דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בצלאל אגדה ירושלמית לאוצרות בית הנכאות

 
תודה למ.י.גבריאל על סיפור האגדה הבלתי ידועה הזאת ולעיתון מעריב שפרסמה.
 

בתקופת מלחמת העולם הראשונה התמקמה יחידת של הצבא האוסטרי בצבא התורכי במנזר רטיסבון ברחוב הנגיד, בנוסף פתחה היחידה בית חולים צבאי בשטח המנזר לספור היחידה האוסטרית הצטרפה אגדת הצלת אוצרות האומנות של בית הנכאות בצלאל.

כאשר הוברר כי הכוחות התורכיים עומדים להינגף בידי הצבא הבריטי בעיר ירושלים, נוצרה בהלה בקרב אנשי בצלאל לגבי האוסף האומנותי של המוסד ובית הנכאות, לאחר דיונים עם הקצין היהודי גבריאל שהיה מפקדם של הגדוד האוסטרי במנזר רטיסבון, הוחלט להחביא את האוצרות בבאר המוסד ואף לבנות קיר הסוואה למטמון.

אלה שאז התעוררה בעיה שהייתה עלולה להכשיל את הרעיון ,על פי החוק בורות המים היו צריכים להתמלא בכול שנה בכדי להשתמש בהם , הורקת בור המים היה עלול למשוך את תשומת לבם של התורכים, אי לכך פנו אנשי בצלאל בעצת המפקד היהודי האוסטרי  ,לרופא בית החולים הצבאי האוסטרי שישב במנזר רטיסבון הסמוך על מנת שירכוש את המים , שלכאורה לא היו דרושים להם, בית החולים הצבאי של רטיסבון שמח לרכוש את המים ומיד הפקיד כסף בעבורם, כך היה אישור רשמי להורקת הבאר ממים.

הצרות עוד לא הסתיימו כיוון שנדרשה משאבה לשאיבת המים מן הבאר, לא נלקח בחשבון כמות זמן השאיבה והובלתו למנזר רטיסבון, תחילה הובלו המים בכלים ובסירים, אלא שנעשה חישוב ונתברר כי בשיטה הזאת הורקת המים מן הבאר תמשך כחצי שנה, המוסד פנה לקבלן אלברט דיסקין להשיג מידית משאבה לשאיבה, בתקופה ההיא משולה בקשה זאת הייתה כמציאת מחט בערמת שחת .

כאשר הובאה לבסוף משאבה היא השתנקה מידית בעת שהחלה לעבוד, אנשי מחלקת הרכב של הצבא התורכי ,נגשו לתיקונה והיא החלה לפעול אומנם בחריקות לאחר ימים ספורים,אז נתעוררה הבעיה איך להעביר את המים למנזר רטיסבון, אז הוחלט למתוח קו צינורות ממשאבת המים בבית הנכאות למנזר, בחיפוש הצנרת נתגלו צינורות בבית היתומים בשנלר , מיד הובאו צינורות אלו לבית הנכאות , אז הוברר כי בצינורות היו חורים שכולך אחד יכול היה לבחור, אי לכך נעשה ניסיון לסתום את החורים בתחבושות , מובן שניסיון זה כשל.

למקום הובאו חיילים שהוצבו לאורך צינור המים ותפקידם היה לחסום את החורים בידיהם לאורך שעות היום והלילה ,כך ניצבה שרשרת חיילים תורכיים ואטמה בידיה את חורי הצינור עד שהסתיימה מלאכת השאיבה לאחר ימים ספורים.

לאחר שנשאבו המים ,הורדו למעמקי הבאר אוצרות בית הנכאות והוקם קיר הסוואה שהסתיר את האוצר עד שירושלים נכבשה בידי הצבא הבריטי , המוח היהודי ממציא לנו פטנטים.

עוד הציע יוזם התוכנית הקצין היהודי שהיה מפקד הגדוד האוסטרי ,כי לכבוד הספור יחליף רחוב בצלאל את שמו לרחוב המשאבה המשוגעת.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור