דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ויטנברג סקסוניה סיור בעיר

 

העיר ויטנברג ממוקמת בחלקה הדרום מערבית לברלין במרחק 100 קילומטר ,במדינת סקסוניה ,על גדות נהר האלבה בגרמניה המזרחית ,זמן הנסיעה ברכבת לויטנברג אורכת כשעה לתחנת הרכבת העתיקה של העיר .

על פי כתובים שנמצאו הוקמה העיר בשנת 1170 , העיר מפורסמת בעיקר בזכותו של מרתין לותר ,מייסד כת הנצרות הפרוטסטנטית, בעבר אף נהגו לקרוא לעיר לותרשטט Lutherstadt , מכאן נובעת חשיבותה של העיר כמקום היוולדותו של הזרם הפרוטסטנטי בנצרות,כיום העיר נכללת באתרי המורשת העולמיים של אונסקו.

תולדות העיר

העיר ויטנברג שנקראה בתחילה יטנברג ,הוקמה בידי הנסיך אלברט שכונה הדוב אשר נפטר בשנת 1170,בעת כיבוש השטח מידי הסלאבים ,גרושם והחלפת האוכלוסייה בתושבים גרמנים מהחלק הגבוה של נהר הריין, ובמתיישבים פלמיים מהחלק הנמוך של הריין, המתיישבים החדשים בנו את בתיהם מסביב למצודה הסלאבית שנכבשה במקום, שמה של העיר החדשה שנבנתה היה בתרגום מהשם הגרמני המקום שליד ההר הלבן.

לאחר כיבוש האזור ויישובה מחדש , החלה לקום העיר במקום תחת הדוכסות סקסוניה House of Ascania   שהוקמה בידי אלברט ולאחר מכן בידי בנו ברנרד , נכדו נקרא אלברט השני קבע את ויטנברג כעיר הבירה והממשל לדוכסות וקבע בה את בית השושלת הסקסונית.

את הזכות להיקרא עיר נתן לתושבי העיר בשנת 1293 , בשנת 1355 נכבש השטח בעת מלחמה בידי הנסיך פרדריק השלישי שכונה החכם הסקסוני ,שהמשיך בדוכסות ושני אחיו שהמשיכו לשלוט באזור כאשר הם המשיכו להשתמש בעיר כעיר בירה ,שלטונם המשיך עד שנת  1524 בידי גון פרדריק הנדיב  .

בקרב שהתנהל בין השושלת של הנסיך פרדריק נערך קרב בשנת 1924-5 לבין  הקיסר קרל החמישי , ניצח קרל החמישי וכבש את האזור והנסיכות, השלטון נמסר לידי המושל 
Albertine line ,מנסיכות  House of Wettin  עד אשר הועברה הנסיכות הסקסונית לאחר מלחמת שבע השנים , בעת שאוחדו הנסיכויות לממלכה הפרוסית בשנת 1815.

בשנת 1760 עוד הספיקה העיר לעבור הפצצה אוסטרית במלחמת בניסיון לכובשה, בשנת 1806 נכבשה בידי צבאו של נפוליאון, ולאחר מכן בשנים 1914-15 נכבשה מחדש בידיו של המצביא הפרוסי   Tauentzien , שלאחר כיבושה קיבל את תוארו כפון של ויטנברג,הממלכה הפרוסית בויטנברג פורקה בשנת 1873.

בתקופת מלחמת העולם השנייה נפוצה האגדה כי העיר לא הופצצה כמעט ולכן מרכזה נשמר ,פרט לפאתי העיר שבו שכן מפעל ליצור מטוסים,בתקופת המלחמה העיר נכבשה בידי הכוחות הסובייטים וסופחה למזרח גרמניה.

תחנת הרכבת מרוחקת כעשר דקות הליכה למרכז העיר העתיק,או בנסיעה בתחבורה הציבורית , לסיור באטרקציות של העיר , יוצאים מן תחנת הרכבת ופונים שמאלה בהליכה  ברחוב Am Hauptbahnhofstrasse עד גשר הרכבת שמתחתיו פונים ימינה ,לאחר הפנייה והמעבר מתחת לגשר הרכבת ,נראה בצד ימין את עץ האלון הקרוי על שמו של לותר מרתין .

 


 
 
 
בניית אתרים - שרקור