דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

סיגריות בית החרושת מספרו

 

חברת מספרו בע"מ לסיגריות נוצרה בשנת 1921 ,בידי האחים מספרו חברת בת של החברה ,British American Tobacco ,לפני כן הייתה פעילה במצרים,בית החרושת מספרו היה מהראשונים שעסקו בענף הסיגריות בארץ ישראל, תחילתו בעיר יפו, בשנים 1921-1924 , אז עבר למקום חדש בעיר ובשנת 1926 רכשו גם את מפעל הסיגריות מברוק החיפאי, ובשנת 1935 עבר המפעל למיקומו בגני התערוכה בתל אביב.

בבתי החרושת של התוצרת העברית ,ייצרו את הסיגריות: מספרו,ישוב,אמיר,שוסה ,לטיף , מברוק ,יסמין ואותמן, בהמשך יצרה סיגריות תחת השמות הוליווד,אוניברסל,אקסטרה,פרפר,הגמל המעופף,נרקיס,כדור רגל, חנון,היט,מוטיסיאן לגלגוליו ועוד.

בשנת 1926 ,היזמים הערביים החיפנים  קרמן (קארמן) רחוב יחיאל בחיפה , דיק וסאלטי , מכרו את בית החרושת שלהם לסיגריות מברוק ובשם השני אותומן בחיפה ,לסוחרים האחים מספרו ( מיספרו) , לאחר שרכשו את בית החרושת ,עבר לנהל אותו דיק שהיה אחד הבעלים

 

בשנים 1938-1954 התמנה גון (יוסף) לוי לנהל את המפעל ,לאחר שנכנס לתפקידו החל להכניס שיפורים בתהליכי היצור ובמכשור והנהיג תוספות ושיפורים לעובדי המפעל, בזכות זאת עלתה תפוקת המפעל במספר מונים.

בשנת 1956 חדלה לפעול החברה ונמכרה לחברת הסיגריות הישראלית בע"מ (דובק),כולל מלאי הטבק והמוניטין והמותג הסיגריות אסקוט.

אך החלק שנשכך בדפי ההיסטוריה, הינו הרעיון המבריק משנת 1939 ,להנציח את העם היהודי ואת ההיסטוריה בסמליו ואומנותו , נוצרה דילמה לבעלי הרעיון , מה מותר לפרסם, מהו מוצג יהודי,לגבי ההיסטוריה היהודית ומה יתקבל בידי הציבור ללא חרמות דתיות או ציוניות, על זאת יש להוסיף את כי מי שיקבע מה יופיע אינו סמכות דתית אלא בעלי החברה מספרו.

בסך הכול פורסמו כמאתיים תמונות המתארות את ההיסטוריה של העם היהודי בארץ ישראל ,התמונות שנחלקו לשש תקופות, מימי העם היהודי לפני כארבעת אלפים שנה ,עד תקופת החלוצים , גודלם של התמונות כגודל קופסאות הסיגריות,בצבע שחור לבן כאשר בחלקם האחורי של התמונות הופיע הסבר לתמונה בכמה שורות, עוד הגדילה החברה לעשות וצרפה אלבום לאיסוף התמונות .

התמונה הראשונה שהופיעה הייתה של אברהם אבינו ולאחריה תמונת חורבות אור כשדים מפת מערת המכפלה,מכתבו של שר הכספים המצרי לפרעה שנתגלה בחפירות אל עמרנה בהמשך מספר תמונות מתקופת התנך המוקדמת,תמונת קבר רחל, תמונות אנשים שחיו בארץ ישאל העתיקה ,יצירות של אמנים מפורסמים כמו: רמברנט,דורה,ליברמן,ליליאן יצירות של מיכאל אנגלו,תמונות של תגליות ארכיאולוגיות בארץ ישראל כמו חפירות כפר נחום וחריטת מגן הדוד שנמצאה.

עוד נוספו תמונות של הכתובת שנתגלתה בחפירות ההרודיון האוסרת על כניסה לתוך החלק הפנימי של בית המקדש ,פסלו של בוריס שץ מתתיהו,תמונת שער טיטוס,תמונות של אוסף מטבעות עבריים ישנים,תמונות של ספרים מתקופת התלמוד, עמוד מספר הזוהר,תמונה של הרמב"ם , תקופת האינקוויזיציה מונצחת בתחריטים  מאותה תקופה, תמונות של קברי צדיקים,תמונות בתי כנסת , תמונות של שפינוזה,שבתאי צבי ועוד .

תמונות של מנהיגים יהודיים מתקופת ההשכלה,מתקופת האמנציפציה ,תמונת בינימין יזרעאלי , תמונות של ממציאים יהודיים במטוסים , לאחר פרסום של כמאה ועשרים תמונות מתחילה תקופת פרסום תמונות מימי החלוצים והציונות בהגשמתה ביישוב יהודים בארץ ישראל,תחילה בפרום תמונותיהם של מנהיגים ציונים ונדבנים יהודיים ,לבניית ארץ היהודים בשכונות ובמושבות.

חמש תמונות של הרצל, מוטיפיורי,רוטשילד ותמונות של מנהיגים ציוניים כמו : נורדאוי וולפסון ,אחד העם,בן יהודה,ביאליק,טשרניחובסקי,תמונות תל אביב בהקמתה ,תמונות של מושבות , האוניברסיטה העברית,סלילת כבישים,עבודות חקלאות בידי יהודים,נמל תל אביב,התמונות האחרונות הם של בן גוריון ושרתוק.

הרעיון לפרסם באמצעות תוספת אומנותית ,שהינו אבן חוקה של הפרסומת העכשווית שהקדים את תורת הפרסום הארץ ישראלי בצרוף מוצר מתכלה שעולה לשמים בעשן ומשאיר לעתיד את העבר היה מבריק ומעניין.

בהמשך ערכה החברה מבצע נוסף תחת הכותרת תיאטרון עברי (במה עברית) ,בסדרת התמונות הופיעו שחקני תיאטרון יהודיים ותמונות של מחזות והצגות

תודה לעיתון הצופה לעזרה בכתבה


 
 
 
בניית אתרים - שרקור