דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

מפעל הגפרורים גבורה של שותפות אוקסהורן – דיסקין

 

בית החרושת גבורה מפעל הגפרורים הוקם בשנת 1922 ופעל עד שנת 1928 עד שנמכר לקבלין , החברה השוודית טרסט שרכשה את בית החרושת נור ,רכשה בנוסף את מפעל גבורה, שהיה מפעלם של משפחות אוקסהורן – דיסקין עד שנמכר לקבלין בשנת 1928,קבלין המשיך להפעיל את המפעל שפעל בנווה שאנן בתל אביב .

אך המפעל עמד ממלאכתו עקב קשיים כספיים, כאשר רכשה החברה השוודית את המפעל , נחתם בחוזה כי בעל המפעל קבלין ,לא יפתח בית חרושת מתחרה ליצור גפרורים ובנוסף יקבל משכורת חודשית קבועה בכול חודש.

מעט כזית על משפחת אברהם אוקסהורן

אברהם עלה לארץ בגל העלייה השנייה בשנת 1908 ,החל לעבוד כחקלאי במושבות בארץ ישראל כשנתיים כאשר התעייף מעבודה הפיזית הקשה  , החליט לעבור לעבודת המסחר והקים ביחד עם יצחק דיסקין בית מסחר בפתח תקווה לסיטונאות מזון , בהמשך בשנת 1918 ,פתחה השותפות הסיטונאית  סניפים ביפו ותל אביב, הסוכנות חתמה על חוזי ייצוג של חברות ומפעלים ידועים מהגולה והחלה לייבא סחורה ולמכרה בבתי המסחר שלה.

     

בד בבד כאשר נראה בארץ ישראל שכדאי לפתוח מעל ליצור גפרורים הקימה השותפות בשנים 1922-8 בנוסף לעסקיה, מפעל לגפרורים , לסבון ונרות באזור הפרדסים של נווה שאנן בתל אביב כיום, לצורך הבאת חומרי גלם וסחורה למפעל יצא השותף דיסקין לאמריקה  בשנת 1928.

אגדות זקני פתח תקווה מספרות כי לאחר מאורעות 1929 בארץ ישראל ,יצא הפקיד הבכיר אברמוב אחד מפקידיה הבכירים של החברה אוקסהורן את דיסקין ,לעיר עזה שננטשה בידי היהודים המעטים שהתגוררו בה בחסות המשטרה הבריטית, אך משהגיע ברכבת לתחנת עזה ,נעצר בידי שוטרים מקומיים והובא לתחנת המשטרה בעיר.

בעת חקירתו במקום טענו כנגדו השוטרים כי אסור ליהודים להגיע לעיר עזה, בתגובה טען הפקיד אברמוב, שהגיע לעיר על מנת לגבות חובות שנותרו מסוחרי העיר עזה לחברה,הסמל הממונה בתחנה התקשר למפקדה וקבל פקודה לצרף שני שוטרים בריטים חמושים שילוו את הפקיד אברמוב בעת מסע הגבייה של חובות הסוחרים.

כאשר סיים את גביית החובות בעיר, הוחזר לתחנה בעזה ושם ביקש להמשיך לעיר באר שבע על מנת לגבות שם את החובות של הסוחרים, מפקד תחנת עזה שוב צלצל לממונים בדרום ,שהשיבו שיש לתת שוב ליווי של שני שוטרים חמושים למסע הגבייה בבאר שבע.

בבאר שבע שהפכה לקיצונית במיוחד לאחר המאורעות מבחינה איסלמית, התקבל אברמוב בהפגנות מחאה כאשר חלק מהסוחרים טען שאין הם חייבים לחברת אוקסהורן – דיסקין ולא פרוטה אחת, ואף איימו עליו שיוכל לתבוע אותם אך לא יקבל פרוטה, לסיום בעת שרצה לסעוד את ליבו באחת ממסעדות באר שבע גורש משם בידי בעליה בטענה שאין אוכל ליהודים.

בשנת 1930 עלתה השותפות על שרטון והשותפים נפרדו, אברהם אוקסהורן בעזרת בנו משה החלו לפתח את עסקי הסיטונות בנפרד כאשר העסק של אברהם החל לפעול בחברה החדשה שהוקמה בשם "אוקסהורן בע"מ בתחילה בעיר תל אביב ולאחר מכן הסניף המרכזי התמקם בירושלים ליד מגרש הרוסים,שאר הסניפים הוקמו בערים : תל אביב,פתח תקווה,חיפה רעננה ,באר שבע והעיר עזה , לצורך הפעלת סניף עזה עברו ארבעת מעובדיו עם משפחותיהם לעבוד בסניף עזה.

 

 
 
 
בניית אתרים - שרקור