דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין הצעה לסיור יומי ברובע ניקולאי 5

 
סיור ברובע ניקולאי
רובע ניקולאי המשוחזר כולל מספר אטרקציות לביקור ,
במבנים שוחזרו מרפסות,קישוטים ועיטורים מהעבר שהיו על הבניינים, חלק מתהליך השחזור כלל חלקים ,שפורקו ואוחסנו בזמן הרחבת הרחובות,ונשכחו עד השחזור בשנת 1983.

 

1 נתחיל בביקור בכנסיית ניקולס ברובע Nikolaikirche

הכניסה חופשית ,הכנסייה פתוחה לביקורים שלישי-ראשון בשעות 10:00-18:00 ביום חמישי 12:00-20:00 .

הקדמה

רובע  Nikolaiviertelביחד עם אזור  winding, ברובע  Mitteבמרכז העיר, חלקו לגדות נהר השפרה ,הם עדות לתקופה של ימי הביניים,שביום כולל שפע ברים ומסעדות בליווי אטרקציות המושכות את התיירים הרבים לאזור.

 

הרובע שהחל את ייעודו כנקודת התיישבות של סוחרים במעבר על גדות נהר השפרה,הכפר לאחר מכן צמחה ההתיישבות לכפר,שממנו נוצקו היסודות להקמת העיר ברלין,הכפר הוקדש ונקרא על שם הכפר הקדוש ניקולס, הרובע  ממוקם באזור בית העירייה האדום , בסוף שדרת אונטר דן לינדן ,על גדות נהר השפרה בחלק הדרומי של פורום מרכס-אנגלס.

תחילתה של העיר ברלין החלה כאשר שני כפרים הוקמו לגדותיו של נהר השפרה , הכפר ברלין ששכן על הגדה המזרחית של הנהר והיה גדול מהכפר קולון שהיה על הגדה המערבית של הנהר ,שני הכפרים חוברו פיזית כאשר הוקם סכר תחנת הקמח בינם ,כאשר קמה העיר ברלין מאיחוד שני הכפרים קבלה העיר החדשה את שמו של הכפר ברלין פשוט מהיותו הגדול משניהם , מסמכים משנת 1237 שנותרו בכפר קולון ,מאשרים את קבלת זכויות העיר מידי הנסיך הבוחר של האזור, מסמכים נוספים ובהם סיפורה של העיר ,נשרפו בעת שהתחוללה השריפה הגדולה בכפר ברלין בשנת 1380  .

 

למרות שיש הטוענים כי העיר נוצרה בשנת 1307 והאיחוד המלא בשנת 1486 , אך תושבי ברלין נוטים להאמין כי העיר נוצרה בשנת 1237 בעת שהם משתמשים במשפט ניקולאי משמש כרובע החל משנת 1237 בגרמנית Nikolaiviertel – im Mittelpunkt seit 1237 ולכן השנה 2012 נחגג בברלין ,באירועים רבים מלאות 750 שנה להקמת העיר .

 

חלק מעניין מבחינה היסטורית חל בשנת 1539 ,כאשר הוחלט על שינוי הדת באזור ברנדנבורג מקתולית לפרוטסטנטית, כאשר הוקמה העיר ברלין התכנסה ונבחרה ברובע ניקולס בשנת 1809  מועצת העיר ברלין.

אומנים רבים חיו ועבדו בסטודיו אשר פתחו באזור בעת שנבנה ,הרובע נחרב עד היסוד במלחמה בשנת 1944,ובשנים 1981-87, החלו לשחזר ולהקים מן ההריסות את האזור,לרגל חגיגות 750 השנים לרובע, לפני מלחמת העולם השנייה רובע  Nikolaiviertel, היה מאופיין ברחובות צרים,פאבים,חנויות,חצרות,ובעלי מקצוע בעבודה זעירה.

 

רובע ניקולס שתוכנן מחדש בידי הארכיטקט   Gunther Stahn,התחיל בהקמתו כאזור המתוכנן להולכי רגל ,החל תהליך שיחזור בתים ישנים , הבנויים מלבנים אדומות , ברובע נבנו בעת השחזור ,בתים מודרניים שחברו לסגנון הישן בעת הקמת הרובע מחדש ,רחובות ובתים שוחזרו בהקפדה של שימור העבר,על מנת ליצור את האשליה של ברלין הישנה.

 

לאחר מלחמת העולם השנייה כאשר הרובע ניזוק ונהרס ,חלקים גדולים מן ההריסות סולקו,במקום שנתפנה ,בשנים 1981- 1987 נבנה ושוחזר הרובע לחלוטין על השטח הפנוי  השיקום כלל את הסמטאות ,כולל הרחוב הקטן ביותר בברלין רחוב  Eiergasse , 33 חנויות כולל בוטיקים וחנויות עתיקות ,בתי קפה,ברים ומסעדות צימרים ללינה.

הבתים שנבנו בשחזור ,חלקם בני שלוש עד חמש קומות ,הבתים כוללים  780 דירות,בעלי חזיתו מודרניות שעוצבו את ימי העבר,נבנו  22 צימרים ללינה למרות שלכאורה המטיילים ברובע חולפים בסמטאות ובתים עתיקים הכול חדש ומשוחזר, כאשר המוטיב המרכזי לשיקום היה יצירת חיים משותפים והרמוניה בין תושבי רובע ניקולאי החדשים לתיירים הבאים לביקור ובילוי .

האזור החל בהקמה מחדש כאזור להולכי רגל,שיחזור בתים ישנים ובתים מודרניים חברו למפגש  באזור,רחובות ובתים שוחזרו בהקפדה של שימור העבר,על מנת ליצור את האשליה של ברלין הישנה,הבנייה נעשתה בשיטות מדולריות ובשימוש בלוחות קירות מוכנים מבטון שבהם נקדחו החורים והמעברים לצנרת , השיטה צמצמה את לוחות הזמנים של הבנייה ועמידה במחיר שנקבע לבנייה.

 

ברובע גם נבנו ושוחזרו בנוסף לכנסייה,בית העירייה האדום הישן,בית קנובלאוך ,ארמון אפרים, נבנתה המזרקה הנקראת חותם העיר במזרקת הייסוד , לציין את מקום הקמת העיר ברלין לעיר,כסימבול לרובע שנעלם והיווה את תחילתה של העיר ברלין בעת ההקמה.

האטרקציה העיקרית ששוקמה הייתה כנסיית 
Nikolaikirche   ושני מגדליה, שחזור הכנסייה הייה בעיה הנדסית טהורה לכנסייה אשר נבנתה במאה השלוש עשר,הכנסייה ששופצה והורחבה שוב במאה החמש עשר ובשנת 1807 שאז התווספו לה המגדלים  ופעמוני הכנסייה בשנת 1878  ובעת ששוחזרה שוב במאה האחרונה התווסף לה עוגב.

נתעוררה השאלה באיזה סגנון לשחזר בסגנון הברוק או הרנסנס,לחלל הפנימי צורף מוזיאון המתאר את ההיסטוריה של העיר כולל מלחמת 30 השנה, הקיר שנותר מהריסות הכנסייה במבנה ששופץ במחצית המאה השש עשר ,מסמן את השריד האחרון למבני הרובע בעבר,באותה העת גם שינה הכנסייה את יעודה מכנסייה קתולית לכנסייה פרוטסטנטית.

2 מזרקת היסוד וסמל הברונזה של חותם העיר grundung brunnen

המזרקה הנקראת גם מזרקת הזרועות  Wappenbrunnen genannt

המזרקה הממוקמת בקרבה לכניסה לכנסיית ניקולס הקדוש, בכיכר ניקולס, המזרקה נבנתה בשנת 1987 כשחזור מזרקה קודמת שהוקמה בשנת 1928,המזרקה נקראת חותם העיר במזרקת הייסוד כסימבול לרובע שנעלם והיווה את תחילתה של העיר ברלין בעת ההקמה.

המזרקה נבנתה בשלוב אבן חול ופלדה,בריכת האגירה המתומנות של המזרקה בקוטר ארבעה מטר שעל קירותיה נמצאים המתיזים , אליה מוליכים שלוש שורות מדרגות בהיקפה  מהווים את הבסיס שזרועות מחוברות לצדדיה ,באמצע המזרקה עמוד שגובהו שישה מטר בראשו פסל דוב המחזיק בזרועותיו את מגן העיר ועליו ,סמל העיר מברונזה שעליו מוטבע נשר, המזרקה עטופה בסבכת סורג ברזל מעוצבת, מסביבה עמודים המחוברים בשלשלות וספסלי מנוחה .
 

חותם העיר   Gedenkplatte Berliner Stadtsiegel

כאשר מבקרים בכיכר ניקולאי ליד מזרקת היסוד ובחזית כנסיית ניקולאי, מבחינים בעיגול ברונזה הבולט מעל פני הקרקע בבסיס קטן , עיגול ברונזה זה נוצר בשנת 1987 בידי האמנית גרהרד טימה , קוטרו של הפסל בצורת הדיסקוס מעלל לשני מטר .

 

בפסלה זה שחזרה האמנית את חותמת העיר ברלין הראשונה ,שמועצת העיר השתמשה בו בעת שהוענקו לעיר הזכויות בשנת 1237,  בידי הנסיכים השולטים הבוחרים  יוהאן הראשון והנסיך אוטו השלישי ,בחותמת זאת השתמשו במסמכי העיר ובעסקאות המסחר העירוני.

3 כיכר ניקולס grundung brunnen

הכיכר ממוקמת בחזית ארמון הבוחר ,במרכזה מזרקת היסוד וסמל הברונזה של חותם העיר

4 בית הנסיך הבוחר Kurfuerstenhaus ו מוזיאון קנובלושוס  Knoblauchhaus

מוזיאון קנובלושוס  Knoblauchhaus

הכניסה בתשלום

כתובת  23 , Poststrasse 4-5, Spreeufer 5 המוזיאון ממוקם ברובע  Mitte , באזור  Nikolaiviertel ,ליד בית הדואר  Poststrase .

 

תחבורה  U+S Alexanderplatz,  Klosterstr U2 המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט ליום שני בשעות 10:00-18:00, טלפון    4930240020

 

מבנה נבנה בסגנון הברוק בין השנים 1895-1897,לאחר מלחמת העולם הראשונה הורחב המבנה ,בעת ששוחזר למבנה משרדים בן חמש קומות,חזיתו של המבנה שוחזרה בסגנון הרנאסנס הגרמני, החזית המשוחזרת כוללת קישוטים ותבליטים ושער ברזל מעוטר בחזית החצר,בעבר המבנה נבנה מאבן חול בצבע אדום ,כמו בית העירייה הישן, לחצרות הבתים שלידו ,יש כמה אגפים צדדיים ומעבר מקורה בינם .

 

במוזיאון הממוקם במבנה ,תערוכה קבועה בשם  Bourgeois living in the Biedermeier Period ,המראה את חיי התושבים על כלי הבית שלהם במאה ה  19   וחיי התרבות בעיר.

 

אוסף התערוכה משתמש בפריטים מן התקופה,במסמכים המסבירים את ההיסטוריה של ברלין במאות ה  18 - 19 ,לאור ההתפתחות התעשייתית הגדולה שעברה על העיר והמדינה.

 

5 ארמון אפרי Ephraimpalais

הבית שנבנה כמו המקורי,ממוקם בפינת רחוב   Poststrase  ורחוב   Grundstuck Muhlendamm ,הארמון נבנה בידי התכשיטן ומלוה הכספים Veitel Heine Ephraim בשנים 1759-1860, המבנה הוקם למטרות מגורים ומסחר, מבנה בן שלוש קומות שבחיצוניותו היה בסגנון הברוק, חלקו בסגנון נאו קלאסי ,חזיתו הייתה מקומרת מעט, גגו המשופע נבנה בשנת 1835, ועוצב בסגנון קלאסי ,על הקירות היו קישוטים בצורת ענפים וקנוקנות, אנשי ברלין העניקו לו את השם הפינה היפה ביותר של העיר .

 

בעליו של המבנה אסף סביבו בביתו חוג אומנים, אנשי מדע  ואנשי רוח ,בניו נשאו במשרות רמות כמו מועצת העיר,אדריכלות ורפואה.

 

כאשר שוקם המבנה שוב לאחר נזקי המלחמה ,השתמשו המשקמים בחלקים ישנים ושרידי המבנה הישן להקמת חזיתו ,תוך שהם מזיזים את המבנה כשנים עשר מטר ממקומו המקורי

 

ארמון אפריי   Ephraimpalais , הוא דגם לבעיית האדריכלות וציון דרך בשיקום של אזור   Nikolaiviertel   והארמון מהמאה השמונה עשר,אשר הפך למוזיאון ההיסטורי של העיר.
 

6 מוזיאון  החשיש  Hanf museum

הכניסה בתשלום ,חינם עד גיל 10.

כתובת  Muehlendamm 5   רובע  Mitte

המוזיאון פתוח בימי השבוע פרט לימי שני בשעות 09:00- 18:00 .תחנות מטרו  U2, U5, U8, S5, S7, S9, S75 Alexanderplatz

טלפון 2424827

אחד המוזיאונים הגדולים בעולם בנושא צמח הקנבוס או החשיש בלשון העם.בתצוגות המוזיאון ניתן ללמוד את קורות גידול הצמח בעבר ושימושיו עד עצם היום הזה, תצוגת מכשור הנדרש להפקתו,והכלים לשימוש בעת העישון, כמובן כיצד מכינים עוגיות חשיש וכדומה.דוגמאות להשוואה כדאי להביא מהבית.

7 פונדק האגוז   Gaststatte Zum Nusbaum

כתובת  Am Nusbaum 3 , תחנת התחתית  Haltestelle Klosterstrase ,או תחנת  Verkehrsknotenpunkt Alexanderplatz , כחמש מאות מטר מהפאב .

המבנה שימש עד שנחרב בשנת 1943 כפונדק ובית מרזח ,עד שנחרב נחשב לבית המרזח העתיק בברלין שהוקם בשנת 1571 , במקומו הקודם עמד בין שתי תעלות נהר השפרה כאילו על אי, ששימש כאי לדייגים, כמו כן שימש המבנה כמסעדה לאנשי רוח .

כיום לזכרו של המבנה הישן נבנה ברובע ניקולאי, מבנה בן שלוש קומות,עם גג משופע למבנה גינה לארוחות ושתייה בקיץ , כיום משמש הפאב לארוחות של בשרים ,דגים ומנות צמחיות ושתיית יין או בירות, בפאב ניתן להזמין שתייה על הדלפק או ליד שולחן ,ללא צורך בהזמנת ארוחה  .

8 בית  Kurfurstenhaus

מבנה Kurfurstenhaus ממוקם בין רחוב פרוסט ונהר השפרה ,בעליו של המבנה היה יוהאן זיגיסמונד משושלת הוהנצולרן ,אדם חלש ומבולבל .

בעבר שכן במבנה הישן  מוזיאון שושלת הוהנצולרן ,במאה השמונה עשר עבר המבנה שיפוץ ושונה מסגנון ימי הביניים לסגנון הברוק כמבנה בן שתי קומות,מגדל מדרגות וחצר, לאחר מכן במאה ה 19 שכנה במבנה חנות כולבו, שנהרסה במלחמת העולם השנייה .

9 פסל גיאורג הקדוש  Heiliger Georg .

האנדרטה של גורג הקדוש הרכוב על סוס צופה לנהר השופרה וממוקמת ב   Propststrasse .

 

פסל הרוכב מהברונזה שנוצר בשנת 1855,נוצר כיצירת אומנות גרידא של הפסל קיס  August Kiss ,הפסל ניצב על בסיס מלבני בצבע אדום עם אלמנטים קישוטיים ,מתנשא בגובה ששה מטר,הרוכב ניקולס הקדוש ,מחזיק בידו הימנית חרב בתנועת איום על הדרקון שהובס,כסימבול ניצחון הטוב על הרע, בידו השמאלית אוחז הקדוש דגל נס שמעליו צלב ברזל .

 

לאחר שנוצק הפסל הוא נתרם לכיכר ארמון העיר בידי האמן ,הפסל ניצב שם עד אשר השלטונות הרוסיים בגרמניה המזרחית פוצצו את שרידי הארמון שנפגע במלחמת העולם השנייה, אז הועבר הפסל בתחילה לפארק  פרידריכהיין  ובשנת 1987 עבר לאחר שחזור לרובע ניקולאי .
 

מוזיאון זייל   The Zille Museum

כניסה בתשלום

כתובת המוזיאון  Probststrasse 11   ברובע ניקולאי לגדות נהר השפרה .

המוזיאון פתוח בחודשים נובמבר – מרץ בשעות 11:00-18:00 בחודשים אפריל – אוקטובר בשעות 11:00 – 19:00 .

 

לתחנת בית העירייה האדום באוטובוסים מספר  248, N40, N42, N65, N8, M48 .

 

אמן הגרפיקה איור והרישום  Heinirich Zille   שנודע בכינויו אמן המרזב הברלינאי , רשם ואייר את חיי האדם בברלין לאורך שנות יצירתו בין השנים 1890- 1929 , אפשר לומר שחלק מרישומיו מהווים מסמכים היסטוריים המתארים את חיי האזרח הפשוט או האזרח העשיר.

 

ברישומיו רשם האומן את העוני של האזרחים,את תנאי מגוריהם בדירות מרתף, את חופשות האזרחים בחוף האגמים והים, רוב עבודותיו מבעד לעיני ההומור השחור והדקויות של דמויות האנשים ומעשיהם או בעת עבודתם כפועלים או בעלי מסחר זעירים.

 

לרגל מלאות לו מאה חמישים שנה למותו בשנת 2000 ,הציג מוזיאון האקדמיה לאומנות את עבודותיו  , כיוון שהפך אהוב ועבודתו קיבלה גושפנקא והכרה מקצועית ,הוא נתבקש מספר פעמים להיות מורה באקדמיה בידי נשיאה מקס ליברמן , תושבי עירו ברלין העניקו לו תעודת כבוד של יקיר העיר.

 

מוזיאון זייל קיים בלונדון ,אך בשנת 2007 נפתח מוזיאון פרטי על שמו של האמן Heinirich Zille   מוזיאון  The Zille Museum ברובע ניקולאי בידי נינו של האמן, ברחוב הנמשך לאורך גדת נהר השפרה בדרך לגשר המוביל לאי המוזיאונים .

 

במוזיאון הפרטי  The Zille Museum , התופס את קומת הקרקע במבנה , מוצגים רישומים וליטוגרפיות מקוריות של האמן , בנוסף לאוסף צילומים של עבודותיו .
 
מספר פסלים בטיילת נהר השפרה ברחוב  Spreeuterstrasse
 
פסל הדייג

על הכן בטיילת השפרה ברחוב    Spreeuterstrasse ברובע ניקולאי

 

פסל הנערות העירומות

על מעקה הגדה בטיילת שפרה ברחוב strasse Spreeuter   ברובע ניקולאי , ממש ממול למסעדה ובית הקפה לפני הגשר המוליך לאי המוזיאונים .

 

פסלו של Heinirich Zille

פסל אבן ממוקם בפתחו של המוזיאון שעל שמו ברחוב   strasse Spreeuter  בטיילת נהר השפרה ברובע ניקולאי 

 

משאבת המים העתיקה

המשאבה ממוקמת ברחוב strasse Spreeuter   


 
 
 
בניית אתרים - שרקור