דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב בן יהודה 13 ופינת רחוב בן הלל 13 מלון אטלנטיק

 

מלון אטלנטיק מוקם במבנה קיים ונשכר בידי בנו ישראל של טודרדס ורשבסקי בעל בתי מלון במרכז ירושלים, לאחר ההשכרה הוכנסו למלון שיפורים ברמה בין לאומית כולל אמבטיות ומקלחות בחדרי האורחים ומים זרמו בחדרים גם כן מים חמים וקרים,במלון היה סלון אורחים וכורסאות מנוחה,מטבח בראשות טבחים ברמה אירופאית ואפילו הסקה הוצבה ברחבי המלון ובחדרים לרווחת הלקוחות בקור הירושלמי בחורף.

אירוע הפיגוע במלון אטלנטיק בפבואר 1948

בפיגוע מכונית התופת ברחוב בן יהודה קרסו כול ארבעת הקומות של המלון,כיוון שנבנה בשיטות בנייה ערביות ללא חיזוקים ויסודות נאותים ,כמו כן נהרס המבנה הסמוך שבו היה ממוקם בית הקפה אלנו נהרס כליל,מצידו השני של הרחוב ממלון נפגע בית וילנצי'ק ובו מסעדת לוקולוס אך לא נהרס לחלוטין אלא נותר עומד על עמודי הבטון הנטועים בקרקע .

גם מלון אמדורסקי נפגע קשות אך לא נהרגו בו אנשים אלא נפצעו חלק מדייריו , ומשרדי העיתון "עיתון היום " בבנין המלון נהרסו כליל , נפגע גם קפה אימפייר , בנין בנק הלוואה וחסכון בפינת הרחוב בן יהודה ורחוב בן הילל הכהן ספג פגיעות קשות , חברת סולל בונה התנדבה להרוס כליל ,את המבנים שנפגעו מחשש למפולות.

לרחוב בחודש פבואר 1948 ,הוכנסו בשעות הבוקר המוקדמות ,שתי מכוניות צבאיות ובהם עריקים אנגליים שלבשו בגדי משטרה בריטית , בטרם התפוצצו המכוניות למראה ההמולה והצעקות למכוניות תופת בידי עוברים ושבים, רחוב יצאו מספר מלצרים מבית הקפה עטרה ,אחד העריקים פתח באש ופגע בשתי יריות באחד המלצרים.
 

זקני העיר מספרים כי למקום הגיע קצין בריטי ששלח את אנשיו למצוא ראיות לשותפות בריטית בפיגוע על מנת להעלים את הראיות ,הם מצאו אקדח תופי ובגדים וכובע משטרה בריטית בניסיונם להסתלק ,הקיפו אותם אזרחים והוציאו מידם את הראיות , הבריטים מוכים וחבולים נמלטו מהמקום.

בפיגוע הפיצוץ נהרגו כחמישים ושש אנשים ונפצעו למעלה ממאתיים דיירים ועוברי אורח , למקום נזעקו כוחות משמר העם וכוחות הצלה מקרב חברי ההגנה, רק לאחר חצי שעה החלו להגיע כוחות בריטיים ומכוניות כיבוי האש, כיוון שהקהל היהודי שעסק בפינוי איים עליהם הם התקפלו וכול עבודת הפינוי נערכה בידי אזרחים יהודיים שנעזרו במהנדסים יהודיים שהוזעקו למקום.

קונסולים של מדינות זרות החלו להגיע על מנת להתרשם מהיקף הנזק,מלון אטלנטיק נהרס בצורה מסוימת ,שנתנה תקווה להמצאות אנשים חיים מתחת להריסות ,לאחר חיפוש אכן נמצא נער כבן ארבע עשר חיי והחיפוש נמשך למציאת אנשים חיים.

הקהל היהודי נתבקש בידי ועד הקהילה ,לתת מנות דם להצלת הפצועים,אנשים בעלי דירות נתבקשו לשכן בביתם ניצולים מהפיצוץ ,אנשי מקצוע הוזהרו לא לנצל את המצב לגביית מחירים מופרזים בעת שיגישו עזרה בתיקונים ,כמובן גם נתבקשו לעזוב עבודות שעסקו בהם ולהתמסר לתיקון הדירות והרכוש ברחוב.

זקני העיר מספרים על חייל אב לשישה ילדים שמשפחתו נפגעה בפיצוץ ברחוב הסולל בתקרית קודמת שהעביר את משפחתו למלון אטלנטיק ביחד עם עוד נפגעים מהפיצוץ בסולל במכונית התופת שהתפוצצה והרסה את מלון אטלנטיק נגעה אשתו וילדיו שוב.
 
עוד מספרים זקני ירושלים ,על האזרח התל אביבי יוליוס מאיר ,שהגיע למלון אטלנטיק בירושלים והחליט תוך כדי שהייתו במלון, להתאבד בלקיחת רעל ,שואלים את עצמם הזקנים האם באווירה של ירושלים ,יש בכדי לגרום לאנשים לרצון לקפד חייהם .
 
לאחר הפיצוץ במלון אטלנטיק הגיעה לחורבות בית המלון להקת הבידור של הפלמח הציזבטרון והופיעה בהופעה ספונטנית על החורבות לקהל הירושלמי .
 

בחודש מרץ 1949 החליטו הסוכנות ונציגי הסוחרים שחנויותיהם נפגעו בפיצוץ לתת כסף לבנייתו מלחדש של המבנה שנהרס, כיוון שהשטח שעליו עמד המבנה , בפועל היה שייך לקבלן ערבי,הוא היה בידי כונס הנכסים ולצורך הבנייה המחודש נמסר השטח לבנייה במבנה הוקמו שמונה חנויות ואחד עשר דירות , בחודש יולי  הונחה אבן הפינה לבניה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור