וגרמה למותו , דיוקה של המרגמה היה נוראי ובעת שהכוחות הלוחמים ניסו לפרוץ דרך שער ציון לכוחות שלחמו ברובע היהודי נפל פגז אחד בקרבת הלוחמים והרג שנים מהתוקפים.

בתחילה הוצבה הדוידקה במרכז צומת התחבורה בחיבור רחוב הנביאים ויפו ובעת שהוקם קו הרכבת הקלה נוצר הצורך למקמה מחדש על מנת לאפשר להרחיב את הכביש לנפח התחבורה הציבורי שגדל באזור והיא מוקמה בקרבה לבית הסמוך ולרחוב יפו.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור