דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

רחוב יפו בית ג'נראלי חברת אחריות ג'נרלי פינת רחוב שלומציון 1

 

תחילת בנייה בניין משרדים השוכן במפגש הרחובות יפו ושלומציון המלכה במרכז ירושלים בשנת 1933, כאשר קדם לו בשנת 1930 סלילת הכביש החדש, המקשר בין מגרש הרוסים רחוב יפו מימין לבית ג'נרלי  ,לכוון רחוב ממילא.

הבניין שנקרא ג'נרלי כאשר  סימן ההיכר של הבניין הוא האריה המכונף בראש הבניין האריה הוא כסמלו של מרקוס הקדוש, פטרון העיר ונציה וסמל העיר עצמה. האריה אוחז בספר בו כתוב בלטינית: "שלום עליך מרקוס האוונגליסט שלי". לרגליו חקוקה בספרות רומיות שנת הייסוד של חברת ג'נרלי בשנת 1831.

את המבנה שתוכנן בידי האדריכל האיטלקי מרצלו פיאצניני בשנים 1933-5 ,הקימה חברת הביטוח האיטלקית אסיקורציוני ג'נרלי ,חלונות הברזל למבנה יוצרו בארץ ישראל,המנהל הראשון של חברת הביטוח היה מרדכי כספי קונסול הכבוד של לטבייה ונהל סניף ירושלים של חברת חוסנבוניה ,חברה לחסכון ובנין בע"מ

במבנה שנפתח בשנת 1935 הושכרו משרדים לעורכי דין ולסוכנויות , גלריה לאומנות שערכה תערוכות , בקומת הקרקע נפתח סניף של חברת רדיו א"י שמכר מכשירי רדיו שאפיין אותן מנורות מתכת תוצרת חברת ויקטור ,בית הקפה והתה תמיד ,חנות הנעלים פריימן את בין לפני שעברו למקומם בבנין העמודים,שמכרו בחנות נעלי גומי מחברת טרטורן סוכנות חברת דיפארו למנופים,סניף חנות השוקולד של עלית בין השנים 1935-8 שאז עבר הסניף לבית ולרן ברחוב המלך גורג ,סניף המנויים של דואר היום חנות בגדי הילדים ברמפד ,סניף חברת הטיולים אוטורס ,חנות התיקים, כפפות ומוצרי עור "הארנק" של ריטר וכך הלאה והלאה.

בעת שהחלו התקפות ארגוני המחתרות על מוסדות מנדטוריים , החליטו הבריטים להקים מתחמי בטחון ( מצודות) בווינגרדים , אזור א' כלל את רחוב הנסיכה מרי ,בית גנרלי, בית הדואר ושאר רחוב יפו לכוון העירייה,בתוספת מגרש הרוסים ומשרדי האפסנאות הבריטית.

בעקבות פגיעות בחיילים וברכבים של המשטרה וכוחות הצבא הבריטיים ולאחר פיצוץ מלון המלך דוד בשנת 1947 החליטו הבריטים להקים מספר מתחמי בטחון (מצודות ) אשר קבלו את הכינוי בווינגרד בידי יהודי ארץ ישראל , פרוש השם של המתחם נבע משימוש בשתי מילים בווינ ( שם שר החוץ הבריטי בווין ארנסט והמלה גרד מהמלה הרוסית גרד שפרושה שטח עירוני.

בעת שהקימו את הבווינגרדים סגרו הבריטים את החנויות והמשרדים במתחמים המסוגרים,בעלי הנכסים הושלכו במחי יד החוצה בלי יכולת להגיב ,חלק גדול מפתחי החנויות והסחורות סגרו הבריטים בקירות בלוקים ובטון .

כאשר החלו צעירים יהודיים להשתלט על מבנים שולטים בתקופת הדמדומים בשנת 1947 במבצע שנקרא מבצע קלשון נתפס גם בנין גנרלי שעליו הונפו דגלי המדינה, לאחר מכן נכנסו למבנה לאחר מלחמת העצמאות משרדי ממשלה כמו משרד האוצר אגף החימיקלים והתעשייה הזעירה , המחלקה לסיבים ומוצרי יער,המועצה הישראלית למדעים והממונה על מחוז ירושלים .

 
 
 
בניית אתרים - שרקור