דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ההקבלה ההיסטורית לשימוש בכספי הציבור – סיפור בת היענה

 

לאור פרסום בשבוע זה גובה שכרם של בכירי המשק , הארגונים השונים, משרדי הממשלה ואנשי הקרנות האוספות כסף לארגונים וולונטריים שאינם רוכבים על אופנים למקום עבודתם נכתבה הקבלה זאת למה שאנו קוראים כספי החלוקה בתקופת העלייה לארץ ישראל .

באחד האמשים, בעת שישבתי לנוח בצלו של ברוש רם צמרת ,לאחר סיור שכונתי מפרך עצמתי עיני קמעה והאזנתי לשיחתם של צמד עורבים שנחו מעמל היום בצמרת הברוש וכדין זקנים רמי מעלה עמדו שוחחו על נושאי היום הבוערים.

שח אחד הערבים ,היום בצהרי היום יצא לי לשבת על העיתון היומי והבטתי על רשימת שכרם של בחירי המשק , וואלה לא ידעתי ,שכול כך הרבה זירעונים ,יש במזווי הארגונים ואני לתומי חשבתי שהם ריקים ,כפי שנכתב ושקראתי  בעיתונות של השבוע שעבר.

אמר חברו הרי דינם של עיתונים להיזרק או לשימוש באחורי הגוף , או שכפי שאבותיי היו מספרים ,היו בעלי חנויות הדגים בעיר העתיקה עוטפים בהם דגים , בהוסיפם שלאחר הארוחה ,נעטפו השאריות בעיתונים אלו ,שהוגשו לנו העורבים לקריאה ולטעימת המטעמים.

אבל הוסיף העורב הזקן, אבותיו כבר אז אמרו כי החדשות כעבור דקות הינן ישנות הן, אבל הספור הישן מתעטף ומתחלף בעיתון ובמלל חדשים וחוזר הניגון שלא שב לשווא .

ישב על צמרת הברוש בן שיחו העורב השני ואמר ,אבותיי סיפרו לנו את המקבילה לשכר הבכירים כפי שהופיע בניגון העתיק והם כספי החלוקה  , אגדה עתיקה היו מספרים לנו אבותינו העורבים ,בעת שישבו על גגות הבתים בעיר העתיקה,  כי תורה קדמה לעבודה או פרנסה ,כי הרי ידוע כי הגביר ינפק כסף ואנו נוכל לדון בענייני העולם הגשמי ותורת הנסתר.

הוסיף וסיפר אחד העורבים באגדה , כספים רבים הגיעו לארץ ישראל הן בידי האגודות והן בידי המתרימים שיצאו מארצנו לגולה ,לספר מה רע גורלם של אחינו והכספים הנחוצים לשיפור מצבם או לכלכלתם , רחמי התורמים נפתחו ,הרי מי יכול להשוות את הבלי העולם כנגד סבלם של ( בחירה עצמית לחלוקה) : ראשית הכוללים אשר יחלקו כספי החלוקה לראשי הכוללים,לשד"ר ,לשמשים,לצרכי המשרד והשליחויות,למשלוחי מכתבי התחינה ולבסוף הוסיף העורב , יינתן מכסף זה ליתומים, לעיוורים,למשפחות עניות ,יולדות עניות,אלמנות קמחה דה פסחא ונזקקים וכאלה .

ישב העורב הראשון ושאל לתומו ,אבל אם יחולקו הכספים בתחילה למנהלים ,למנהלה ולמשלוח הדואר ,מה יישאר לאנשים שהיו הסיבה להתרמה , השיב רעהו העורב יוסיפו מתרימים ,ינפחו את ההנהלה ויביאו עוד כספי חלוקה.

אבל יש פטנט נוסף בחקיקת הממונים הוסיף העורב ,ייקחו חסרי ממון אלו הנסמכים על שולחן הכולל, הלוואות שיחזירו אותם בריבית שתקבע, ובכך מבחינה חשבונית המאזן החשבוני של הכולל ישתפר ,בכספים שיכנסו הוסיף העורב יוכל הכולל לרכוש מתנות לחבריו לערוך שידוכים ,לממן ארוחות בבתי התמחוי  והרי לנו מערכת גמילות חסדים על חשבון הנתמכים .

שאל שוב העורב השני לתומו ומי פיקח על החלוקה ,בכדי לא לחרוג מהתקציב , השיב העורב אנשי שלומנו הקרובים אל הצלחת ,ושכר הממונים יוכל לעלות הרי ישנם הכנסות נוספות .

היקשה העורב ושאל ומה אם תישאלנה שאלות בידי הנזקקים ,עובדי הרצפה ומתחתיה והמנקים , השיב העורב הראשון הסר דאגה מלבך אבותיי כלקח מהאגדה , סיפרו כי תמיד ניתן לסלקם ולהביא פתיים חדשים במקומם והפחד והיראה איפה הם  .

לאור שתיקת העורבים פקחתי את עיני והבנתי שאין הבדל באם אתה בסמטה בעיר העתיקה או ברחוב ברחביה.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור