דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ויטנברג ביתו של מרתין לותר

 

רחוב Collegienstrasse  54 , כניסה בתשלום , פתוח לביקורים בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 09:00-18:00 בקיץ בחורף שעה פחות.

ביתו של מרתין לותר הינו חלק מהמנזר האגוסטיני , שנתרם למגוריו בידי אציל פרוסי בן הדת הפרוטסטנטית ,שמבנה המנזר היה רכושו , בתחילה גר מרתין לותר בחדר נזירים אחד במנזר ,בין עשרות הנזירים שהתגוררו במבנה, לאחר שקיבל את המבנה לידיו שבו התגורר עד יום מותו בשנת 1546  , ביחד עם אשתו וששת ילדיו בחלק המרכזי של המבנה, וחלק מתלמידיו בשאר חדרי המבנה.

מרתין לותר נולד בעיירה  Eisleben שעל גדות נהר האלבה ,רוב חיו הבוגרים היו בעיר ויטנברג , פרט לתקופה של שנה וחצי שבה נחבא בטירתו של אציל מאמין ,בעת שהותו בטירה תרגם מרתין לותר את התנך בשפה הלטינית לשפה הגרמנית, בעת שהתגורר וחיי בויטנברג .

מעט על דרכו של מרתין לותר

בראשית דרכו לימד מרתין לותר את תורת הפילוסופיה ולאחר מכן גם תיאולוגיה באוניברסיטה של העיר ויטנברג, הוא אף הטיף בכנסיית העיר ובכנסיית הטירה , בעקבות אכזבתו משלטון הכמורה הקתולים וחמדנותה לכסף, שנשאב מדלי העם ,על מנת להקים עוד כנסיות מפוארות ומבנים מפוארים בניגוד לאמונתו בצנעה , אך על פי המיתוס הדבר שהכי קומם אותו ,היה המנהג לכפר על חטאים במכירת כתבי מחילה ,בתמורה לכסף שזלגו לכיסם של ראשי הכמורה בכנסייה .

תורתו הפרוטסטנטית הינה תורה שונה בראיית העולם והדת הנוצרית הקתולית החומרית , האמונה הפשוטה בדרכי עבודת האל , החלה לתפוס תאוצה והתפשטה והפכה לזרם בנצרות, למגינת לבם של אנשי הזרם הקתולי ובראשם האפיפיור ברומא.

לותר מרתין פרסם בשלושים ואחת באוקטובר בשנת 1517 את התיזה שלו שמורכבת מתשעים וחמש פסוקים , תיזה זאת התחילה את הרפורמציה ואת עידן חדש בהיסטוריה הדתית והפוליטית של העולם המערבי, התזה כללה את התנגדותו לתורה הקתולית ובמיוחד לאנשי הכמורה השולטים בזרם הקתולי .

התזה בת התשעים וחמישה הפסוקים  ,חקוקה על דלת העץ של כנסיית  הטירה שבה הטיף בחזיתה,היא איננה הכתובת החרותה המקורית ,כי דלת העץ שעליה היו חרוטים תשעים וחמשה הפסוקים נשרפו בידי מתנגדיו , וכיום אנו צופים בשחזור הפסוקים על דלת הברונזה שחקוקים ומוטבעים על דלת הכנסייה.

בסלון ביתו של מרתין לותר במבנה ,התכנסו חבריו ותלמידיו ודנו במגוון גדול של הגיגיו ונושאים גשמיים לגבי האדם ואמונתו באלוהיו, לותר היה איש רהוט בדבריו ,באמונתו בדעותיו ,שאותם לא היסס לומר ,ללא כחל ושרק, במפגשים אלו השתתפו תלמידיו שרשמו את תוכן השיחות , בהמשך התפרסמו מסמכים אלו בקובץ שנקרא שיחות שולחן .

המבנה מרשים ומהווה אבן שואבת לחובבי התיאולוגיה של תורתו ומשנתו, כיום משמש המנזר לשעבר ,כמוזיאון לתולדות הרפורמציה והתפתחות הזרם הפרוטסטנטי של הנצרות, Reformationsgeschichtliches Museum , המוזיאון פתוח בימים שלישי-ראשון בשעות 09:00-18:00 בחודשים אפריל- ספטמבר ,בחודשים אוקטובר  - מרץ ,פתוח המוזיאון בשעות 10:00-17:00


 
 
 
בניית אתרים - שרקור