דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

העיר העתיקה הסוחר מאיר גאני תושב שכונת ימין משה

 

מאיר גאני שנולד בעיר ינינה ביוון בשנת 1840 ,שם היה סוחר ידוע שעשה הון בעירו ,בשנת 1880 החליט ועלה לישראל מיוון ביחד עם אשתו ושלושת בנותיו , בתחילה גר באחת מחצרות היהודים בעיר העתיקה,אך הלכלוך והצפיפות לא הייתה לרוחו,אי לכך החל מחפש בית חדש למשפחתו .

כיוון שהיה בקשרים טובים עם העדה הנוצרית היוונית הלבנה חפש תחילה דירה חילופית ברובע הנוצרי, למרות שידוע היה כי יש משפחות רבות שהתגוררו גם ברובע ארמני וברובע המוסלמי, למרות שברובע הנוצרי חיו מעט משפחות יהודיות רכש מאיר גאני חצר ברובע הנוצרי ביחד עם עוד משפחות כמו משפחת סירוטקין שרצו לשפר את מגוריהם , כולל חתנו דוד כהן שאקו  שהיה נשוי לבתו אסתר בקומת הקרקע ומעליה דירתו של מאיר גאנו ,ומעליה בית הכנסת ממרפסת ביתו ניתן היה להשקיף על בריכת חזקיהו ,הבית היה מול מנזר יוהאנה - מנזר יוחנן המטביל בית מספר 113 רחוב יוחנן קטוע הראש ביתו של גאנו היה מספר 94.

בקומה השלישית במבנה שרכש בחצר  ברובע הנוצרי ,פתח בית כנסת מפאת המרחק הרב לבתי הכנסת ברובע היהודי,כך שהמקום החדש ושילוב בית הכנסת בביתו גרמו לו לפתוח גם שלוש חנויות בשוק החדש שוק המוריסטאן ברובע הנוצרי.

בית הכנסת שפתח בביתו נקרא בית הכנסת של סניור גאני  ,בית הכנסת שימש גם את הסוחרים היהודים שהיו להם חנויות בשוק החדש ואפילו את המשתכנים היהודיים במלון אמדורסקי באזור שער יפו , הסוחרים היהודיים בשוק החדש עלו והתרבו בעיקר עד תקופת מלחמת העולם הראשונה , בית הכנסת החזיק מעמד ופעל עד מאורעות 1936 ,גם בשנים שקדמו לכך ,כיוון שחלק מסוחרי השוק החדש היהודיים עזבו , נאלץ מאיר גאני לשלם לאנשים שיבואו וישלימו מנין בעת התפילות, לאחר המאורעות בשנת 1936 ,הועבר בית הכנסת על רהיטיו למחסן שמרכז המסחרי שהפך לבית כנסת.

בקומת הקרקע לכוון הרחוב פעלה חנותו ומחסנו לכלי בית ומזון ,חנות נוספת בשוק נוהלה בידי חתנו דוד כהן שאקו ,בתו השנייה רוזה נישאה ליוסף מארש ממשפחת סוחרי הבדים,הבת השלישית יונה (סטמו) נישאה לשמואל מצא שלושת חתניו עסקו עמו במסחר עמו ולכן עזב את העסקים בהמשך  לניהולם של חתניו ופנה יותר לכוון העסקנות הציבורית .

גם לאביו של יוסף מארש חתנו של מאיר גאנו הייתה חנות ברובע החדש ,שבה עבדו ילידיו , עד הפרעות בשנת 1936 שאז העביר את עסקיו לרחוב ממילא ומשם למרכז המסחרי מעליו.

לאחר המאורעות בשנת 1936 השכיר את חצרו וביתו לחבר נוצרי שהבטיח כי בקומת בית הכנסת לא תהפוך לחדר מגורים , הבטחה זאת קוימה כשחזרו בני המשפחה לבקר בבית לאחר מלחמת ששת הימים.

אגדה מפורסמת שמסופרת בין זקני העיר,כי בעת שהיה נסיך עדיין המלך גורג החמישי, ביקר באופן לא רשמי בישראל והתארח בליל הסדר בביתו ובבית הכנסת של מאיר גאנו לסעודת החג ולקריאת האגדה ,גורג החמישי התכבד באכילת מזונות החג והתפעל מהמצה השמורה,במהלך תפילת הסדר הסביר את מנהגי היהודים ופרשנות לתפילה ,גם הנציב הרבט סמואל ומנהיגי העדה הנוצרית התארחו בחצרו ובביתו בימי חג.

המאורעות שהתרחשו בארץ ישראל והעיר העתיקה בשנים 1920-1,1929 השאירו את חותמם גם עסקיו וביתו של מאיר גאנו , אך נזקיו היו פחותים כיוון שהיה מיודד עם בני הקהילה הנוצרית ברובע, אך המאורעות של 1936 ושנת 1939 גרמו לבני המשפחה להתגורר מחוץ לחומות העיר העתיקה חלקם עברו לשכונת ימין משה .

אגדה ירושלמית מספרת על יושרו של מאיר גאנו , שכאשר הגיע לחנותו יהודי אחד מסוחרי השוק ורכש ממנו שלושה פחי נפט ומסר לו בתמורה שלושה צרורות של כסף בעבורם,כיוון שמאיר שהיה עסוק לא ספר את הכסף שקיבל ,בסוף יום העבודה ספר את הכסף והתברר לו שהיהודי שילם לו יותר מדי, מיד פתח בחיפוש והחזיר ליהודי את הכסף המיותר, עוד מספרים שכיסו היה פתוח לנדבות ועזרה לעניים.

בשנת 1904 התארגנה קבוצה מחשובי העדה הספרדית ונכבדיה בעיר העתיקה ובשכונות שמחוצה לו , והחליטו על רכישת דגנים ובעקר חיטה במחירי הקנייה ,ולמכור אותו ללא רווח לעניי העיר הספרדיים , אחד מהקבוצה שהוקמה היה מאיר גאני .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור