דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

בית הכרם חוקי ועד השכונה העיקריים

 

כאשר הוקמה שכונת בוני בית היא הושתתה על מספר עקרונות בספר חוקי ההקמה :

שכונת בוני בית תבנה רק בידי פועלי בנייה יהודיים.

בתי השכונה יבנו רק מאבן ולא מחומרים אחרים, כיוון שלפעמים ניסיון הבנייה של היהודים לא היה במיטבו ,נאלצו לפעמים בעלי הבתים, לכסות בטיח את מראה הפגמים בהנחת האבנים בקירות המבנים.

את רכישת הציוד לבניה וחיי היום יום ,ירכשו תושבי השכונה רק מיהודים.

גודלם של החלקות יהיו בנות דונם וחצי עד שנים, לצורך יצירת מרחב בין הבתים, חלק גדול מהשטח יועד לגינות ועצי נוי ופרי בחלק האחורי או הקדמי.

בשנת 1932 החליט ועד השכונה , להרחיב את השכונה ולהציע לעולים החדשים ולתושבי ירושלים שאינם חברי אגודת בוני בית המקוריים ,למכירת חלקות מיתרת שטחי האדמה שברשותו, באופן שישונו החוקים של מייסדי השכונה וחברי האגודה, לגבי גודלם של החלקות הוותיקות משטח שנע בין שני דונם עד שני דונם וחצי , לחלקות של דונם אחד שבהם יבנו בתים דו משפחתיים של חצי דונם לאדם, המכירה תעשה במחיר של חמישים לירות מצריות לחצי דונם ,כאשר התשלום הראשוני יהיה בן חמש עשר לירות והשאר בתשלומים חודשיים למשך שנתיים וחצי.

 

עוד שתי הטבת גולמו בהצעה לתקופת זמן התשלומים שהוא בן שנתיים וחצי, שהרוכשים בתקופה זאת יהיו משוחררים ממסי ועד השכונה , הטבה נוספת ניתנה ,משום גודלם של המגרשים החדשים שיהיו בני חצי דונם ,שכול שלושה מתיישבים חדשים על החלקות החדשות ישלמו שווה ערך מיסים כמו שמשלפ תושב ותיק מייסד על החלקה הגדולה שקנה .

למרות ההקלות נושא העבודה העברית בשכונה נשמר עד אשר ביולי שנת 1934 הופיעה בעיתונות היהודית ,שומו שמים מכתב מחאה ,כי החבר דר מ. זנדברג , הכניס פועלים חורניים להכשרת שטח הבנייה בטרם הקמת הבית בניגוד לחוקי השכונה.בתגובה השיב זנדנברג כי אינו מוצא פועלים עברים למלאכה ,הוסיפו תושבים אחרים לטענה כי אינם מוצאים טייחים עברים לטיוח בתיהם הנבנים בשכונה.

אך בל נעשה טעות , את הפריצה בחוקי הבנייה של שכונת בית הכרם ובניית המפלצות הנדלניות, עד אשר התעוררו פרנסי השכונה ותושביה במגמה לשמר את הישן שנעלם כלוא היה ,כדין האורווה הפרוצה שהוחלט לאחר גנבת סוסיה ,להקים לה דלתות.

אני תולה את תחילת הפרצה, בהחלטת ועד השכונה, בהמלצתו לועדת בנין ערים של עיריית ירושלים לאפשר בשנת 1932, בבניית שני בתים על שטח של חלקה אחת,  בניגוד להחלטת אגודת בוני בית שאין לבנות אלא בית אחד על חלקה .


 
 
 
בניית אתרים - שרקור