דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

הבית של פיליפ מלאנשטון Melanchthon

 

רחוב 60 Collegienstrasse , כניסה חופשית , פתוח לביקורים בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 09:00-18:00 בקיץ בחורף שעה פחות.

מלאנשטון היה עוזרו הקרוב ויד ימינו של מרתין לותר ברעיון הפרוטסטנטי ,אדם נמוך מעט מתקשה בדיבור, איש הומניסטי פילוסוף ,תיאוולג ומטיף , בחבירתו למרתין לותר היה הכוח המניע הרפורמאטור ואיש הביצוע לרעיונותיו של לותר,פיליפ כונה בשם המורה של גרמניה.

לאחר ילדות לא קלה , חלק מצעירותו גודל בידי סבתתו , הגיע בשנת 1518 לויטנברג  והחל ללמד באוניברסיטה של העיר,אך תשומת הלב המרבית ,של תושבי העיר והכנסייה הפרוטסטנטית ,הוא תפס בראשונה בעת שהטיף בפעם הראשונה בכנסיית הטירה בעיר.

בעת שלימד באוניברסיטה, התנגד לחומר הלימוד ולימד על פי המקורות הישנים והשתמש בחומר הלימוד בהקראת כתבים עתיקים בשפת המקור , בנחת עבודה כי זה יעורר לפתח את המחשבה הפילוסופית ,(יציאה מהקופסא) , מרתין לותר התרשם מהאדם הקטן כפי שכונה והם החלו לשתף פעולה עד יום מותו של לותר .

מלאנשטון למד ולימד את משנתו בשפה ובדקדוק היווני, שילב את ספר התנך וכתבי סופרים ופילוסופים עתיקים , שיעוריו בכיתות הלימוד משכו מאות אנשים להרצאותיו ,ברוח הפילוסופיה והתיאולוגיה , אך כיוון שרוח הלימוד באוניברסיטה לא הייתה על פי השקפתו הוא עזב את ההוראה, באוניברסיטה שנחשבה כאחת החשובות באירופה.

מלאנשטון שכר בית בשכנות למרתין לותר ,שאף שידך לו אישה , אך הוא חיי בדוחק כלכלי ובביתו ארגן כיתות ברוח משנתו הפילוסופית  ,לאחר זמן תרמו לו חבריו בני האצולה כסף לבניית ביתו בשנת 1537 ,הוא עבר תקופה קשה בגידול ילדיו  וחיו לא היו קלים כיוון שהתנגד בדעותיו למקובל, למרות שמספר אוניברסיטאות הציעו לו לבו ולהיות מנהלם, הוא העדיף להישאר בויטנברג.

סדרה של מחלות תקפו את האדם הקטן והחולני הזה עד יום מותו בשנת 1560 , במהלך חיו נרדף בידי הכנסייה הקתולית ואף נידון למוות ככופר, לאחר מותו של מרתין לותר ,הואשם  מלאנשטון בידי אנשי הזרם הפרוטסטנטי כמי שבוגד בתורתו של לותר באפשרו לשינויים בדת כמו האפשרות לכמרים ללבוש גלימות לבנות כמו הכמרים בזרם הקתולי , או פרשנויות שונות מדעתו של לותר כמו פרשנותו לארוחת הסעודה האחרונה של ישו, או סיפור הלחם הקדוש.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור