דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין הצעה לסיור יומי בית הרייכסטאג 1

 

הצעה ליום הראשון סיור במבנה הרייכסטאג, שער ברנדנבורג ,כיכר פריז,חזרה והליכה קצרה לאנדרטת השואה ומוזיאון השמדת יהודי אירופה, חזרה לשער והתחלת הסיור בשדרות אונטר דן לינדן .

בית הרייכסטאג ( Reichstag ) כדאי מיד על הבוקר .

כתובת Plazt Der Republik 1 , המבנה ממוקם בקרבה לשדרת לשער ברנדנבורג מאה מטר צפונית לו .

איך להגיע : אוטובוס: 100
רכבת תחתית:
S1 ,S2 בתחנת אונטר דן לינדן.

טיפ : קיים קו שמספרו U 55  , המתחיל בתחנת Hauptbahnhof  , ממשיך לתחנת Bundestag ( בניין הרייכסטאג ) וממשיך לתחנת שער ברנדנבורג ( Tor   Brandenburger ניתן לנסוע בו הפוך .

שעות פעילות ושעות פתיחה:

הכניסה חופשית. מצידה הימני של חזית המבנה, ממוקם מבנה זכוכית המשמש כנקודת הכניסה לסיור במבנה כדאי לעמוד בתור ובסבלנות .
פתוח בכול השבוע בשעות 8:00 - 24:00 כניסה אחרונה בשעה 22:00.

מידע בקצרה למבנה הרייכסטאג

המבנה פתוח בכול ימות השבוע בין השעות 08:00-24:00  כאשר הכניסה האחרונה בשעה 22:00 ,ניתן לבקר במבנה בסיורים מודרכים , עקב הלחץ כמות המבקרים מומלץ להזמין כרטיסי ביקור באינטרנט בתקופה של כמה ימים לפני הביקור ,כיוון שאם לא עושים זאת עומדים בתורים ארוכים לפעמים לאורך שעות עקב הלחץ של זרם המבקרים.

בית הפרלמנט הגרמני ,שבו ישב הפרלמנט הגרמני בשנים 1894 – 1933 , הוצת ונשרף בפברואר 1933 ,כפי הנראה בידי הנאצים בהטילם את האשמה בקומוניסטים ,על מנת לאפשר למפלגתו של היטלר לעלות ממקומה לאחר הבחירות בתוצאת התיקו ולבחירת היטלר כראש הממשלה בבחירות החדשות ובהמשך כנשיא גרמניה כאשר בוטלו רוב זכויות האזרחיות  ,לאחר ששוקם  שוקם וכיום יושב בו הפרלמנט הגרמני הבונדסטאג מחדש משנת 1999.

לפני שנכנסים למבנה ,בצידה של החזית ממוקמת אנדרטת הזיכרון לתשעים חברי הפרלמנט ,מהמפלגה הסוציאליסטית והקומוניסטית ,אשר נעצרו בעקבות חקיקת חוקי החרום בידי היטלר ומפלגתו ,אנשים אלו הועברו למחנות העבודה ,בתחילה בעיקר למחנה דאכו שנפתח בשנת 1933 ,חברי הפרלמנט הללו נרצחו בהמשך, לזכרם הוקמה האנדרטה המורכבת מלוחיות אבן שטוחות השבורות באי סימטריות, לוחיות אבן אלו מונחות אחת על השנייה כאשר חקוקים עליהם שמות הנספים ,לאיזה מפלגה השתייכו ותאריך מותם.

בעת ששופץ מבנה הרייכסטאג ,הותקנה עליו מחדש כיפת הזכוכית ,שנשרפה אף היא בפברואר 1933,כיפה זאת משמשת כנקודת תצפית ל 360 מעלות מעל גגות העיר,ניתן להביט על בית הקנצלר ומשרדי הפרלמנט שנבנו בקרבת מקום על מנת להוות ביחד את מרכז השלטון הגרמני כתחליף למרכז השלטוני שהיה בבון .

אל הכיפה עולים במדרגות לולייניות במסלול סיבובי העולה למרומי הכיפה ,הכיפה נועדה לכסות את החלל הפנימי שרוקן בחלקו מקירות ומשרדים ,ממרומי הכיפה ,ניתן להביט מעל גגות העיר בטווח של 360 מעלות ,בחלק הצמוד למבנה בקרקעיתו ,ניתן לצפות בכיכר פריז שמרכזה גינה פרחונית ודשא מתחתיתה להביט על לשגרירויות צרפת , אמריקה ואנגליה מלון אדלון הנראה בסגנון יישן אך נבנה בסביבות 1950 ,עוד ניתן להתבונן בחזית ארמון Wrangel   המשמש את בנק DZ .

בעת בנייתו מחדש של מבנה הרייכסטאג שולבו בו אלמנטים של אדריכלות חדשה ,בשילוב אדריכלות וסגנונות ישנים, כמו שילוב של החזרת החזית הישנה ומעליה כיפת הזכוכית המסמלת את שקיפות השלטון העכשווי תחת שלטון הפרלמנט , בליבה של הכיפה ניצב חרוט הפוך שדופנותיו צופו בשלוש מאות שישים מראות , בנוסף ניתן לצפות בתצוגה שכוללת את ההיסטוריה של הקמת המבנה החדש.

כאשר יוצאים מהביקור במבנה הבונדסטאג ,פונים שמאלה כאשר עומדים מול הכניסה למבנה הכניסה מהזכוכית לכוון שער ברנדבורג ,כיכר פריז ושדרות אונטר דן לינדן .

אנדרטת עמוד הניצחון

ממול שער ברנדנבורג ניצבת שדרת השבע עשר ביוני  ובמרחק רב רואים את עמוד הניצחון שעליו ניצבת אלת הניצחון ויקטוריה המוזהבת והמכונפת ,בפי העם מכונה הפסל אלזה המוזהבת, עמוד הניצחון ממוקם כיום בכיכר הכוכב הגדול בשדרות ה  17 ביוני .

פסל אלת הניצחון על עמוד הניצחון, עוצב בידי פרדריך דארקה, האנדרטה עצמה תוכננה בידי היינריך שטארק לאחר ניצחון צבא פרוסיה בשנת 1864 במלחמת שלזוויק השנייה , בהמשך סופחו למטרת אנדרטת הניצחון עוד ניצחונות בקרבות כולל כנגד צרפת.

בעבר הפסל ניצב ממול למבנה הרייכסטאג בכיכר Konigsplatz  ששינתה את שמה לכיכר הרפובליקה Platz der Republik , אך בשנת 1938-9 בעת שבשלטון המפלגה הנאצית , הוחלט על עיצוב העיר מחדש ורעיון הנאצי כי העיר ברלין תהפוך לבירת העולם החדש הוצבה האנדרטה במקומה הנוכחי בכיכר הכוכב.

אנדרטת עמוד הנצחון מורכבת מבסיס אבן גרניט אדומה ,שעלייה ממוקם בסיס נוסף המורכב מעמודים דוריים כמו מקדש יווני וגג ,שעליו ממוקם העמוד המחולק לארבעה מקטעים מוזהבים ,כאשר המקטעים בנויים מאבן , בבסיס העמוד ארבעה תבליטי ברונזה המספרים את ספור הניצחונות בקרבות , כאשר הסתיימו הקרבות במלחמת העולם השנייה ,במפלתה של גרמניה בשנת 1945 , על פי דרישת הצבא הצרפתי הוסרו תבליטים אלו שתיארו את מפלתה של צרפת במאות הקודמות בקרבות על כיבוש העיר ברלין .

כאשר החלו ההכנות לציון שבע מאות וחמישים השנים להקמת העיר ברלין ,מאיחוד הכפר ברלין והכפר קלן בשנת 1237 , שוחזרו התבליטים והוצבו מחדש במקומם בבסיס עמוד האנדרטה , הם אך נחנכו בעת ביקור נשיא צרפת בחגיגות להיווסד העיר.

כאשר מגיעים מכוון בית הרייכסטאג לאורך פארק Tiergarten park ,  לכיכר הרפובליקה הפעילה תחבורתית  ,הממוקמת ממול שער ברנדנבורג ,עומדים ומתפעלים ככול המבקרים ממבנהו ,מצלמים כמובן במבחר הפוזות ומתקרבים לבחון אותו באמת על עיטוריו ותבליטיו בתוך המעברים ועל פסלה של האלה וארבעת סוסיה המושכים את הכרכרה הניצב מעל לשער.
 

אנדרטת ביסמארק

בקרבה לאנדרטת הניצחון ממוקמת אנדרטת ביסמארק    Bismarck-Nationaldenkmal גם אנדרטה ביסמארק ניצבה בעבר ליד אנדרטת הניצחון מול בית הרייכסטאג בכיכר הרפובליקה והועברה למקומה הנוכחי באותה העת כמו מצבת הניצחון בשנים ,1938-9 בעת שבשלטון המפלגה הנאצית , הוחלט על עיצוב העיר מחדש ורעיון הנאצי כי העיר ברלין תהפוך לבירת העולם החדש

האנדרטה מורכבת מבסיס גרניט ,מעליה מתנוסס עמוד שגובהו כשבעה מטר ,שעליו ניצב פסל הברונזה של ביסמארק שכונה איש הברזל ,לבוש בבגדי חיל הפרשים ,ידו השמאלית אוחזת בניצב חרבו, ידו הימנית אוחזת את גלימתו ולוח חוקי האימפריה הפרוסית, מעל בסיס אבן הגרניט של הפסל פסלו של אטלס הכורע ברך הנושא על גבו את התבל בדמות כדור הארץ ,פסלה של גרמניה הדמות הנשית בעלת כתר לראשה אוחזת בידה שרביט ודורכת ברגלה אריה מובס ,כדמות נסיכויות גרמניה המאוחדים לאומה גדולה, זיגפריד האוחז חרב ומכינה לקרב לתזכורת לתבוסות שהנחיל ביסמארק לאויבי גרמניה , הדמות האחרונה הינה של נביאה הנושאת ומעיינת בספר ההיסטוריה ,תוך כדי רכיבה על ספינקס .

בחזית האנדרטה חקוקה המילה ביסמארק  ומתחתיה הכתובת המציינת כי היה הקנצלר הראשון של גרמניה לאחר שאיחד את הנסיכויות בשנת 1901 .

שער ברנדנבורג

תחנת מטרו  ( Brandenburger Tor )

מעט על השער

השער שנבנה בין השנים 1788 – 1791 נבנה כשער לניצחון , ממוקם בכיכר  Platz der Republik ממול לשדרת ה17 ביוני ,כיכר פריז ושדרות אונטר דן לינדן,  גובהו של השער מעל לעשרים וחמש מטר ,רוחבו כשישים וששה מטר,עוביו כ11 מטר ,שנים עשר עמודים דוריים שאורכם כחמש עשר מטרים אוחזים את השער, על גבי השער פסל אלת הניצחון נוהגת במרכבה הרתומה לארבעה סוסים סימלה בעבר את סמל של שלום,פסל אלת הניצחון נלקח ביד צבא נפוליון  כאשר כבש את העיר .

לאחר זמן הוחזר הפסל והותקן מחדש על השער ,אז הוסף על הפסל צלב ברזל ובכך סימן את הפיכת פרוסיה לקיסרות צבאית,הנאצים ערכו מצעדי לפידים במעבר דרך השער בתקופתם, לאחר מלחמת העולם השנייה ,שימש השער כנקודת גבול ומעבר בין חלקי גרמניה בברלין ,וחוברה לו חומת ברלין המפרידה בין החלקים  של העיר.

בעבר בתקופה הפרוסית ושקדמה לה ,לחומת העיר ברלין היו כשבע עשר שערים לכניסה ויציאה ,שערים אלו נעלמו בהותירם את שער ברנדנבורג כשער האחרון שנישאר מפתחי העיר ,שיפוץ נערך בו בשנת המילניום בין העמודים הדוריים פתוחים כחמישה מעברים שכיום משמשים הולכי רגל בעיקר.

חוצים את השער לאחר מסכת הצילומים ההכרחית ( אחרת איך ידעו שביקרנו) ונכנסים לכיכר פריז .

כיכר פריז

מעט על כיכר פריז  Pariser Platz

כניסה חופשית

בסוף  שדרת   Unter den Linden   מאחורי שער ברנדנבורג רובע mitta

כיכר פריז צמודה לשער ברנדנבורג Brandenburg מאחור ומהווה את תחילת שדרות אונטר דן לינדן  ,הכיכר שבמרכזה אי תנועה ומצידה הימני  גינת פרחים ,דשא  ומזרקה וספסלי מנוחה  ,הכיכר מוקפת במבנים  בסגנונות בניה שונים ,של שגרירויות  צרפת ואנגליה שגרירות אמריקה ,מלון אדלון הנראה בסגנון יישן אך נבנה בסביבות 1950 ,עוד ניתן להתבונן בחזית ארמון Wrangel   המשמש את בנק DZ , בחצר הפנימית המיוחדת שלו המכילה את פסלו של  , את ביתו לשעבר של מקס ליברמן מנהלה של האקדמיה לאומנות הניצבת גם בכיכר , ארמון AM Pariser Platz   ועוד.

בשנים  1814  - 1790 נקראה הכיכר בפשטות בכיכר Viereck   או  Quarree , לאחר שהוגפו צבאות נפוליון במלחמה באזור שמה הוסב לעולמים לכיכר פריז על מנת לציין הפסד זה, במהלך חלוקת ברלין לאחר המלחמה, ניצב השער כנקודת מעבר והפרדה  לאזור  מזרח ברלין ומערבה על גבול החומה, בין  השנים 1961 ו 1989 כאשר השער שימש כנקודת מעבר  בין חלקי העיר ברלין בקטע החומה המפרידה, והיה נגיש לאזרחי ברלין  ומבקרים, במרכז הכיכר העתק של פסל רודן האדם ההוגה,שניתן לעיר ברלין במתנה מהעם הצרפתי.

באי התנועה שמאחורי שער ברנדנבורג מתקהלים צעירים רבים, שחקנים מחופשים בבגדי הצבא הרוסי והאמריקאני ,מצטלמים תמורת כסף עם הצעירים והמבקרים ,כאשר הם נושאים את דגלי אמריקה ורוסייה, שחקנים מחופשים לדובים כסמלה של העיר משמשים גם כרקע צילום אל מול השער , ריקשות לסיורים של חובבי הז'אנר הזה וניתן להוסיף עליהם את כרכרות הסוסים והעגלונים בתחפושות העבודה.

אני זכיתי לראות זוג המובל לחתונה בבגדי חתן וכלה והשושבינים בדרכם לכלא ואזיקי הנישואים , הכיכר גם משמשת כנקודת יציאה לסיורי אופנים ברובע ובשדרות אונטר דן לינדן וכמובן סיורי סגוי .

מצידו הימני של השער שלטי הסבר ומידע,לאחר שחולפים מבעד לחמשת המעברים בשער ברנדנבורג לכיכר פריז, מצידו הימני ממוקם מרכז המידע לתיירים ,אני אישית מגדיר אותו כחנות מזכרות אין מתנות חינם , באם המבקר מבקש מפת העיר הוא נדרש לשלם,ניתן לרכוש במקום מפות לסיורים נוספים לערים מחוץ לברלין ,גלויות ומזכרות, כרטיסים למופעים וסיורי תיירים ,כרטיסים לתחבורה הציבורית, מוזיאונים  וכדומה .

הסיור בכיכר לאחר שהשער צולם בכול הפוזות האפשרויות בכיכר התחבורתית שלפניו כאשר עומדים בכניסה לשער עם הגב לשער ניתן לראות את השדרה ופסל אלת הניצחון מרחוק בשדרת  ,מבנה הרייכסטאג ניצב מימין לשער ומשמאלו אנדרטת השואה החלוקה בדעות, ממול לשער חלקי פארק טירגטאן משתלבים בעורקי התנועה של כיכר הרפובליקה.
 

אולי כדאי לבקר ולהציץ לאקדמיה Akademie der Kunste

מוזיאון האקדמיה לאומנות  Akademie der Kunste

האקדמיה ממוקמת בכיכר פריז   Pariser Platz ,בסמיכות לשגרירות האמריקאנית .

הכניסה למוזיאון בתשלום. כל יום ראשון בתחילת החודש כניסה חופשית , המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .

איך להגיע תחתית קו U2   לתחנת  ,  Mohrenstr רכבת עילית לתחנת אונטר דן לינדן בקווים S1, S2, S25 , קו אוטובוס 200 לתחנת . Wilhelmstr

האקדמיה לאומנות   Akademie der Kunste , נחשב כאחד מבתי הספר לתרבות ואומנות שנוסד בימי שלטונו של הנסיך פרדריך,   בעת שהשלטון הנאצי עלה לשלטון בשנת 1938 נאלצו רוב מוריו שחלקם הניכר יהודים לברוח.

כיום המבנה הישן עטה חזות מודרנית של קיר זכוכית ,מול חזיתו גינת דשא ובית קפה חביב,בניסיון לשבור את הקרירות של המודרני .

לאקדמיה  Akademie der Kunste , קיים מוסד לימוד נוסף הכפוף אליו הנקרא Hanseatenweg שבה שכנה האוניברסיטה הישנה טרם המלחמה .

לאחר מלחמת העולם השנייה ,נפתחה מחדש האקדמיה בשנת 1954 ,אך לא כול מחלקות הלימוד עברו לכאן,המעבר שינה גם את סגנון וחומר הלימוד הישן הצמוד רק לאומנות ורישום, כיום באקדמיה לומדים בנוסף לאומנות גם מוזיקה,אדריכלות ומדיה אלקטרונית וויזואלית אומנותית.

האקדמיה גם סיפחה לעצמה ספריה וארכיון אומנותי ,כולל את ספרייתו של המחזאי הידוע ברכט , לאקדמיה נוספו מוזיאון בעל אולמות לתצוגות תערוכות אומנות .

בעת הסיור בכיכר כדאי לעבור בחלק הימני לאורך בנק גרמני,השגרירות האמריקאנית האקדמיה לאומנות ולהיכנס ל ארמון Wrangel   המשמש את בנק DZ , מאחורי מבואת הכניסה ,התנהגות מנומסת מאפשרת כניסת המבקרים בשעות הפעילות של הבנק ,בחצר הפנימית המיוחדת של המבנה , יצר האומן פראנק גרי יצירה הנקראת חללים ופיסול , המבנה הבלתי שגרתי שיצר האומן כאשר התכנון החיצוני עבד תחת חוקי הבנייה הנהוגים בברלין, אך בחלל הפנימי יצר מבנה בן שתי גגות מזכוכית המזכירים לבעלי הדמיון קשקשי דג שבינם ממוקם אולם ישיבות , משני צדדי הפסל ממוקמים שבכות מעץ היוצרים פתחים לאורך פרוזדורי קומות המבנה ,עוד במבואת המבנה בשני צדדיו שתי יצירות צבעוניות גדולות של פיסול זכוכית צבעוניים תאומים בצבעי אדום בוהק ,שחור וירוק במרקם אבסטרקטי מודרני.

לאחר הסיור בפסלו של פראנק גרי ,יוצאים מהבנק וממשיכים בחלק הימני של תחילת שדרות אונטר דן לינדן , ליד מלון אדלון ומרפסות בית הקפה המקיפות אותו בחלקו הימני ובחזיתו, במעט חוצפה יש לחלוף על פני השוער ולהתרשם ממראה מבואת הכניסה.

ממשיכים עוד מעט וחולפים על פני חנות צעצועים שההתמחות שלה היא דובים בכול הגדלים והצורות מחומרים שונים, אך בחלקו השמאלי של פתחה, ממוקם דוב ענק שגובהו מעל לשני מטר הלובש חולצה טי שורט ועליה הכתובת אני אוהב את ברלין , עוד נקודת תצלומים חובה בעת הביקור , המבנה הבא הינו בית הקפה המפורסם אינשטיין הראשי , קפה ועוגת תפוחי הבית חובה ,אך ניתן גם לאכול ארוחות מסוגננות במקום, בקיץ ללבוש בגדי כוורנים באם החלטתם לשבת בשולחנות החזית ,מפאת להקות הדבורים המבינות את טיבם של עוגות הבית.

בשלב הזה ,כדאי לעבור לצד השני של הרחוב ולהתחיל לנוע לכוון שער ברנדנבורג ,ישנה אפשרות ,להיכנס לאחר מחנויות האוכל המהיר ,לרכוש סנדוויצים או עוגות כולל דונטס , ללגום קפה או בירה ,לשבת על שולחנות המדרכה ולראות ולהיראות בסגנון הידוע,קיימות גם חנויות מזכרות ובתי השגרירויות בכיכר .

המשך הסיור לאחר מעבר בחזרה בכיכר פריז ,מעבר בשער ברדנבורג ,לפנות שמאלה להמשיך כמאה מטר ברחוב  Ebert , האנדרטה ממוקמת מאחורי השגרירות האמריקאנית ,בנק DZ ,מלון  Hotel Adlon ,  ואז להגיע לאנדרטת הזיכרון לשואה   Jewish Holocaust Memorial   ולאחר המעבר בשבילי אבני האנדרטה ,להגיע לחלקה האחורי ימני של האנדרטה ולהיכנס למוזיאון ההנצחה ליהודים באירופה שנרצחו  .

לאנדרטת הזיכרון לשואה   Jewish Holocaust Memorial

האנדרטה ממוקמת ברחוב Ebertstrasse   ,במקום שבו שכנו משרדי הקנצלר של היטלר בתקופת שלטון הנאצים אשר נחרבה בסופה של המלחמה ,פתוחה בכול ימות השבוע בכול השעות,במכרז להקמת האנדרטה זכה האמן פיטר אייזנמן  Peter Eisenman .  שלצורך ביצוע היצירה מקוביות הבטון השתמש במהנדס Buro Happold , האנדרטה ממוקמת במרכז העיר ובשטח של עשרים דונם מרובע , שהינו אחד היקרים בעיר.

האנדרטה שתוכננה ונבחרה מבין ההצעות בשנת 1999, הוקמה במאי 2005 שבה חל יום השנה השישים לנפילת המשטר הנאצי בגרמניה,האנדרטה היא סמל ונראית כגלי  ים הזורמים בתנועה ועשויה מ 2711 קוביות אבן ללא סימון או שם, קוביות הבטון האפורות בעלות צורת מלבנים באורך כשנים וחצי מטר וברוחב כמטר ,בגבהים שונים הנעים מגובה של כארבעים סנטימטר עד לגבהים הקרובים לחמישה מטר ,בעלי אורך ורוחב  בגדלים שווים, רק הגובה משתנה  .

הקוביות מונחות במארג של שבילים בצורת שתי וערב,עם משעולים העולים ויורדים בצורה גלית, האנדרטה הוקמה לזכר יהודי גרמניה וברלין שהובלו למחנות,עדיין לא הוכרה רשמית בידי השלטון, האנדרטה אינה מכוונת אצבע מאשימה במישרין לאחראים בכדי לא לפגוע בעם הגרמני.

סיור רגלי בין שורות המצבות אמורות לתת למבקר תחושת פחד ובלבול בעת סיורו במשעולים בין הקוביות, מניסיוני האישי ההליכה מהווה איזה שהי תחושה של מחנק וסגירת הקירות עליך כדין גדרות, הבעיה היחידה היא השתובבות הילדים בין הקוביות כמשחק במבוך שמוציאות מעט את חווית הביקור במקום השנוי דעות לאנדרטה ולמיקומה בעיר.

בשטח האנדרטה קיימת שמירה קבועה למניעת השחתה ,אסור בהחלט לערוך הפגנות, או לטפס עליהם ,קוביות הבטון צופו בחומר שדוחה או שניתן למחוק במהירות סוגי גרפיטי ,הצרה היא שתנאי מזג האוויר משפיעים על הרכב הקוביות וקיימות קוביות שבהם ניתן לראות סדקים ,חלקם קבלו מסגרת מתכת בחלקם העליון על מנת למנוע התפרקותם באזור שהסדקים התהוו .

בצידה המערבי של האנדרטה  ,ניצבת  שורה של 41 עצים העומדים כחוצץ לפארק  Tiergarten Park באזור  Ebertstrasse , בתקופת חלוקת העיר בין הגרמניות האזור הווה חלק מרצועת המוות למנסים לברוח לחלק המערבי.

כאשר מגיעים לחלקה האחורי של האנדרטה ,בצידה הימני ממוקם מוזיאון חינמי הנקרא אתר הזיכרון ליהודי אירופה שנרצחו בשואה.

מוזיאון אתר הזיכרון ליהודי אירופה שנרצחו בשואה .

הכניסה לאנדרטה בחינם מותר לצלם, האנדרטה פתוחה בימי השבוע פרט ליום שני, בחודשים אפריל ספטמבר בשעות 10:00-20:00 כניסה אחרונה בשעה 19:15 ,בחודשים אוקטובר – מרץ בשעות 10:00 – 19:00 , בכניסה ניתן לקבל חוברת הסבר בשפות שונות כולל עברית.

המוזיאון ממוקם במבנה תת קרקעי שאליו יורדים בגרם מדרגות קיימת מעלית לנכים, במבואה ניתן להפקיד תרמילים ולרכוש מזכרות ותמונות הקשורות לתקופת השואה ממבואת הכניסה מתחיל מסלול מעגלי המסתיים בשורת מדרגות ליציאה .

המסלול מורכב מחדרי תצוגות  על פי סדר כרונולוגי מסוים, את הסיור מתחילים בחדר אתרי ההשמדה הנעזר במפת ההתפשטות ,צילומים וסרטים, משם עוברים לחדר אתרי ההנצחה של תקופת השואה וההשמדה , ראיתי תמונות מווילת ואנזה ועוד אתרים שביקרתי בהם.

מתצוגה זאת עוברים לחדר המשפחות המייצג כחמש עשר משפחות ,בתצוגה ניתן לראות את מסלול הרדיפה ,כולל מסמכים אישיים ,תמונות ומעט חפצים , משם נכנסים לחדר אפל שעל קירותיו מופיעות תמונות של אנשים ומשפחות ,החדר נקרא חדר השמות ,בעת שמוקרנות התמונות של האנשים שאבדו,נשמע ברקע תקציר קורות חייהם לפני מסע ההשמדה.

לסיום מגיעים לחדר המימדים שבו באמצעות תמונות והסברים ,רישומי יומנים למסע ההשמדה כולל מספרי המושמדים ומהיכן הגיעו.

עוד במוזיאון ארכיב סרטי עדויות ניצולים בשפות שונות, עמדות מחשוב מאפשרות לחפש שמות ,מחנות ,אירועים וכדומה.

כאשר יוצאים מהמוזיאון ניתן לעצור ולנוח בשורת בתי הקפה מאחורי המוזיאון ולצפות בבלון ברלין המתרומם בקרבת מקום  ומאפשר תצפית מעל גגות העיר, או להמשיך את הסיור בהליכה לאורכה של שדרת אונטר דן לינדן שאורכרה כשנים וחצי קילומטר בהליכה מתונה וחוויתית על שלל המבנים החנויות ובתי הקפה הפזורים בשדרה, ניתן לקצר ולקחת תחבורה ציבורית עד לפסלו של פרידריך הגדול בפתח כיכר בבל ואוניברסיטת המבלוט.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור