דף הבית   מפת אתר   צור קשר
 
 
 
 
 

ברלין סיור ברחוב Oranienburger Strasse

 

את הסיור ברחוב כדאי להתחיל במפגש פינת הרחובות  Oranienburger Strasse עם רחוב Friedrichstrasse , ליד תחנת הרכבת התחתית  בתחנת Oranienburger Tor של קו  U6 .

סיור ברובע היהודי בברלין

הקדמה ליהודים וברלין

על פי האומדנים בעיר ברלין חיו בתקופת טרום המלחמה מעל לשבעים אלף יהודים ,לאחר השואה שרדו קצת מעל לחמשת אלפים,חלקם של הגברים היהודיים והנשים היהודיות נישאו לאזרחים אריים גרמניים.

ברלין המודרנית והמפותחת ,שאבה את היהודים לפתחם של העולם המודרני והמשוחרר מעכבות פוליטיות דתיות וכדומה, עיר שחיי התרבות והאומנות ,המדע ,הפילוסופיה והזרמים הקונסרבטיביים והרפורמים בנוסף לפריחת המסחר הוסיפו לכוח משיכתה של היהודים וחילצו רבים מהצעירים מכבלי הדת והמסורת המחמירים.

ברשימת המשכילים והאומנים שהשאירו את חותמם על החיים בברלין ובגרמניה אנו מוצאים יהודים רבים,כמו אלברט איינשטין,מרק שגאל,ההוגים קארל מקס ומשה מנדלסון ועוד ועוד מתרבות עשירה זאת לא נותר כמעט כלום כיום .

רבים מעשירי ברלין ובעלי חנויות הכולבו הענקיות השאירו את חותמתם על עולם המסחר בערי גרמניה עד אשר החלו לנשוב רוחות המפלגה הנאצית וחקיקת חוקי הגזע והגירוש הבלתי נתפסים במוחותינו כיום , גרמו ליהודים אלו לאבד במחי יד את רכושם וכספם החל משנת 1933 .

סיור ברחוב Grossen Hamburger Strasse

בתחילת הסיור נכנס לרחוב Grossen Hamburger Strasse    בבית מספר 26 ,שבו ממוקם בית הקברות היהודי הראשון ובחזיתו אנדרטאות ולוחות הסבר לגירוש והשמדת בית הקברות ,ניתוץ סמלים ופסלים יהודיים ברחוב.

אנדרטת בלוק הנשים Block der Frauen - אנדרטת נשים האריות

רחוב Grossen Hamburger Strasse    מס 26

האנדרטה של מחאת הנשים האריות אשר היו נשואות לאזרחים יהודיים בעלי אזרחות גרמנית, ממוקמת ברחוב  Rosenstrasse   , בפתח בית הקברות היהודי הישן , במקום שבו עמד מבנה של בית הזקנים של הקהילה היהודית , אשר נהרס בימיה האחרונים של המלחמה , מבנה זה ובית הספר לילדים שימשו את הנאצים לכלוא את בעלי הנשים האריות בנוסף ליהודי העיר ברלין בטרם גורשו לגורלם המר .

האנדרטה נוצרה בשנת 1995 בידי האומנית הגרמנייה  אינגבורג הונצינגר , המתארת אירוע היסטורי שקרה בימי מלחמת העולם השנייה בתאריך 27,2,1943 , כאשר קבוצת נשים ,יש האומרים כי מנו כמה עשרות עד כמאתים נשים שהיו נשואות ליהודים,בהמשך התאספו קרוב לאלפים נשים וילדים , אשר עמדו במצח נחושה כנגד השלטונות הנאצים והאס אס במשך שלושה ימים , ממול לבית מעצרם של הבעלים ברחוב רוזנשטראסה בדרישה לשחררם .

הפסלים שנעשו מאבן אדמדמה , מתארות את סבלם של הנשים המתנגדות למאסרם של בעליהם ,הפסלים מעוטרים בסממנים יהודים בתבליטים ,על הפסלים נכתב בגרמנית  : כוחנו בהתנגדות  אזרחית, בחוסנה של האהבה הם המנצחים את האלימות של הדיקטטורה,אנא  החזירו לנו את בעלינו, אנו נשים שעמדו כאן והביסו את המוות והגברים היהודים שוחררו .

כיוון שזאת הייתה ההפגנה הראשונה בפומבי כנגד פעולות השלטון הנאצי ,היא עוררה הד רב ופרסום בעם הגרמני, במיוחד בזכות האומץ והנחישות של הנשים בידיעה כי הם היו קרובות לגזר דין מוות בעבור הפגנתם.

שר ההסברה גבלס החליט בתחילה לסגור את האזור על מנת שלא יגיעו עוד אנשים למקום ההפגנה לשחרורם ,בעקבות הלחץ הציבורי הגרמני,החליט גבלס בשמיני במרץ 1943 לשחרר 1700 גברים עצורים חלקם גברים אריים שהיו נשואים ליהודיות,בהוראת השחרור אפילו החזירו מעל לעשרים גברים שכבר נשלחו לאושוויץ , אך הוא הבטיח כי לאחר זמן מה ישלימו השלטונות את המעשה במאסר מחדש.

לא רחוק משם ניצב מלון אלכסנדר-פלאזה, על האדמה בה ניצב בטרם המלחמה בית הכנסת היהודי הראשון בברלין , מצידו השמאלי של פתח הכניסה לבית הקברות , נמצא שלט המספר על מיקומו של בית הכנסת העתיק בעיר.

עוד בחזית בית הקברות שלטים המספרים על מבנים ברחוב ,שלטים המספרים את סיפור בית הקברות ,סמל מגן דוד המוטמע על קיר בית הקברות בחלק השמאלי של שער הכניסה.

אנדרטת קורבנות יהודיים של הפשיזם   Jewish Victims of Fascism

האנדרטה נקראת גם אנדרטת  הילדים המגורשים - אנדרטת האמהות והילדים

האנדרטה ממוקמת ברחוב  Grosse Hamburger Strasse 25-26

יצירתו של האמן Will Lammert ,האנדרטה ממוקמת ברחוב גרוסה המבורגר, מצידו השמאלי של שער הכניסה לבית הקברות היהודי,על פלטה של בטון ניצבות דמויות מברזל של נשים וילדים , (הפסל בקבוצת הדמויות ,השמאלי והימני כורעים ברך נערים שאמם מלטפת את ראשו ).

האנדרטה הוצבה בשנת 1985 בפתח בית הקברות היהודי , קבוצת של 11 דמויות מברונזה ב יצירתו של האמן Will Lammert ,הותקנה בסמוך למצבת מחאת הנשים האריות , הפסל היה מיועד במקור להנצחת מחנה רוונסבריק -  Ravensbruck camp אך הוצב במקום זה  

בקרבתה אנדרטה ליהודי ברלין שרוכזו במקום ונשלחו למחנות חזרה ברכבת מתחנת Hackescher Markt לרציף 17 בתחנת הרכבת גרונוולד  .

אנדרטת האדם היושב על הספסל

האנדרטה ממוקמת ליד בית הקברות היהודי הישן ברחוב  Grossen Hamburger Strasse מס 26 ,בהמשך הרחוב מצד שמאל של אנדרטת הזיכרון למחאת הנשים האריות ואנדרטת האמהות והילדים, תחבורה קווי הרכבת העילית   S3, S5, S7, S9   לתחנת Hackescher Markt .

פסל של אדם העשוי מחמר ,היושב על ספסל וצופה באנדרטות הממוקמות בכניסה למתחם בית הקברות היהודי הראשון ,האדם הינו דמות פסיבית המביט על הזוועות והסבל ,אך אינו שותף לנעשה אלא מביט בצורה פסיבית כאילו מחצין וטומן ראשו בחול,רמז לתושבי גרמניה שהשואה הגרוש וההשמדה חלפה על ידם בלא להניד עפעף .

בית הקברות היהודי הראשון

בית הקברות ממוקם ברחוב  Grossen Hamburger Strasse מס 26 במעין חורשת זיכרון בכניסה לגן אנדרטת הזיכרון למחאת הנשים האריות ואנדרטת האמהות והילדים, תחבורה קווי הרכבת העילית   S3, S5, S7, S9   לתחנת Hackescher Markt

בחזית בית הקברות הישן ממש על הרחוב ,שכנו זה לצד זה בית הזקנים שנפתח בשנת 1844 ושרת את הקהילה עד שנת 1942 ,שאז נלקח ביחד עם המבנה הסמוך של בית הספר לנערים ושימש את הגסטפו כבית מעצר ליהודי ברלין בעת שהמתינו לגירושם למחנות ההשמדה.

סיפור בית הקברות

בית הקברות שפעל בשנים 1672-1727 שימש את הקבוצה שמנתה חמישים המשפחות העשירות היהודיות שהגיעו לברלין לאחר גרושם כמאה שנה לאחר גרוש ספרד שהתיישבו בוינה וגורשו שוב מאה שנה לאחר מכן ,את האישור להתיישב בברלין באזור שער שפנדאו נתן המלך באותה העת והם היו תחת חסות ראש הממשלה כיהודים מוגנים .

 

בחלקו השמאלי של בית הקברות ניתן לראות כיום את לוח הזיכרון שעליו נחרט כי מנדל ריס רכש את שטח בית הקברות בחלקה של ששת אלפי דונם עוד בשנת 1672 , עד שנסגר בית הקברות בשנת 1729 נקברו בבית הקברות קרוב לאלפים שמונה מאות יהודים,בינם יהודים מפורסמים וחשובים כמו : הפילוסוף משה מנדלסון , פייטל היינה אפרים הבנקאי והסוחר  דניאל יצחק (אייזיק ) ,הפילוסוף מרקוס הרץ ,יעקב רץ באר ועוד.

הנאצים שעלו לשלטון חרטו על דגלם את ההחלטה להשמיד את היהודים ולהחריב את מורשתם בגרמניה,כיוון שכך בשנת 1943 ,הם הרסו את בית הקברות סילקו את המצבות מעל לקברים חפרו והוציאו את עצמות הנפטרים ופזרו אותם בעיר.

הכניסה לבית הקברות מאחורי אנדרטת הנשים האריות, דרך שער ברזל לגן המוקף בגדר ומוקף במבני מגורים , במקום שבו ניצבות האנדרטות בכניסה , שכן בעבר בית הזקנים היהודים של הרובע היהודי.

מיד לאחר הכניסה בצידו הימני של השער מונחות שתי מצבות גדולות ומעליהם שלטי הסבר אחת המצבות מספרת את סיפורה של הגבירה החסודה שהמצבה הייתה מונחת מעל קברה,לצידה שלטי הסבר וסיפורת על בית הקברות כולל סיפורו של שומר בית הקברות בעבר.

כאשר ממשיכים במשעול ומקיפים את המבנה משמאל , מגיעים למצבת קברו של מנדלסון שנקבר בבית הקברות בשנת 1786 ,על המצבה מופיעות הכתובות, מאחור בשפה העברית ובחזית בשפה הגרמנית ,אנשים מניחים בעת ביקורם במקום, אבן כפי שנהוג בעת ביקור בבית קברות יהודי .

מעט על מנדלסון , כאשר הגיע הנער מנדלסון לברלין הוא היה חסר כול ואפילו את השפה הגרמנית לא ידע, הנער שהיה להוט ללמוד ורכוש השכלה, כיוון שהיה נער מוכשר ותחום הפילוסופי וההגות משכו את ליבו במה שאנו מכנים תקופת ההשכלה בגרמניה , משה מנדלסון החל להתפרסם בצורת חשיבתו וקיבל התוויה של אדם משכיל שקנה לו מעריצים רבים לדעותיו הן בקרב היהודים והן בקרב האנשים המשכילים בגרמניה .

יש הטוענים על פי שלט שהוצב בעבר במקום ,כי בשטח בית הקברות נקברו ,לאחר שהופצצו הבתים בסביבתו , בתקופת סוף הלחימה שימש שטח בית הקברות, לשוחות מגן שנחפרו לתושבי האזור ,כמקום להסתתר בו בעת ההפצצות ולאחר מכן הוטמנו כשלושת אלפים מתושבי הרובע הגרמניים ,לאלפיים מתוך הנקברים, קיימת רשימה של ההרוגים שנטמנו בעת הפצצות והלחימה .

אלפי האזרחים הגרמניים נקברו ביחד ,עם כשלושת האלפים היהודים ,שנקברו בשנות הפעילות של בית הקברות עד שנסגר בשנת 1727,האזרחים הגרמניים נקברו במעין קבר אחים ,בבורות שנוצרו מן ההפצצות בשטח בית הקברות עובדה שאין מציינים אותה בעת הביקור במקום.

ממשיכים במשעול מצד ימין מונחות שתי ערמות של שברי מצבות ואבני שפה של קברים ישנים, שנאספו משאריות מצבות שהושמדו בידי הגרמנים בעת שהחריבו את בית הקברות במלחמה, על חומת קיר האבן בהמשך תלויים שרידי מצבות נוספות שבינם מצבתו של יחיאל אשכנזי שעל פי האמונה היה האדם הראשון אשר נקבר בבית הקברות בשנת 1672  .

הבית החסר  The Missing House

הבית ממוקם ברחוב  15-16 Grossen Hamburger Strasse

יצירה אומנותית של האמן הצרפתי  Christian Boltanski משנת 1990 , שחקר וחיפש את שמות המשפחות היהודיות שחיו בבית שנהרס בהפצצה במלחמה,ביצירתו הצמיד האומן לוחיות על קירות הבתים הסמוכים שעליהם שמותיהם של תושבי הבית , עיסוקיהם והתאריכים שבהם גרו בבית, כמו במודעות אבל הנמצאים בלוחות העיתונים ,תושבים הבית הללו שנלקחו למחנות ההשמדה ואשר גרו בעבר בבית החסר.

הבית החסר ממוקם כחלק האחורי של קירות מבנים הצבועים בצבע צהוב ,בצורת האות חת שראשה חסר,דווקא החלק הזה של המבנה נפגע והושמד בסופה של המלחמה בשנת 1945 הצבת שמות הדיירים שגורשו בשלטים על הקירות עוררה ויכוח והתנגדות ,כאשר הטענה העיקרית הייתה כי בעת שנהרס המבנה כבר לא גרו בו יהודים ,אלא שהאמן החכם ,הציב גם שלטים של דיירים ארים גרמניים שחיו במבנה ובזאת סתם את פיות המתנגדים.

כיוון שבבתים גרים תושבים והחזית לכניסה לאנדרטה כיום משמשת כגינה,לא ניתן להיכנס לחלל בין הבתים ,אלא לעמוד מול הגדר ולהתרשם מרעיון האנדרטה

בית הספר לילדי היהודים

בית הספר ממוקם ברחוב  Grossen Hamburger Strasse  ממול לאנדרטת הבית החסר.

בתקופת המלחמה שימשו בית הספר ומבנה בית הזקנים הסמוך אשר נהרס בימיה האחרונים של המלחמה בשנת 1945 ,כבית מעצר ליהודי ברלין שנאספו בטרם נשלחו לגורלם במחנות ההשמדה.

בחזית בית הספר לילדים ,ניצב פסלו של מנדלסון שנוצר בשנת 1909 בידי הפסל לודוויק מרקוזה ,פסל זה נהרס בידי אנשי הארגון הצבאי SA בשנת 1941,בשנת 1983 הוקם במקומו תבליט של מנדלסון בידי האמן גרהרד תמה בתוספת ציטוט של מנדלסון : גלה אמת ביופי האהבה, חפש את הטוב ועשה את הטוב שקיים בכול אדם .

בית הספר נפתח מחדש ללימודי ילדים יהודיים בשנת 1993, על המבנה מקובע שלט המציין כי בית הספר שימש בתקופה שלפני המלחמה כבית ספר לילדים יהודיים.


 
 
 
בניית אתרים - שרקור