דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הרי הגלבוע תצפית מפסגת שלוחת הברקן

 

נקודת הביקור הראשונה בשלוחת הר ברקן נחשבת לשנייה בגובהה ברכס הגלבוע ,גובהה מגיע קרוב לחמש מאות מטר, ממגרש החניה עולה שביל מתון שאורכו מאתיים מטר לכיפת ההר שעלייה ניצב מגדל תצפית ממתכת גבוה,( אין לטפס על המגדל) מתחתיו רחבת תצפית של שלוש מאות שישים מעלות לנוף מסביב, בחלק המערבי של ההר ממול ובמדרונות נראה את הישובים הערביים שברכס,שמהם יצאו הכנופיות בניסיון לכבוש את ההר בעת מלחמת השחרור ,הם גם ניצבו מעבר לקו הירוק בתקופה שבין מלחמת השחרור למלחמת ששת הימים.

בעת התצפית ניתן לראות את העיר בית שאן,הרי גלעד,בקעת הירדן ,כפרי הערבים ועוד, בחודשים מרץ אפריל ,שנחשבים לעונת הפריחה העיקרית מומלץ להגיע לסיורי פריחה ברכס הרי הגלבוע .

במהלך הסיור בעונת הפריחה

סיור הפריחה המסומן באדום (סיור מעגלי שתחילתו מתחת למגדל התצפית)

מתחת למגדל התצפית מתחיל מסלול הליכה מעגלי המסומן בצבע אדום , שאורכו כשלושה קילומטר ,אורך זמן הסיור על פי רצונכם בן שעתיים לשלוש, על המדרונות של שלוחת הר הברקן ,לאורך המסלול נטועים שלטי הסבר ומפות המסבירות על הישובים מסביב בנקודת העצירה, הסיור כולל צפייה בגת ישנה ובור מים.

סיור שבו נראה גם את צמחי הכלח והשומר,שיחי אלת המסטיק ,שבעבר העסיס שיצא מבסיס ענפיו הצעירים ,שימש ליצור הערק ,צמחי הארכובית שמשמשים עד היום את התושבים הערביים למאכל .

בעונת הפריחה במסלול הפריחה נראה גם כלניות,רקפות צבעונים ונוריות,אך היהלום שבכתר הינו אירוס הגלבוע המרהיב בפריחתו.

כאשר מסיימים את הטיול המעגלי בסופו מגיעים בחזרה לחניון האיריסים הקק"ל ,בעונת הפריחה בסמוך לשלט של רשות שמורות הטבע נוכל להבחין באירוס צהוב המכונה לבקנים אחת מקבוצות של פריחה בגוון הזה ונותרו בנדירותם בהרי הגלבוע ,את חזרת האירוסים לגלבוע אנו זוקפים לסרוט לנושא , פלטי סלע ז"ל שנפטר בשנת 2000 ,שמצבתו ממוקמת בקרבת מקום

פלטי סלע וחבריו מישובי הסביבה יזמו את האבקת האיריסים בעזרת מכחולים, בהדמיית פעולות בטבע,במציאת מושבות פריחה חדשות והעברת קנים מקבוצות גדולות לקבוצות קטנות ,על מנת להגדיל את מספר האירוסים בגלבוע .

מעט על אירוס הגלבוע בעונת הפריחה

אירוס הגלבוע נמנה על משפחת אירוסי ההיכל ,שניחנים באפשרות להתרבות בשתי דרכים : בדרך המקובלת של האבקה וזרעים ובדרך השנייה של הצמחת קני שורש (כמו חוטרים נוספים), בין עלי הכותרת של פרח האיריס נראה שלוש מנהרות להאבקת זרעים שנוצרות בהתקמרות בבסיס העלי הרחב בקצה כול מנהרת האבקה נראה אבקן שבסופו מגלשיים המופנות כלפי מטה, בעת שהחרק חודר לתעלה בדרכו אל הצוף, הוא נושא ביציאתו במתנה אבקה על גבו וחלקי גופו שנגעו במגלשות האבקן, אותן הוא מעביר בטיול לצמח הבא וחוזר חלילה .

סיורים נוספים

מן הר הברקן יוצאים סיורים שונים רגליים ,שבהם נדרשים שני כלי רכב בנקודת ההתחלה ובנקודת הסיום , כמו הסיור לכוון מזרח לנקודות תצפית נוספות או לכוון צפון גם כן לנקודות תצפית נוספות.

ניתן גם להמשיך ברכב לכוון הישוב מעלה הגלבוע ועל פי השילוט לעצור לחנות ולהקפיץ רכב שני לתחתית נחל יצפור ליד שער הברזל , בחניה העליונה עוברים דרך שער ברזל, יורדים בערוץ נחל יצפור בשביל המסומן בסימון אדום ונהנים מפנינת טבע חמודה, המסלול כולל מפלי מים שסיימו את תפקידם לאחר גשמי החורף, במפלים הגבוהים יותר נעזרים ביתדות שנתקעו בסלעי המפלים על מנת להקל את הירידה בהם, עד אשר מגיעים לשער הברזל ולחניית רכב החילוץ , אורכו של המסלול עד שעתיים עד שלוש שעות.

סיור דומה נוסף ניתן לעשות בערוץ נחל ברקן ,שאז אורכו יערך כשעה עד שעה ומחצה.

עוד סיור רגלי שניתן לעשות הוא לכוון העמק הנעלם , יציאה מחניון העמק הנעלם ,היוצא במדרון הר ברקן לכוון התל של הישוב תל יוסף הראשונה והחניון שבו נותר מבנה המכונה מבנה הביטחון שנועד להגנה על עמק חרוד והישוב , מסלול המסומן בצבע האדום, המסלול מיועד למיטיבי לכת .

תושבי הכפרים הערביים באזור לא אהבו את הרעיון הציוני לישוב עברי על האדמה ,החלו בפעילות של הצקה והתנכלות לישובים שהתגברו בעת מאורעות הדמים בשנת 1936 שאז רצחו את השוטר העברי ממשטרת המנדט משה רוזנפלד ,בני הכפר הערבי מזר , לזכרו של רוזנפלד הוקמה אנדרטת עין הסמל (על שם דרגתו ) בסמוך לעמק הנעלם.

     


 
 
 
בניית אתרים - שרקור